artwork

Metaverse’te marka güvenliği gündemde

1 sene önce

0

Teknoloji şirketleri, metaverse’te marka güvenliği için bir konsorsiyum oluşturuyor. Oasis Konsorsiyumu, kullanıcılar ve reklamverenler için çevrim içi güvenliği sağlamayı ve etik marka bilinci oluşturmayı amaçlıyor.

Agora, Fandom, Kuaishou Technologies, The Meet Group, Pandora, Riot Games, Roblox, Wildlife Studios ve holding şirketi Dentsu dahil olmak üzere birçok teknoloji şirketi lideri, internet güvenliğine eğilmek için güçlerini birleştirdi.

Dijital evreniyle Facebook da dahil olmak üzere daha fazla şirket metaverse’e yönelirken Oasis Konsorsiyumu, etik çevrim içi davranışlar için ölçülebilir standartlar belirlemek üzere harekete geçti.

Konsorsiyumun ilk hedefi, adının açılımını oluşturuyor (O.A.S.I.S.): Açıklık, hesap verebilirlik, güvenlik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik ilkeleri.

Oasis Başkanı ve Kurucu Ortağı Tiffany Xingyu Wang: “Platform tarafında gizlilik, güvenlik ve kapsayıcılık eksikliğini görüyoruz ve marka güvenliği konusunda platformlar bir değişiklik yapmadıkça gerçek bir değişim göremeyiz. Konsorsiyum, bu eksikliği gidermek ve yalnızca metaverse evreninden paydaşlarla değil, aynı zamanda diğer kar amacı gütmeyen kuruluşlardan markalar, ajanslar ve kişilerle olmak için kuruldu.” dedi.

Wang, lansmandan önce konsorsiyumdaki liderlerin standartları oluşturmak için onlarla haftalık olarak görüştüğünü belirtti. Standart kurallar lanse edildiğinde kuruluş, platformları, kullanıcı güvenliği standartları konusunda söz vermeye çağıracak.

Bu noktadan sonra konsorsiyum, gelişimi değerlendirmek için periyodik olarak toplantılar düzenleyecek. Wang, ilerlemeyi ölçmek için hangi sıklıkta olması gerektiğine henüz karar vermediğini ancak her katılımcı kuruluşa hedef kitlesine göre özel standart kurallar verileceğini söyledi.

Wang, “Şeffaflık raporlaması için baskı yapıyoruz. Güvenlik esas olarak veri ve kimlik korumasıyla ilgilidir. Veri koruması için uygun sınırlara sahip olmadan kullanıcı güvenliği veya içerik denetimi hakkında konuşamazsınız. Benzer şekilde, topluluk politikasını tam olarak doğru ele almazsanız toksik bir ortam elde edersiniz. Ancak hesap verebilir ve denetlemeye yardımcı olmak için yapay zeka kullanan insanlar ile çalışırsanız, platformunuzun böyle bir hal almasını proaktif olarak önleme şansınız olur.” diye devam etti sözlerine.

Sabrina Sanchez

Campaign US Muhabiri

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.