Milyar kişiye ulaşma imkanı

Markalar Instagram’da büyük hareketler yapmaya kalktıklarında bir ikilemle karşılaşıyorlar ama Instagram’ın alışveriş müdürü küresel erişiminin buna değeceği konusunda ısrar ediyor.

“Neden herhangi biri önce başka web sitelerinde alışveriş yapmadan Instagram’da bir şey satın alsın?” Son zamanlarda etrafı sallayan bu soruyu; Instagram’ın alışveriş ürün pazarlaması lideri Ethan Arpi ile konuştum.

Şöyle diyor: “Birçok insan alışveriş yapmak istiyor, birçok insanın da alışveriş yapmaya ihtiyacı var. Alışveriş yapmayı, yeni şeyler keşfetmeyi seven insanların olduğu bir alanda hareket ediyoruz.”

Alım satım opsiyonu 2010’da başlatıldığından bu yana, Facebook’un sahip olduğu fotoğraf micro blogu Instagram için büyük bir odak noktası oldu. Instagram, bir milyar aylık aktif kullanıcılarının % 80’inin artık platformda bir iş izlediği gerçeğiyle daha da teşvik ediliyor.

Instagram’ın ne kadar büyük olduğunu anlamak için; Facebook’un toplam gelirindeki payının 2019’un sonunda 2 katına çıkacağını bilmek yardımcı olabilir. 2020 yılı sonuna kadar Facebook gelirinin %70’nin Instagram’dan geleceği bekleniyor.

Şimdi sosyal medya platformu, Instagram uygulaması içinde işlem yapılmasını sağlayan bir beta özellik olan Checkout’u denemeye başladı.

Reklamverenlerin kendi servislerini kullanarak tüketiciye hizmet vermesi yerine, Instagram uygulaması içerisinde tüm işlemlerin yapılmasını sağlayan özelliği beta sürümüne aldı. Adidas, Burberry dahil yirmi iki büyük markanın ABD ile sınırlı mobil özelliği denemeye başladığını biliyoruz.

Katılan reklamveren firmaların, hayat tarzı ve giyim markaları olmaları sürpriz değil. Etki yaratan kişilerin varlığı, Instagram alışveriş uygulamasının ortaya çıkışında ve geliştirilmesinde büyük bir motivasyon kaynağı. Arpi, Ogilvy & Mather New York, IBM ve Showtime geçmişinden sonra tanımların önemini biliyor. Bu yüzden Instagram satın alma arayüzünün ani kararlarla alım mekanizması olarak görünmesinden rahatsız.

Arpi: “Alışverişi bir şeyler keşfetmek olarak açıklayabilirim; yeni bir ilham kaynağı bulana kadar kitap aramaya benziyor ya da böyle bir şey işte. İnsanlar Instagrama alışveriş yapmak için gelmiyor, öylece geliyor. Kullanıcıların alışverişe doğru çekilme şekli, platforma dahil olan markaların yarattığı değerle ilgili. Burberry iyi bir örnek.  İlham verici içerikler yayınlıyor. Ayrıca, keşfet alanında markaların giyim eşyalarını kataloglara ayırmasına izin veren bir alışveriş sekmesi de bulunmaktadır.” diyor.

Veri ikilemi

“Keşfet”, Instagram yoluyla doğrudan satış yapmak için cazip bir neden olsa da markalar için dezavantajı bulunuyor; Facebook, Instagram üzerinden alışveriş yapan herkesin verilerini elinde tutuyor. “Platforma giren markaların kendi verilerinin olmayışı büyüme yeteneklerini sınırlandırır mı?” sorusu akıllara geliyor.

Akla gelen bu önemli soruyu Arpi şöyle yanıtlıyor: “Instagram satış yapma özelliği ile markanızın bir anda milyarlarca insana ulaşma imkânı oluyor. Şirketlerin yüzleştiği en büyük zorluklardan biri; yeni müşteriler bulmak. Müşteri bulma ve büyüme problemi dijital ile bitebilir. Büyük rakamlarda insana ulaşma amacıyla, büyük fırsatlar oluşturuyoruz. İhracat ekonomisine katılan birçok işletme görüyoruz çünkü asla ulaşamayacakları denizaşırı müşterileri bulabiliyorlar.

Instagram’da elde edilen veriler yalnızca demografi ile sınırlı değil; kişilerin alışveriş alışkanlıklarını analiz edebilirsiniz. Müşteri hizmeti oluşturmak için doğrudan bir kanal oluşturabilirsiniz.

Arpi, durumu şöyle özetliyor “İnsanlar sorular soruyor daha fazla etkileşim imkanı var. Müşterilerimizi verdiğimiz geri bildirimler arasında şu var; size yazanlara yanıt verirseniz çok daha fazla yazan olduğunu göreceksiniz.”

Markalar Instagram öncüleri olmalı

Bu amaçla, Instagram, markaların daha “özgün” bir ses tonuna sahip olmaları için tasarlanan “bir dizi uygulama” benimsemelerini önerir ancak, aynı zamanda “öncü” olmak ve Instagram’da kendilerini nasıl en iyi şekilde pazarlayacağına karar vermek de markalara kalmış durumda.

Arpi sözlerini sonlandırırken basitçe özetliyor:

“Instagram’ın marka dostu bir platform olduğuna emin olmak istedik. İşimiz için, yeni müşteriler bulmamız için iyi bir araç olmasına odaklandık.”

Omar Oakes

Campaign Global Teknoloji Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.