Misyonumuz eğitmek ve öğretmek

Uygulama içi reklamcılık, kişiselleştirme, analiz ve daha birçok ölçümleme ve optimizasyon aracı olan mobil uygulamalar, akıllı telefonlarımızda boy göstermeye başladığından beri gelişiyor ve her geçen gün hayati önemlerini artırmaya devam ediyor. Mobil oyunlarda kullanıcıların karşılarına çıkan zorunlu reklamlardan ziyade, kullanıcı dostu olan, oyuncunun kendi isteği ile oyun içinde ek can ya da ödül kazanmak için seyrettiği “user initiated” dediğimiz reklamlar, markaları potansiyel müşterilerine daha çok yakınlaştırıyor. Zaten AdColony olarak ana ürünümüz olan Instant Play ile biz de markalara bu hizmeti sağlıyoruz. Global mobil reklam harcamalarının 2021 sonunda 290 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2021 yılı içerisinde hem bağımsız araştırma şirketleriyle hem de kendi envanterimizde EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) ve LATAM (Latin Amerika) bölgelerinde yaptığımız 13’ten fazla tüketici trendleri araştırması da mobil oyunların ve mobil reklamların gücünü her seferinde tekrar gözler önüne seriyor.

Mobil oyuncuların günümüzde 7’den 70’e herkese hitap ettiğini söyleyebilirim. Kitlenin büyük çoğunluğunu Y ve Z jenerasyonları oluştursa dahi, X jenerasyonunun da mobil oyunlara ilgisi azımsanmayacak derecede. Bağımsız araştırma şirketi GlobalWebIndex’in Jenerasyon X raporuna göre; X jenerasyonu mobil cihazlarında günde 2 saat 41 dakika geçirken, %94’ü akıllı telefon sahibi. X jenerasyonunun %63’ü satın alacakları ürünü önce mobil cihazlarından araştırıyor, %46’sı ise çevrim içi alışveriş yapıyor. Bu durum, hedef kitlesi X jenerasyonu olan reklamverenler için mobilin gücünü kanıtlıyor. Markalar için de mobil oyun platformları kaçırılmayacak bir fırsata dönüşüyor çünkü X jenerasyonu çoğu markanın en önemli hedef kitlelerinden bir tanesi konumuda.

Kendi alanım olan mobil oyun perspektifinde, “hyper-casual” dediğimiz oyunlar, 2017 yılından bu yana sektöre damga vurmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalar, insanların dikkat sürelerinin 8 saniyenin de altına düştüğünü gösteriyor. Hyper-casual dediğimiz tür, kullanıcılara “tıkla-oyna” konseptiyle hemen öğrenebilecekleri, hızlıca tüketebilecekleri, basit mekanikli oyunlar sunuyor.  Oyun sektörünün bu şekilde kolay tüketilebilen ve kullanıcıların dikkat seviyelerini yukarıda tutan bir yöne doğru günden güne evrimleşmesi de markalar için çok daha fazla reklam opsiyonu ortaya çıkaracaktır. Hem daha yaratıcı içeriklerle hem de kullanıcıları sıkmadan ama onlara hitap eden reklam formatları gün geçtikçe artacak ve gelişecektir. Hal böyle olunca da mobil oyun uygulamalar, markaların reklam vermek istedikleri vazgeçilmez bir platform olacaktır. AdColony olarak biz de o noktada iş birliği yaptığımız tüm marka ve ajanslara destek olmaya devam edeceğiz.

Net olarak şunu söyleyebilirim ki; EMEA ve LATAM bölgelerimizdeki ülkelerimiz için mobil oyuncuların davranışlarını, tercihlerini ve ilgi alanlarını anlamak adına yürüttüğümüz 13’ten fazla sektör ve özel gün araştırmamızla sektörü eğiten ve her gün yeni bir bilgi öğreten bir misyonumuz var. Ben şahsım adına AdColony’yi mobil oyun sektöründeki bir okul gibi görüyorum. Örnek vermem gerekirse; o an için beraber çalışmadığımız marka ve ajanslar bile bize ulaşarak elimizde istedikleri konuyla alakalı veri veya araştırmanın olup olmadığını soruyorlar, ilk bize geliyorlar. Hal böyle olunca, yaptığımız araştırmalar, elde ettiğimiz veriler, yapılan analizler ve sonrasında üretilen materyallerin hepsinin en doğru, en güvenilir ve en üst kalitede olması gerekiyor.

YouTube kanalımız DigitalBox; farklı ülkelerde pandemi sonrası neler olduğuna, mobil kullanıcıların özelliklerine, mobil oyunların geleceğine, markaların, reklamcıların ve pazarlamacıların mobil oyunlara yaklaşımlarına kadar farklı konu ve konuklarla izleyicilerle buluşuyor. DigitalBox’ın resmi LinkedIn ve Instagram hesaplarımızdan videolarımızı paylaşıp farklı hedef kitleleri ile videolarımızı buluşturuyoruz. ​​Ek olarak başarılı kampanyalarımıza içeriğinde tüm kampanya detaylarına ve sonuçlarına yer verdiğimiz “Creative Showcase” adında blog postlar hazırlıyoruz, her EMEA ve LATAM bölgelerinde en başarılı performans göstermiş iki kampanyayı “Ayın Kampanyası” seçerek “campaign spotlight” adını verdiğimiz görseller hazırlıyor ve ekip olarak LinkedIn hesaplarımızda paylaşıyoruz.

Warrick Billingham

AdColony Head of Revenue, EMEA & LATAM

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 115. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.