Markalarımızı enflasyondan koruduk

Pandemi süreci, hayatın her alanında olduğu gibi medya tüketim alışkanlıklarımızı da değiştirdi. İnsanların daha çok evde vakit geçirmek durumunda kaldığı bu dönemde, özellikle video içeriklerine olan talep arttı. Pandemi sürecinin başlarında yeni TV içeriklerini üretmedeki zorluklar, geniş içerik çeşitliliğine sahip dijital platformlarda kullanıcı ve trafik artışı ile birlikte bu platformlara alışkanlığı da artırdı.

Bu süreçte ajans ciromuzdaki dijital yatırımların, toplam medya bütçesindeki oranı da önemli ölçüde arttı. Talebin bu denli arttığı dijital envanterde medya satın alma anlaşmalarımızı yılın başında tamamladığımız için, hizmet verdiğimiz reklamverenlerimiz herhangi bir maliyet artışı yaşamadı. Pandemi sürecinde ise Skala Medya, Native Media ve Gozone ajansları olarak, dijital medya satın alma ekiplerimizi, bağlı bulunduğumuz Brandcom Group çatısı altında birleştirdik. Böylece üç ajansın dijital reklam yatırım gücü ile satın alma süreçlerinde markalarımıza avantaj sağladık ve markalarımızı medya enflasyonundan korumuş olduk.

Bu dönemde Netflix’in ciddi yükselişi ile birlikte hayatımıza yeni katılan Amazon Prime ve yerli platformlar Exxen ve Gain, dijital planlamada çalışma alanlarımızı genişletti. Bunlara, çok kısa sürede çok önemli bir oyuncu haline gelen TikTok da eklendi. Reklamveren anlaşmalarımızı ve çalışmalarımızı, bu mecraları da dahil ederek güncelledik. Her mecranın kendine has hem teknik hem de niteliksel özellikleri var. Bu durum bizi, genel iletişim materyallerinin yanı sıra, mecra dinamiklerine özel çözümler de üretmek durumunda bıraktı.

Normalleşme sürecine geçildiğinde anlaşmalarımızda büyük bir değişim olacağını düşünmüyorum. Zira yeni bir normale geçiş yapacağız. Sadece medya tüketim alışkanlıkları konusunda değil, hayatın her alanındaki alışkanlıklarımız zaten bir dönüşüm geçiriyordu. Pandemi sadece bu süreci hızlandırdı. Hızla dijitalleşmeye devam ettiğimiz; verileri anlamlandırarak özelleştirdiğimiz kitlelere ve mecra dinamiklerine özel ekran çözümleri ürettiğimiz bu sürece devam edeceğiz. Yeni dijital platformları hayatımıza almaya ve yeni teknolojilere adapte olmaya devam edeceğiz.

Sinan Çilek

Skala Medya Dijital Planlama Grup Başkanı

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.