Milattan önce gelen bir kahraman: Sun Tzu

Esnek olacaksın. Su gibi biçimsiz olacaksın. Birtakım ilkelerin olsun tabii ama bulunduğun durumun gereklerine uygun hareket et.”

İletişimde bir kelimenin yanına “sanatı” ekleyerek slogan/isim haline getirilmesine alışığız. Mutfak sanatı, dondurma sanatı, künefe sanatı… Bazen “Yok artık, bu da fazla!” dediğimiz örnekler bile görmüşüzdür. Benim kahramanım da ta milattan önce en büyük eserini böyle adlandırmış: Savaş Sanatı.

Kim bu kahraman derseniz…

Bayanlar, baylar karşınızda Sun Tzu. Kendisi MÖ 500’de Wu Devleti’nde (şimdiki Çin) yaşamış bir komutan, filozof ve askeri bilge.

Savaş Sanatı, Sun Tzu’nun savaş üzerine notlarının birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir kitap. Strateji uzmanlarının ve harp akademilerinin kaynak kitapları arasında olsa da hayatta herhangi bir savaşı olan herkese tavsiye edilir. Mesela sevgilin, arkadaşlarıyla senin de dahil olduğun bir plan yapmış ama senin halı sahaya gitmen gerek; hemen Sun Tzu aklına gelecek:

Yemle ve kandır, kargaşa çıkart ve ele geçir, dirençliyse ona göre hazırlan, güçlüyse ondan sakın, sinirliyse onu kızdır, tevazu göster ki gerçek sanıp mağrurlaşsın, dinleniyorsa rahatsız et, aralarında birlik varsa ayır, ona hazırlanma fırsatı vermeden saldır.”

Diyelim bir şirkettesin, yıllar geçmiş kendini kanıtlamışsın rahatın yerinde, hemen Sun Tzu aklına gelsin: “İnsan doğası gereği zora düşmedikçe yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz.”

Kariyerinin altın çağında pek de anlaşamadığın bir müdürle karşılaştın yine Sun Tzu:

Esnek olacaksın. Su gibi biçimsiz olacaksın. Birtakım ilkelerin olsun tabii ama bulunduğun durumun gereklerine uygun hareket et.”

Şirketin patronusun ama en ayrıntılı işlere karışasın geliyor. Acil olarak Sun Tzu devreye girsin: “Hükümdar, yetenekli komutanına savaş alanında karışmamalıdır.”

Kendi fikrini başkasına kabul ettirmeye çalışırken de önce Sun Tzu’yu dinle:

Düşmanı kuşatınca mutlaka kaçacağı bir tarafı boş bırakın ki düşman askerinin aklında daima kaçma seçeneği olsun. Yoksa asker ölümüne savaşır.”

Eee hep bir savaş, hep muhalefet içindesin diye homurdanmalar mı başladı? Patlat bir Sun Tzu sözü: “Yüz savaşta yüz zafer kazanmak en mükemmeli değildir. En iyisi savaşmadan baş eğdirmektir.”

Sun Tzu tüm bu öğütlerinin ardından yargı dağıtmayı da ihmal etmez: “Söylediklerimi yapan kazanır, yapmayan kaybeder.”

Asırlar geçmiş, ama insanlığın hayata bakışı hiç değişmemiş. Bugün çevremizle kurduğumuz her tür ilişki, düşünme ve yönetme konusunda; dersler, ipuçları arıyorsak Sun Tzu başvurabileceğimiz önemli bir kaynak.

Ek bilgi: Savaş Sanatı, çok satanlar listesine 2001 yılında bir TV dizisi sayesinde girmiş. The Sopranos dizisindeki mafyatik lider Tony Soprano, terapistiyle sohbet ederken bu kitabı okuduğunu anlatmış ve ertesi gün Oxford University Press 25.000 kopya basmak zorunda kalmış.

Barış Koç
Copywriter, Medina Turgul DDB

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.