artwork

Mobil cihazlar yol arkadaşımız oldu

2 sene önce

0

Tüketicilerin yalnızca yüzde 30’u pandemiye rağmen teknolojik cihaz satın alımı gerçekleştirse de yapılan satın alımlarda en büyük payı yüzde 30 ile akıllı telefonlar aldı.

Türkiye sahip olduğu genç, dinamik nüfusu ve teknolojik ürünlere karşı olan hızlı adaptasyonu sayesinde mobil dünya pazarındaki önemli ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Bu nedenle Samsung olarak Türkiye’yi en büyük ve en önemli pazarlardan biri olarak görüyoruz. Türkiye’nin büyük potansiyeline inanıyor ve yatırımlarımıza da bu kapsamda devam ediyoruz.

Günümüzde akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazlar yaşantımızı tarihte eşi benzeri görülmemiş şekilde değiştirdi. Telefonların piyasaya ilk çıktığı gün ile bugünü karşılaştırdığımızda her şey artık çok farklı. Zaman geçtikte mobil cihazlar gelişimini devam ettirdi ve artık yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçası oldu. Günümüzde telefonlarımızı artık sadece iletişim için kullanmıyoruz. Akıllı telefonlar yaşantımızı o kadar kolaylaştırdı ki adeta yol arkadaşımız oldular. Sevdiğimiz veya sevmediğimiz her şeyi onlarla takip ediyor, onlarla paylaşıyoruz. Kaçımız artık akıllı telefonunu yanına almadan dışarı çıkıyor diye kendimize sorarsak bu cihazların yaşantımızın ne denli merkezine yerleştiğini de anlamış oluruz.

Tabii insanlar için artık adeta hayati önem taşıyan akıllı telefonları geliştirirken teknolojinin lider markalarından biri olarak bize de büyük sorumluklar düşüyor. Bu yaklaşım ile geliştirdiğimiz ürünlerle insanların yaşamına dokunarak her geçen yıl aralıksız büyümemize de devam ediyoruz. Nitekim bağımsız araştırmalar da sektördeki başarımızı ortaya koyuyor. Son olarak küresel marka danışmanlık firması Interbrand tarafından açıklanan “2020 Yılının En İyi Küresel Markaları” sıralamasında 62,3 milyar dolarlık marka değeriyle 5. sıraya yükseldik. İlk kez bu listeye girdiğimiz 2000 yılında marka değerimiz 5,2 milyar dolar seviyesinde bulunuyordu. Böylelikle marka değerimizi on iki kat artırma başarısını göstermiş olduk. Bu çok büyük bir başarı. Türkiye de dahil dünyanın her yerindeki müşterilerimizin desteği olmadan bu başarıyı elde edemezdik. Bu bağlamda tüketicilerin nabzını sürekli yoklayarak, onların isteklerine tam ve eksiksiz olarak karşılık vermeye devam ediyoruz. Son olarak tanıtımını yaptığımız Galaxy S20 Fan Edition (FE) buna çok güzel bir örnek. Bu cihazımızı hayranların geri bildirimleriyle ürettik ve en çok talep edilen özellikleri bir araya getirdik. Samsung olarak, müşterilerimize çeşitli kişisel ihtiyaç ve tercihleri karşılayacak seçenekler sunmanın öneminin farkındayız. Çünkü akıllı telefon üretip insanların kullanımına sunmanın artık sadece bir ticari konunun da ötesinde toplumsal bir görev olduğuna inanıyoruz. Bunun da en büyük örneğini pandemi döneminde yaşadık.

Dünya çapında pek çok ülkeyi etkileyen COVID-19 salgınının ülkemizde de etkisini artırmasıyla birlikte milyonlarca insanın günlük hayatı değişti ve yeniden şekillendi. Hayatlarımızı “ev” ve “evin dışı” olarak bölüp buna göre planladığımız günlerden, sosyal izolasyon kapsamında zamanımızın çoğunu evlerimizde geçirdiğimiz bir döneme girdik. Bunun bir sonucu olarak da akıllı telefon, akıllı saat ve tablet gibi kullanıcıya mobilite kazandıran akıllı cihazlarla normale oranla daha yoğun bir ilişki içine girdik. Buna paralel olarak alışveriş alışkanlıklarında da radikal bir değişim yaşandı. E-ticarette artan hacmin de etkisiyle akıllı cihazlarımızın satışları da her hafta artmaya devam ediyor. Online mağazamız üzerinden yapılan satışlar koronavirüs salgını öncesi satışlarla kıyaslandığında ciddi miktarda artmış durumda. Tüketicilerin yalnızca yüzde 30’u pandemiye rağmen teknolojik cihaz satın alımı gerçekleştirse de yapılan satın alımlarda en büyük payı yüzde 30 ile akıllı telefonlar aldı. Bu oran dahi akıllı telefonların yaşantımızda ne kadar önemli bir rol üstlendiğini gözler önüne seriyor. Bu oranların yanı sıra yine araştırmalarımıza göre kullandığı markadan memnun olanların yeni telefon alırken aynı marka ile devam eğiliminde olduğu görüyoruz. Samsung özelinde de tekrar Samsung’u tercih etme eğiliminin yüksek olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Bunda piyasaya sunduğumuz yenilikçi ürünler ve Türkiye’ye getirdiğimiz çeşitli özelliklere sahip modellerin de etkisi bulunuyor. Samsung olarak Türkiye’nin en çok tercih edilen telefon markasıyız.

Akıllı telefonların yanı sıra tabletler de günümüzde insanların kendine ayırdıkları zamanı kullanırken keyif aldıkları bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Tüm fiziksel olguların online platformlara doğru kaydığı, sadece yer olgusunun değil, belki de zaman kavramının da büküldüğü bu dönemde, tabletler günümüz iletişim ve üretim ihtiyaçlarını tam karşılar cihazlar olarak tercih ediliyor. COVID-19 pandemisiyle birlikte uzaktan eğitim, hayatımızın bir parçası haline geldi, bu değişim yeni çözümlere de ihtiyaç doğurdu. Bu doğrultuda okullara ve öğrencilere bu ihtiyacı karşılayan çözümler üretmekten çok memnunuz. Öğrenciler ve genç profesyonellerin özellikle tercih ettiği Tab S6 Lite modelimizi satışa sunduk ve çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Özellikle son dönemde kalemli tabletlerimizle iyi bir satışa da ulaştık. Tablet satışlarımız da ağustos ayı itibarıyla ciddi artış gösterdi ve yukarı yönlü bu trend devam ediyor. Son 1 ayda, haftalık bazda 2020 yılının ilk 6 ayının ortalamasına göre 4 kat artış görüyoruz. Son 5 senede tablet pazarında bu seviyede bir talep görmemiştik. Öğrencilerin uzaktan eğitim amaçlı olarak tablet kullandıklarını ve bu sayede de tableti yeniden keşfettiklerini görüyoruz. Tabletler, eğitimde sağladığı kullanım kolaylığı haricinde, hafifliği, multimedya özellikleri, güçlü işlemcileriyle kişisel bilgisayarlara da ciddi bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla Samsung olarak özel bir görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle global misyonumuz çerçevesinde son trendleri yakından takip ederek tüketicilerin beklentileri doğrultusunda her yıl pazara yeni ürünler sunuyoruz. Bu sene de yenilikçi ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturduk. Bu amaçla sadece bu yıl Galaxy Note20 serisi, Galaxy Watch3, Galaxy Buds Live, Tab S7/Tab S7+, Galaxy Fold2 ve Galaxy S20 FE cihazlarımızı tanıttık. Galaxy ekosistemi içindeki ürünlerimizin birbirleriyle entegre çalışmaları, kullanıcıların kendileri için önemli olan şeylere daha fazla zaman ayırmasını sağlıyor. Samsung cihazları ve hizmetleri zahmetsizce bir arada çalışacak şekilde tasarlanmıştır ve sadece işinizi veya oyununuzu değil, sizin için önemli olan her şeyi kolaylıkla yapabilmenize imkan tanıyor. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte tüketicilerin beklentilerini ve ihtiyaçlarını merkezimize alarak onlara en yeni trendleri içeren mobil cihazlar sunmaya devam edeceğiz.

Sedef Özgür

Samsung Electronics Türkiye, Mobil Ürünler ve
Stratejiden Sorumlu Direktör

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlandı.