Neden sanat sponsorluğu?

İngiltere’de kültürel ve özel sektörler arasında ortaklıklar geliştiren ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Arts & Business, sanatı destekleyen firmaların ne gibi kazanımları olduğunu püf noktalarıyla anlatıyor.

Sanata yapılan kurumsal destek, İngiltere’de şaşırtıcı bir başarı öyküsü olmuştur. Orkney Auction Mart’ın Piers Sanat Merkezi sponsorluğunda olduğu gibi, kurumsal sektör bu ülkede sanatın gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Geçen yıl sanat alanındaki toplam destek 163 milyon sterlindi. İşletmelerin böyle bir sponsorluk zorunluluğu yok, bunu sanatın önemli olduğunu düşündükleri veya desteklenmeyi hak ettikleri için de yapmıyorlar; bunu yalnızca birçok iş hedeflerinden bir veya daha fazlasını yerine getirdiklerine inandıkları için yapıyorlar. Bir şirketin birincil amacı kar etmektir. Ne de olsa hayatta kalabilmeleri sadece kar elde edebilmeleriyle mümkün oluyor. Bunu yapmak için çoğu şirketin birkaç alanda başarılı olması gerekir. Çalışanları üretken olmalı ve onların ürettiği şey işe yaramalı. 

Ticaret yaptıkları ortam destekleyici olmalıdır ve bu, yerel veya ulusal hükümetlerden, toplumdan ve hatta diğer şirketlerden etkilenebilir. Başarılı bir işletme, tüm bu alanlarda performans göstermek için hedefler belirlemiş olmalı. Başarılı bir sanat sponsorluğu ancak bu hedeflerden birine hitap ederse gerçekleşecektir. Çoğu sanat sponsorluğu; pazarlama, personel ve ticaret ortamındaki hedeflere (diğer bir deyişle kurumsal ilişkiler olarak da bilinir) odaklanma eğilimindedir.

Pazarlama

Çoğu işletme için temel pazarlama hedefleri, önemli müşterilere ulaşmak ve ürünü satın almak isteyecekleri derecede ürün hakkında edindikleri bilgileri şekillendirme etrafında döner. Bazen bu, reklam ve ürün numunesi gibi bariz mekanizmalar yoluyla elde edilir, bazense PR etkinlikleri gibi araçlar kullanılarak daha dolaylı bir yol izlenir ancak daha az etkili değildir.

Hedef pazara doğrudan erişim

Bireysel sanat etkinlikleri, belirli bir kitleyi çekme eğilimindedir ve bir şirketin belirli bir demografik gruba doğrudan hitap etmesi için harika bir fırsattır. Spesifik hedef kitle, belirli bir sosyo-ekonomik profilden olabilir ya da belirli bir konumda olabilir, değişkendir. Bu grupların çoğuna geleneksel pazarlama yoluyla ulaşmak zor olabilir.

Buradaki en önemli şey, sanatla ilgilenen kitle ile bir işletmenin hedef müşteri tabanı arasında iyi bir bağlantı olduğundan emin olmaktır. İşletme daha sonra marka ve ürün farkındalığını artırmak için logo yerleştirme, reklam ve ürün numunesi gibi sponsorluk avantajlarını kullanabilir.

RIFCO Arts’ın HP Foods ile ortaklığını göz önünde bulundurduğumuzda, Rajah markası aracılığıyla HP’nin yeni ürün yelpazesi gezici tiyatro gösterisi “The Deranged Marriage” ile tanıtıldı.

İmajı iyileştirme

Bazen bir satın alma kararı verirken müşteri, üretici firmanın imajını da göz önünde bulundurur. Bu şirket “iyi” bir şirket mi? Meslek ahlakı var mı? Topluluğun güvenilir bir parçası mı? Tüketicinin kararı söz konusu olduğunda bu soruların ne kadar önemli olduğu hala muallak ancak bazı tüketiciler ve bazı şirketler için çok önemli olduklarını söylemek muhtemelen doğru olur. Bir işletme, işini yenilikçi ve yaratıcı düşünce ile ilişkili kılarak hedef müşterilerinin zihninde olumlu çağrışımlar, tutumlar ve değerler oluşturmak için sanata destek olabilir. 

Bir şirket sanat sponsorluğu yoluyla imajını geliştirmek istiyorsa, muhtemelen logo yerleştirme kadar, basında yer alma ve halkla ilişkiler gibi şeylerle de ilgilenecektir. Oyuncuların veya tanınmış sanatçıların yer aldığı fotoğraf fırsatları, keşfedilmesi gereken önü açık bir yoldur.

Eğlence

Pazarlama tamamen her nihai kullanıcıya ulaşmakla ilgili değildir. Bazı işletmelerin müşteri tabanı; toptancıları, perakendecileri ve diğer önemli kişileri de içerebilir. Bu bireysel ilişkileri geliştirmede uzun süredir başarılı olan bir bileşen olarak kurumsal misafirperverliği düşünebiliriz. Doğru sanat etkinlikleri, rahat, keyifli ve ilham veren bir ortamda buluşmak için mükemmel bir fırsat sağlayabilir. Kilit müşteriler, müşteriler veya tedarikçilerin (mevcut veya potansiyel) yanı sıra, bu etkinliklerdeki konuklar arasında hissedarlar, personeller ve fikir liderleri yer alabilir.

Arts & Business

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.