Markalarımızın yanındayız

E-ticareti sayfalarımıza taşıdığımız bu sayıda kapağımızı tasarlayan Geometry Istanbul’un COO’su Şebnem Çamaş, önemini hızla artıran e-ticareti, kendini Creative Commerce Agency olarak konumlandıran Geometry’nin bu süreci nasıl değerlendirdiğini anlattı.

Pandemi ile birlikte baharla başlayan dönüşüm hayatımızın her detayına dokundu. Günlük düzenimizde birçok işleyiş değişti. Sadece evden çalışmaya başlayarak dahi; trafikte takılmalar, ofis için giyinmeler, toplantı süreleri, çalışma saatleri, yeme alışkanlıklarımız, ticket ile verilen yemek siparişleri, içilen çay/kahve sayısı değişikliğe uğradı. Bundan dolayı etkilenen araç satışları, kiralamada artışlar, takım elbise satışlarındaki düşüşler, pijamadaki artışlar… Ekmek yapma makineleri gibi detaylara ise girmiyorum.

Ama en büyük değişimi sanırım e-ticaret dünyasında yaşadık. Hem markalar hem tüketiciler tarafında ciddi bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Ellerindeki telefonlarından fotoğraf çekmeye çekinen büyüklerimiz, e-ticaretin en yeni oyuncuları oldular. Var olan pazaryerleri işlerinde tavan yaparken ve diğer yandan gelen yüksek talebi yönetirken; beklemedikleri finansal ve teslimat problemlerini hızlıca çözmeye çalıştılar. Bütün bunların yanında yavaş yavaş D2C hazırlıklarına başlayan bir çok marka, bunu önceliklendirerek iş planlarını değiştirdiler. Kimi markalar ise içlerinde e-ticaret ekipleri olmasına rağmen kreatif çözümlere ve danışmanlığa ihtiyaç duydular.

Geometry İstanbul olarak yaklaşık 1,5 sene önce e-ticaret alanında markalarımıza hizmet vermeye başlamıştık. Mart ayında “Creative Commerce Agency” olarak yeni konumlandırmamızı tüm dünyayla da paylaşırken, e-ticaret de bu yeni vaadimizin merkezinde oturuyordu. İstanbul ofisi olarak; gerek sıfırdan bu işe girecek markaların tüm süreçlerini yöneterek hangi aşamada kiminle, nerede, nasıl çalışacaklarını düşünmeden tüm operasyonun orkestrasyonunu gerçekleştirmeye, gerekse hali hazırda ekipleri olan büyük şirketlere farklı pazaryerlerinde kreatif projeler üreterek trafiklerine ve satışlarına destek verecek çalışmalar için aday olduk. Kimi markaların trade ekiplerine e-ticaretle ilgili workshop’lar düzenleyerek onları kendi içlerinde hazırladık, trend sunumları ile besledik. Diğer yandan global araçlarımızdan PathFinder, alışverişçinin yolculuğunu tanımlamamızda yardımcı olurken, yeni aracımız CatScan ile pazaryerlerinde rekabete karşı markanın analiz raporunu hazırlayarak bizi rekabetten ayırdı.

Hayatımıza hızla giren e-ticaret dünyasında hizmet vermeye hazır olan ekibimizle bu süreçte markalarımızın yanında olmanın keyfini yaşıyoruz. E-ticaret alanındaki çalışmalarımızı bilen Campaign, e-ticaret temalı kapak tasarımını bizlerden talep etti. Bize bu fırsatı veren dergi yönetimine ve Campaign Aralık sayısı kapağını Geometry Istanbul adına tasarlayan Art Direktörümüz Can Salman’a teşekkür ederiz.


Şebnem Çamaş
Geoemtry Istanbul COO
Geometry EMEA MARCOM Director

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.