Müşterilerimizdeki büyümeye odaklanıyoruz

2020’de pandeminin başlamasıyla %4-5 bandında olan e-ticaretin genel perakende ticarete oranı son iki yılda %15-18 seviyesine kadar geldi. Burada daha önce internetten alışveriş yapmayan farklı yaş gruplarından 4-5 milyonun üzerinde birçok kullanıcı ilk defa internetten alışveriş yapma deneyimi edindi. Şu an içinde bulunduğumuz durumda, pandemi etkilerinin zayıflamış olmasına rağmen tüketim davranışı fiziksel kanallara kaymamış durumda. Ürünlere kolay ulaşım, uygun fiyatlı ürünler ve kargo kolaylıkları gibi birçok etken sebebiyle kullanıcılar online kanalları tercih etmeye devam ediyor.

Pandemi öncesini ve bugünü kıyasladığımızda hem firmaların sundukları servis ve hizmetler hem de tüketici davranışlarında değişiklikler gözlemliyoruz. Pandemi öncesinde hızlı teslimat gibi konular hayatımıza yokken alışveriş alışkanlıkları daha farklıydı. Eskiden yalnızca belirli zaman dilimleri içerisinde insanlar online sipariş verebiliyorken, şu anda verilen siparişler aynı gün içerisinde hatta yarım saat – 1 saat içinde teslim edilebiliyor. Bu durum harcama alışkanlıklarımızı haliyle değiştirdi. Herhangi bir ürünü ihtiyacımız olduğu anda talep edebilme ve alabilme imkanına pandemi sürecinde işletmelerin kendilerini geliştirmesiyle ulaştık. Buna ek olarak pandemi öncesi fiziksel olarak yaptığımız bazı alışverişlerin de yapılamaz hale gelişi, tüketicilerde tedirginlik yarattı ve daha önce farklı kategorilerde e-ticareti deneyimlememiş birçok kişi, ürünleri online kanallardan almaya başladı. Bu kullanıcıların online kanallardan edindiği memnuniyetle, e-ticaret ve online alışveriş alışkanlıkları pekişti.

E-ticaret olarak yapılan alışverişlerin fiziki mağazalarda yapılan alışverişlere göre bazı avantajları var. Bunlar en önemlisi iade seçeneği. Kullanıcılar e-ticaret üzerinden aldıkları ürünleri, fiziki mağazadan aldıkları ürünlere göre çok daha kolay iade edebiliyor. Online alışverişte özellikle kullanıcıların korunan hakları var. E-ticaret üzerinden aldığınız ürünü koşulsuz şartsız geri gönderebilme hakkımız varken fiziki mağazadan almış olduğunuz ürünler için değişim kartı veya fiş/fatura ibraz etmeniz gerekir ve bazen firmalar ücret iadesi yerine hediye çeki vb. tanımlayabilir. Bunlar da sizin alışveriş deneyiminizi etkiler. E-ticaret, kullanıcılara ürünlerin değişiminde veya iadesinde hem süreç hem de para iadesi anlamında kolaylıklar sağlıyor.

IdeaSoft’un sunmuş olduğu e-ticaret altyapısıyla birlikte gelen birçok avantaj da bulunuyor. Bunların en başında hızlı ve uygun fiyatlı kargo imkanları gibi seçeneklerle müşterilerimizin tüketicilerine daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmalarına olanak sağlıyoruz. Bunun yanında sunduğumuz App Store gibi hizmetlerimizle de müşterilerimizin e-ticaret süreçlerini kolaylaştırıyor ve onların büyümeye odaklanmalarına yardımcı oluyoruz. Müşterilerimiz e-ticaret yapan firmalar olmasına rağmen onların kullanıcılarını da göz önünde bulundurarak altyapı geliştirmelerimizi yapıyoruz. Müşterilerimiz ve onların kullanıcıları arasında bir köprü görevi görüyoruz.

Elektronik ödeme de pandemi döneminde hızla gelişen alanlardan birisi oldu. Müşteriler ürünlere ihtiyaç anında hızlı bir şekilde ulaşmayı beklerken, online kanallarda da ödeme süreçleri hızlandı. Bankalar artık birçok alanda 7/24 para transferine ve ödeme yapılmasına imkan tanımaya başladı. İşlem hızı pandemiyle birlikte çok daha fazla gündeme geliyor. Bu noktada hem hızlı hem güvenli hem de sürdürülebilir ödeme sistemleri daha fazla tercih edilmeye başlanacaktır. Elektronik ödeme alanındaki yeni teknolojiler ve gelişmelerle birlikte online alışveriş deneyiminin daha da gelişeceğine inanıyorum. 

Seyhun Özkara

IdeaSoft CEO’su

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 124. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.