artwork

Nereden Çıktı Bu Çay? Çayın “Cool” Markası Lipton Açıklıyor

1 sene önce

0

İnsanların arasındaki sohbeti güçlendirme amacını benimseyen ve ürünlerini yenilikçi bakış açısıyla geliştiren Lipton, Tek Dem için gerçekleştirdiği kampanyayı anlatırken çayın Türk kültürü içindeki yerini yeniden vurguluyor ve sürdürülebilirlik ilkeleri için harekete geçtiğini de ekliyor.

“Nereden çıktı bu çay?” sorusuyla yeni reklam kampanyasını hayata geçiren Lipton, komedyen Feyyaz Yiğit’in rol aldığı reklam filmleriyle çay pazarına lezzet ve yenilik katan yeni ürünü Lipton Tek Dem’i tanıtıyor. Yeni zamanların değişen ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ve “cool” çözümler sunmaya devam eden Lipton, hızlı yaşam temposunda çay molalarının da en hızlısını tercih eden genç çay severleri hedefliyor.

Nereden çıktı bu çay? Tabii ki Lipton’dan

Çayın zengin dünyasında köklü geçmişi, ürün çeşitliliği, lezzeti ve kalitesiyle önemli bir yere sahip olan Lipton; şekerli ya da şekersiz, limonlu ya da sütlü, açık ya da koyu olsun, çayın her hâlini bizlerle buluşturuyor. Sürekli yeni lezzetler ve yenilikçi ürünler keşfettiği çay yolculuğuna bizi de davet eden Lipton, çay kültürünün “cool” çocuğu olmaya devam ediyor.

Lipton, çay tutkunlarının kalbindeki özel yerini zamanın ruhunu yakalayarak koruyor. En son ince öğütülmüş çay yaprakları sayesinde her an her yerde hazır olabilme özelliğiyle “Nereden çıktı bu çay?” diye sordurtan Lipton Tek Dem ürünüyle yine şaşırtıcı, yenilikçi ve “cool” olmayı başarıyor. Merak uyandıran teaser kampanyası ile ilk sinyalleri verilen ürünün tanıtımı, komedyen Feyyaz Yiğit’in rol aldığı, Ozan Açıktan yönetmenliğindeki üç ayrı filmden oluşan yeni reklam kampanyasıyla başladı. Esprili diliyle ilgi çeken Lipton Tek Dem kampanyası, Medina Turgul DDB reklam ajansının imzasını taşıyor. Reklam filmlerinde izleyici, nerede olursa olsun konuşmaktan kendini alamayan bir Feyyaz Yiğit görüyor. En olmayacak anlarda söz alan, en konuşulmayacak anlarda konuşan Feyyaz Yiğit, her zaman söyleyecek sözü olan bir karakteri canlandırıyor. Ünlü komedyen, kendini komik anların içinde bulurken ona hep aynı soru soruluyor; “Ooo muhabbet güzel, bir de çay söyleyeyim istersen?” Bu sorudaki kinayeyi anlamayan Feyyaz Yiğit, pratik özelliği sebebiyle yanında taşıdığı Lipton Tek Dem’leri çıkararak çayını oracıkta demleyiveriyor. Herkes ona şaşkınlıkla bakarken o hiç kendini bozmadan anında demlenmiş çayının keyfini çıkarıyor.

Her an her yerde taptaze çay keyfi, Lipton Tek Dem ile gerçek oluyor

Lipton Pazarlama Müdürü Sarp Bilal: “Her an her yerde taze demlenmiş bir bardak çay içmeyi kim istemez ki? Yeni Lipton Tek Dem, işte tam da bu hayali gerçek kılıyor. Hazırcevap gençlerin verdiği yanıtlar kadar hızlı demlenebilen Lipton Tek Dem ile hızlı yaşam temposunda farklı ihtiyaçları olan gençleri anında demlenmiş çay keyfiyle buluşturuyoruz. İçindeki ince öğütülmüş çay yaprakları sayesinde beklenmedik anlarda çay keyfi sunan Lipton Tek Dem ile pratik bir ürünü öne çıkarıyor ve dünyada bir ilk olan bu farklı ürün formuyla Lipton Tek Dem’in çayın yeni yüzü olduğunu adeta kanıtlıyoruz. ‘Dök, karıştır, demle!’ kadar basit adımlarla anında hazır olan Lipton Tek Dem ile hızlı yaşam temposundaki genç çay severlerin çay demleme deneyimini tamamen değiştirmek istiyoruz.” diyor.

Lipton herkesi bir bardak çay eşliğinde kaliteli sohbetlere davet ediyor

Hayatın her alanına keyif katarak kendine has bir yeri ve enerjisi olan çay, toplumdaki sosyalleşme araçlarından biri. Günde 250 milyon bardak çay tüketilen Türkiye’de araştırmalara göre her 10 kişiden 9’u çay içerek sosyalleşiyor. Her açıdan tam bir sosyalleşme ve iletişim aracı olan çay ile insanların arasındaki diyaloğu güçlendirmeyi amaçlayan Lipton, çay eşliğinde birbirimize iyi gelecek derin ve kaliteli sohbetlerin anahtarını “Konuşalım Artık” diyerek veriyor. 

Medina Turgul DDB Yönetici Kreatif Direktörü Ertuğ Tuğalan: “Hayatta çok garip ve absürt olaylarla karşılaşabiliyoruz. Bu anlarda insanın içinden konuşmak, yanındaki arkadaşıyla bir durum analizi yapmak geliyor. İster yogada olalım ister sınıfta… O konuşma isteği geldiği anda kendimizi kaptırıp anlatmaya başlıyoruz. Konu konuyu açıyor, sohbet uzuyor derken hâliyle birileri bizi fark ediyor. İşte Lipton Tek Dem tam bu anlarda sohbeti kurtaran, muhabbeti uzatan bir çay. Düşünsenize muhabbetin nerede geleceği belli olmuyor ama tam o sırada taze demlenmiş çayınız yanınızda. İşte ‘Nereden Çıktı Bu Çay?’ tam da böyle anlar için çıkan bir slogan. Bugünden sonra biri size ‘Ooo muhabbet de iyi galiba, iki de çay söyleyim mi?’ derse siz de şak diye cevabınızı Lipton Tek Dem’le verebilirsiniz. Fikrin içgörüsü nerede olursa olsun konuşmayı sevenler olduğu için ünlümüz de Feyyaz Yiğit oldu. Gerçekten kendisi konuşmaya başladı mı öyle güzel anlatıyor ki insanın ‘gel şurada iki çay içelim de konuşalım’ diyesi geliyor. Kampanyada Feyyaz’ı ünlü olarak değil, gerçek hayattan farklı karakterler olarak görelim istedik çünkü hayatta iyi bir sohbetin nerede, ne zaman ve kimden geleceği hiç belli olmuyor.” diyor.

Gelenekten geleceğe…

Türkiye dâhil 110’dan fazla ülkede insanları çayın eşsiz lezzetiyle buluşturan Lipton, Thomas Lipton’un 1871’de açtığı ilk dükkânından itibaren köklü geçmişiyle tüketicilere güven veriyor. Çayın zamanın ruhunu yakalayabilen çeşitli ve aromalı hâllerini sunarak her dönemde güncel kalmayı başaran Lipton, sektöründe hâlen trendleri belirlemeyi başarıyor. Birçok insanın damak zevkine hitap edebilen ürünleriyle günlük yaşamın bir parçası hâline gelen Lipton, gerek lezzet çeşitliliğine gerek yenilikçi ürünlerine gerekse iletişim stratejisine hâkim olan ve rakiplerinden onu ayrıştıran çay vizyonuyla çok farklı segmentlerdeki kullanıcılara ulaşmanın yollarını geliştirmeye devam ediyor.

Lipton’a göre sürdürülebilir tarım, çayın geleceğinde önemli yer tutuyor

Sürdürülebilir Çay Tarımı’nı 10 yıla yakın süredir odağına alan Lipton, gezegenimizin ve üstündeki tüm canlıların iyiliğini düşünen uygulamalar yapıyor. Küresel iklim krizinin gezegenimizde yarattığı etkinin de gösterdiği gibi artık sürdürülebilir tarımın çayın kesin geleceğinde vazgeçilmez bir yeri olduğunu düşünen Lipton, sürdürülebilirlik ilkelerini hayata geçirmek için harekete geçiyor. Tüm çaylarının yüzde 100 sürdürülebilir, tüm çay fabrikalarının ise Yağmur Ormanları Birliği (Rainforest Alliance) sertifikalı olmasını sağlayan Lipton, sürdürülebilir tarımı odağına alıyor. Lipton, Sürdürülebilir Tarım Projesi ile doğrudan ve tedarikçiler aracılığıyla toplamda 36.000 küçük ölçekli çiftçiye eğitim verdi.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 119. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
MoneyPay: Migros’tan hayatı kolaylaştıran uygulama

Migros, perakende satış tecrübesini finans dünyasıyla buluşturduğu MoneyPay ile finans...