artwork

Mesleğe olan borcumuz

10 yıl önce

0

Dijital medyanın yarattığı devrim reklamcılık uzmanlığını köklü bir biçimde değiştiriyor. Örneğin günümüzde Google dünyada herhangi bir medya kuruluşundan daha fazla medya satıyor. Mobil pazarlama, search, performans pazarlama gibi kavramlar artık pazarlama karmasının vazgeçilmez parçaları.

Gelişmeler bize dijital platformları diğer medyalarla kıyaslamayı bırakmanın gerekliliğini gösterdi. Aslında tüm mecralar boyut değiştirerek dijitale dönüşüyor.

Bu değişim içinde içerik hala çok önemli. Türkiye lokal TV içeriğinin tutkulu bir biçimde ilgi gördüğü bir pazar. Değişim sürecinde bu içerik asla değer kaybetmiyor, ancak dijital platformlar tüketiciye yer ve zamandan bağımsız izleme imkanı sağlıyor.

Şu bir gerçek ki video içeriğinin ve reklamın yeri gün geçtikçe artmaya, markalar kendi hikayelerine en uygun içeriğin içinde en anlamlı şekilde yer almaya, bu içerikler de farklı cihazlar üzerinden tüketicileriyle buluşmaya devam edecek.

Amerikalı büyük reklamverenlere “Geceleri uykunuzu ne kaçırıyor” diye sorulduğunda, pek çoğu Amazon demiş! Neden mi? Çünkü Amerika’da çocuk bezi satışlarının bile %80’i Amazon üzerinden gerçekleşiyor, yani dijital platformlar perakende anlayışını temelden değiştiriyor. Bu değişimlere, paralel başka kavramlarda da tanışır oluyoruz, “proximity retail” gibi.

Özetlemek gerekirse teknolojik devrimle birlikte eskiden rahatça ve basitçe sınıflandırdığımız mecraları aynı kriterlerle sınflandırmakta zorlanıyoruz sektör olarak. Hatta iletişim karmasındaki fonksiyonlarına ve rollerine göre pozisyonladığımızda yeni kırılımlar da giriyor hayatımıza.

21 yıldır medya planlama sektöründe çalışan ve bu devrim sürecini işin mutfağında bilfiil hissetmiş birisi olarak işimizin her geçen gün ne kadar zorlaştığını ama bir o kadar da daha heyecanlı hale geldiğini hissediyorum.

Gelişmeler zaman içinde yenilenmemizi, bakış açımızı tazelememizi gerekli kılıyor. Kavramları tanımak, teknolojiyi tanımak, yeni tool’lar geliştirmek, yeni araştırma ve raporlama biçimleri bulmak… Tüm bunlar mesleğimize olan borcumuz.

Reklamcılar Derneği’nde medya harcama kırılımları ile ilgili sınıflandırmaları hararetle tartışıyoruz. Medya ajansları olarak endüstriyel istatistik üretiminde doğru, sağlıklı ve zamanın ruhuna uygun bir tavrı benimsemek tek amacımız.

Demet İkiler / RD Yönetim Kurulu Üyesi ve Medya Komite Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Eylül 2013 sayısında yayınlanmıştır.