artwork

Müşteri deneyimi önem kazanıyor

2 sene önce

0

Hızla gelişen mobil bankacılık uygulamalarının yanı sıra mobil cüzdan uygulamaları da sayıca çeşitleniyor. Bu rekabet, farklılaşmış müşteri deneyimini ön plana çıkarıyor.

Günümüzde mobilin yükselişi deyince akla gelen ilk alanlardan biri mobil ödeme oluyor. Dijitalleşme, toplumsal hayatın her alanında olduğu gibi, ödeme alışkanlıklarımız başta olmak üzere finansal işlemlerde de hızlı bir değişimi beraberinde getiriyor. Hızla gelişen mobil bankacılık uygulamalarının yanı sıra mobil cüzdan uygulamaları da sayıca çeşitleniyor. Bu rekabet, farklılaşmış müşteri deneyimini ön plana çıkarıyor.

Bir “teknoloji iletişimi şirketi” olarak, dijitalleşen dünyada müşterilerimizin, ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan dijital iş ortağı olmayı hedefliyoruz. Bu hedefle, mobil finansal hizmetler alanını da sahipleniyoruz. Müşterilerimizin alışveriş, ödeme, para transferi, borç verme gibi finansal ihtiyaçlarında yanlarında olmaya önem veriyoruz.

Bugün müşterilerimiz, sadece cep telefonu numarasıyla dijital platformlarda ödeme yapılmasını sağlayan Vodafone Mobil Ödeme servisimizi kullanarak ödeme işlemlerini online gerçekleştirebiliyor. Bu sayede, Google Play, Apple App Store, Spotify gibi 2.000’den fazla anlaşmalı iş yerinden yapacakları alışverişleri saniyeler içinde gerçekleştiriyorlar. Vodafone Mobil Ödeme servisimizin işlem hacimlerinde yıllık bazda %148, kullanıcı sayılarımızda da yıllık bazda %112 oranında büyüme sağladık.

Salgın döneminde müşterilerimizin mobil ödeme çözümlerini kullanmaya daha hevesli ve yatkın olduğunu gördük. Bu doğrultuda, bugüne kadar belli başlı özellikleriyle hizmet sağlayan mobil cüzdan uygulamalarına farklı bir bakış açısı getirerek Vodafone Pay ürün ailesini geliştirdik. Bu ailemiz, Vodafone Pay Uygulaması ve Vodafone Pay Kart olmak üzere 2 üründen oluşuyor. Vodafone Pay Uygulaması, 12 yaş üstü olan ve akıllı telefonu bulunan herkesin operatörden ve banka müşterisi olup olmamaktan bağımsız olarak kullanabileceği yeni nesil bir mobil cüzdan uygulaması. Vodafone Pay Kart ise ön ödemeli bir alışveriş kartı; hem sanal hem de fiziksel olarak kullanılabiliyor. Kullanıcılarımız Vodafone Pay Uygulaması’na kayıt olduğunda, sanal Vodafone Pay Kart uygulama tarafından doğrudan yaratılıyor. Fiziksel Vodafone Pay Kart ise mağazalarımızdan satın alınabiliyor.

Vodafone Pay ürünlerimizin 4 temel fonksiyonu var

Birincisi, para yükleme ve çekme. Sanal ve fiziksel Vodafone Pay Kart’lara Vodafone Pay Uygulaması üzerinden banka ve kredi kartı ile, bankanızın mobil veya internet şubelerinen EFT yoluyla veya tüm ATM’lerden bakiye yüklenebiliyor. Dilerseniz, banka kartlarınızı uygulamaya kaydedebiliyor, sonraki bakiye yükleme işlemlerinizi hızla gerçekleştirebiliyorsunuz. Fiziksel Vodafone Pay Kart’ın içine bakiye yükledikten sonra, kartınızı kullanarak tüm ATM’lerden 7/24 ve anında para çekebiliyorsunuz.

İkincisi, 7/24 para transferi. Burada para gönderme ve para isteme olmak üzere 2 farklı işlem yapabiliyorsunuz. Para isteyeceğiniz veya göndereceğiniz kişiyi rehberden seçerek veya ilgili kişinin GSM numarasını girip, devamında göndereceğiniz veya isteyeceğiniz tutarı belirterek işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullanıcılarımız, bu sayede, diledikleri yerden diledikleri zaman diledikleri kişiye para transferi gerçekleştirebiliyor.

Üçüncüsü, mağaza içi ve online alışveriş. Vodafone Pay Sanal Kart ile online alışverişle birlikte dijital oyun içi satın almalar da hızlı, kolay ve güvenle yapılabiliyor. Fiziksel Vodafone Pay Kart ile birlikte online alışverişin yanı sıra mağaza içi alışveriş imkânı sağlanıyor.

Dördüncüsü, Sosyal Ödeme. Vodafone Pay ailesine özel, yepyeni bir özellik olan Sosyal Ödeme’yi kullanarak arkadaşlarınızla ortak etkinliklerin harcamalarını Alman usulü kolayca paylaşabiliyorsunuz. Vodafone Pay Uygulaması üzerinden bir grup oluşturuyor ve o gruba ait harcamalarınızı buraya ekleyebiliyorsunuz. Eklenilen harcamalar grup üyelerine eşit olarak bölünüyor ve Vodafone Pay üzerinden ödemeler kolaylıkla takip edilebiliyor.

 

Yalın Özcan

Vodafone Türkiye, Dijital Finans Direktörü

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlandı.