Mecraların her biri farklı etkilendi

Berrin İnaluk Sönmez,                            Speed Medya, CEO

Mart itibariyle koronavirüsün ülkemizde de görülebileceği ihtimali üzerine neler yapabileceğimizi, nasıl tedbirler alabileceğimizi düşünüp ilk vakanın açıklandığı 10 Mart’ta da bunları hemen uygulamaya başladık. Kurum olarak çalışanlarımız her zaman önceliğimiz olmuştur; bu nedenle kimseyi riske atmamak adına hızlı bir şekilde evden çalışma sistemini devreye soktuk. Bu durumu öngördüğümüz için IT birimimizle birlikte önceden tüm sistemimizi evden çalışmaya uygun hale getirmiştik. İlk ay adaptasyon süreci herkes için farklı geçti; kimi çalışanlarımız daha rahat çalıştıklarını belirtirken, kimi çalışanlarımız ofisin daha verimli olduğunu ifade etti. Operasyonel süreçlerimizi bir problem yaşamadan sürdürebiliyoruz; görüntülü toplantı uygulamaları sayesinde de müşterilerimizle toplantılarımızı sorunsuz şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Evden çalışma modeli dünyada yaygınlık kazanan, gitgide benimsenen bir sistem; Türkiye için daha yeni ve pek alışılmadık bir durum olsa da sektör olarak deneyimleme fırsatımız oldu ve hiçbir aksama yaşamadık. Bu sebeple hala evden çalışıyoruz, ofise dönüş tarihimizi henüz netleştirmedik. Hizmet verdiğimiz reklamverenler de bu dönemde benzer davranışlar sergilediler ve sistemlerini hızlı bir şekilde bu olağanüstü duruma adapte ettiler.

Doğal olarak pandemi tüm dünyada herkesi psikolojik olarak da etkiledi. Bizim önceliğimiz çalışanlarımızın kendilerini güvende hissetmelerini ve huzursuzluğa kapılmadan işlerimizin devamlılığını sağlamak. Bu nedenle ofise dönüşle ilgili belirli aralıklarla bilgilendirme yapıyoruz. Belirsizliğin sürdüğü bu günlerde yönetim olarak sık sık kendi içimizde toplanıp, dinamik bir durum değerlendirmesi yapıyoruz, dönüşümlü ofise gelmek veya evden çalışmaya devam etmek gibi farklı senaryolar üzerinde çalışıyoruz, temel tedbirleri gözden geçiriyoruz.

Mecraların her biri ise eve kapanmanın sonucu olarak farklı etkilendi. En negatif etkilenen mecra, yasaklar nedeniyle sinema olurken, evden çıkma frekansının azalması nedeniyle ilk aylarda açık hava ve basın da olumsuz etkilendi.

Bu dönemde müşterilerimizi de düzenli olarak süreç hakkında beslemeye çalıştık; salgının ilk haftasından başlayarak normalleşme sürecine geçiş dönemine kadar her hafta araştırmalara, markaların yaptığı iletişim örneklerine, dayanışma şekillerine, mecra tüketimlerine yer verdiğimiz koronavirüs sunumlarını reklamverenlerimizle paylaşıp, onları Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeler konusunda güncel tutmaya çalıştık. Markaların reklamlarını analiz ettiğimizde çoğu markanın dayanışma örneği sergileyen, topluma bu negatif atmosferde umut veren reklamlarının karşımıza çıktığını görüyoruz; bu dönemde markalar adeta toplumu kenetlemek adına bir misyon edindiler. Bununla beraber hem kendi tarafımızda hem marka tarafında operasyon kısmı hiç duraksamadı, özellikle perakende ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren markalarımız bu dönemde iletişimlerine devam ettiler; elbette konjonktürel dalgalanma nedeniyle reklam yoğunluğunu azaltan markalarımız da oldu. Normalleşme süreci ile beraber bir parça marka iletişimleri sezonsal kullanımlarına dönmeye başladı.

Mecraların her biri ise eve kapanmanın sonucu olarak farklı etkilendi. En negatif etkilenen mecra, yasaklar nedeniyle sinema olurken, evden çıkma frekansının azalması nedeniyle ilk aylarda açık hava ve basın da olumsuz etkilendi. Mecra tüketimi daha ağırlıklı olarak dijitale kaydı, örneğin radyonun dijital platformlardan dinlemeleri artış gösterdi. Bununla beraber bu dönemin, özellikle de Nisan – Mayıs aylarının kazanan mecraları televizyon ve dijital oldu. Son söz olarak elbette olumsuz etkilenen mecraların ve sektörlerin bir an önce toparlanması en büyük temennimiz.

 

Berrin İnaluk Sönmez,

Speed Medya, CEO

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.