artwork

Modası hiç geçmeyen bir festival: Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul

6 yıl önce

0

6 yıldır İstanbul’un en prestijli moda organizasyonlarından biri olarak devam eden Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’u Şükrü Bekdikhan ile konuştuk.

Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye’deki en geniş kapsamlı ve önemli sponsorluklarından biri olan Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da teknolojiyi özgün yaşam stillerine entegre eden marka, İstanbul’u bir moda başkenti olarak konumlandırma anlamında önemli adımlar atmaya devam ediyor. Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, İstanbul’un en prestijli moda organizasyonlarından biri olan MBFWI hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

İnci Vardar Bize Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un hem geçmişinden hem de bugününden biraz bahseder misiniz? Modası hiç geçmeyen bir otomobil markası nasıl modanın en önemli temsilcilerinden biri olmaya karar verdi?

Şükrü Bekdikhan Tüm otomobillerinde ileri teknolojiyi zamansız bir zarafeti yansıtan tasarımlarla buluşturan bir marka olarak, otomobilin bireylerin kişisel tercihlerini ve yaşam tarzlarını ifade ettiğine inanıyoruz. Modanın da bir kendini ifade etme biçimi olduğu düşünüldüğünde, Mercedes-Benz ile modanın birbirini kusursuz bir biçimde tamamladığını düşünüyoruz. Bu doğrultuda Mercedes-Benz, modaya desteğinin dünya çapında 23. yılını geride bıraktı. Global ölçekte 40’tan fazla ülkede 50’den fazla moda platformunu destekleyen Mercedes-Benz, eşsiz bir ağ yaratarak hem genç ve yetenekli tasarımcılara, hem de köklü isimlere bu ağın bir parçası olma fırsatı tanıyor.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul ise bu sezon İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonlarının sergilendiği 12. sezonunu geride bırakmış olmanın mutluluğunu yaşıyor. İstanbul’da moda haftasının temellerinin atıldığı Istanbul Fashion Lab günlerinin üzerinden tam on sene geçmiş. Altı yıl önce, Mart 2013 sezonunda bu yolculuğa başlarken isim sponsorluğumuzla moda haftasına global bir vizyon kazandırmak ve Mercedes-Benz Fashion Week’in prestijli moda platformuna İstanbul’u ekleyerek Türk marka ve tasarımcılara uluslararasılaşma yolculuğunda destek vermek başlıca hedefimizdi. Bugün geriye dönüp baktığımızda, İstanbul’un bir alternatif moda başkenti olarak önemli bir yol kat ettiğini görüyorum. MBFWI özellikle Türk marka ve tasarımcılara global moda takvimine paralel biçimde koleksiyonlarını planlama ve hayata geçirme vizyonu kazandırıyor, her sezon artan bir biçimde etkinliği takip eden uluslararası basın ve satın alma sorumlularının katkısıyla onlara satış ve pazarlamanın iç içe geçtiği 360 derecelik entegre bir platform sağlıyor.

Özge Ulusoy

İnci Vardar Bu yıl Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da neler göreceğiz?

Şükrü Bekdikhan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da bu sezon 39 marka ve tasarımcının İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonlarını keşfetme fırsatı bulduk. Özlem Süer ve Mehtap Elaidi gibi Türkiye’de ‘moda tasarımcısı’ kavramının kabul edilmesinde mihenk taşı konumunda olan usta isimlerin yanı sıra, Gökhan Yavaş, Meltem Özbek, Tuğçe Özocak gibi genç ve yetenekli isimler de dikkat çekti. Mercedes-Benz Türk olarak sektörün genç ve yetenekli tasarımcılarını yakından takip ediyor ve onları destekliyoruz, o yüzden bu isimlerin moda haftası kapsamında kendilerine yer bulmaları bizim için çok değerli. Onun dışında sektörün farklı paydaşlarını desteklemeye özen gösteriyoruz. Geçtiğimiz sezon, MBFWI’nin 10 sezonundan unutulmaz anları bir araya getiren koleksiyon kitabı “Story of X Seasons”u sunmuştuk. Aynı zamanda bugüne kadar üç defa yetenekli tasarımcıların farklı moda merkezlerine taşınmasını hedefleyen Mercedes-Benz Uluslararası Tasarımcı Değişim Programı’na katıldık. MBFW Madrid ve Tiflis ile karşılıklı tasarımcı değişimi gerçekleştirdiğimiz bu programın 3. sezonunda, geçtiğimiz sezon İstanbul’da defilesini “Mercedes-Benz presents Sudi Etuz” ismiyle sunduğumuz Sudi Etuz, 1-5 Kasım tarihleri arasında Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi’de koleksiyonunu sergileyecek. Bu sezon da Tiflis’ten yetenekli tasarımcı Ani Datukishvili’yi İstanbul’da ağırladık. “Mercedes-Benz presents Ani Datukishvili” defilesi MBFWI podyumundaydı ve tüm davetlilerin büyük beğenisini topladı.

İnci Vardar Bu yıl Brand Who’nun koleksiyonunu sunuyorsunuz. Neden erkek modasına yöneldiniz?

Şükrü Bekdikhan Erkek modası özellikle son yıllarda üzerinde daha çok konuşulan, tasarımcıların daha fazla ses getiren koleksiyonlara imza attığı bir alan. Erkek moda haftalarına ilgi her sezon daha da artıyor, başarılı kadın tasarımcıları erkek koleksiyonlarına yöneliyor. Türkiye’de de Brand Who uzun yıllardır düzenli olarak MBFWI’de koleksiyonlarını sergileyen, yakından takip ettiğimiz bir marka. Gerek markalaşma hikayeleri, gerekse sokak modasını sofistike dokunuşlarla harmanlayan koleksiyonlarıyla bu sezon ilk defa erkek giyimini Brand Who ile desteklemeye karar verdik ve “Mercedes-Benz presents Brand Who” defilesini sunduk.

Bennu Gerede

İnci Vardar Etkinliğin iletişim çalışmalarını nasıl yapıyorsunuz? Bu yıl biraz daha dijital odaklı bir iletişim görüyor gibiyiz. Neden?

Şükrü Bekdikhan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, bizim Mercedes-Benz Türk olarak Türkiye’deki en büyük ve önemli sponsorluklarımızdan biri. Altı seneyi geride bırakırken bir sponsorluk iş birliğinde devamlılığın ve istikrarın da sonuçlarını net bir şekilde görebiliyoruz. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul altı sene içinde kendisi Türkiye’de bir marka olmayı başardı. Bugün #mbfwi hashtag’i Instagram’da 80.000’den fazla kullanıldı, biz de bu markanın Türk moda endüstrisinde lider konumunu pekiştirecek biçimde iletişim çalışmalarımızı titizlikle planlıyoruz. Halihazırda çalıştığımız ajanslarımız dışında moda haftası sürecinde moda alanında uzman bir iletişim ajansı ile de bir iş birliğimiz oluyor. Günümüz iletişim trendleri doğrultusunda dijitalin planlamamızda ağırlığının arttığını söyleyebilirim. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul iletişimi için kullandığımız Instagram hesabında (@mbfwi) farklı kurgular üzerinde çalışıyoruz, her gün düzenli haber bülteni gönderimleri yapıyoruz ve etkinliğe özel video çalışmalarımız oluyor.

Begüm Kütük

İnci Vardar Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’un diğer büyük şehirlerde gerçekleştirilen etkinliklerden nasıl farkları var?

Şükrü Bekdikhan İstanbul’u Sydney, Madrid, Berlin gibi güçlerini kentin sahip olduğu enerjiden ve yetenekli tasarımcılardan alan, öncelikli olarak bölgesel bir moda etki merkezi olmayı hedefleyen moda haftaları ile karşılaştırmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Biz 6 sene önce MBFWI’nin temellerini attığımızda hedefimiz Türk marka ve tasarımcılara global bir platform sağlamak ve öncelikle bölgesel, uzun vadede de global bir alternatif moda başkenti olarak İstanbul’u konumlandırmaktı. Bugün bu hedeflerimize ulaştığımızı görüyor ve geleceğe umutla bakıyorum. MBFWI sayesinde Türk marka ve tasarımcılar kendilerine dünya çapında yeni satış noktaları edindiler, Vogue Amerika’dan New York Times’a dünyanın en prestijli yayınlarında yer alma fırsatı buldular. Bu destek her sezon katlanarak devam ediyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.