Markalar değiştirme gücüne sahip

Pazarlamanın yıllar içindeki gelişimi, tek boyutlu ürün tanıtımı ve üründeki üstünlüğü vurgulamadan, zaman içerisinde marka amacının ön plana çıkarılmasına doğru net bir şekilde evirildi. Bunun iki farklı sebebi var: Birincisi, teknolojinin hızlı gelişimi ile ürünler arasındaki teknik faydaların gitgide marjinalleşmesi ve sunulan faydanın çok çabuk kopyalanabilir olması. Bu, zaman içerisinde genel olarak markaların kalite yarışı sayesinde nihai müşteriye daha iyi ürün ve hizmet vermesiyle sonuçlansa da, müşteriyi elde tutmayı çok zorlaştırdı. Teknolojinin tıkandığı noktada fiyat promosyonlarını çok tetikledi, reklamları da fazlası ile tekdüze hale getirerek oldukça yüzeysel bir pazarlama iletişimine sebep oldu. İkincisi ise müşterilerdeki genel bilincin, sosyal ve kültürel gelişimin, insan haklarının, çevre ile ilgili endişelerin artması ile markaların bu tür mesajlarına çok daha fazla önem vermeleri. Markalar ve müşteriler sonunda anladılar ki, bireysel çabalar bu tür konularda çok da etkin olamıyor. Oysa ki markalar, eriştikleri kitlelerde değişim yaratabilecek çok önemli bir güç kaynağı.

Günümüzde ürün ve hizmet kalitesi, bir markanın kullandığı teknoloji hala daha önemli ancak bu sadakat getirmiyor. Sadakatin tek yönlü olmadığını hatırlayalım. Müşterilerin size sadık olmasını bekliyorsanız, öncelikle siz onlara sadık olmalı ve onların hayatlarında, yaşadıkları ortamda ve karşılaştıkları sosyal, kültürel, çevresel zorluklarda yanlarında olduğunuzu hissettirmeniz ve onları gerçekten bu anlamda yarattığınız değer konusunda ikna etmeniz gerekiyor.

Marka amacına ulaşabilmek için yapılan çalışmalar bize Petrol Ofisi’nin Türkiye’nin gelişiminde ne kadar önemli bir rol oynadığını gösterdi. Petrol Ofisi’nin duruşu ve köklü tarihi, bu topraklardan doğmuş bir markanın yine bu topraklara karşı sorumluluğunu bize hissettirdi. Bu sektörün günlük hayatımıza ve ekonominin gelişimine direkt etkisi bizi bu konuda yapacağımız iletişim dilini seçerken ciddiyete davet etti. Bu yüzden her projemizde, kişi ve kurumların gelişimi üzerinden Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak amacı ile büyük bir sorumluluk ve motivasyon ile çalışıyoruz.

Petrol Ofisi’nin marka amacı; bireylerden en büyük kurumlara kadar, Türkiye’nin gelişimine fayda sağlayacak herkesi desteklemektir. Yaptığımız her işte, üstlendiğimiz her projede, kurum içinde ve dışında, marka amacımızın izlerini görebilirsiniz. Sattığımız ürünün kalitesine, inovasyona ve üstün hizmet anlayışına çok önem veriyoruz. Bunun sadece Petrol Ofisi’nin değil, iş birliği yaptığımız kurumların, dolayısıyla ülke ekonomisi ve sürdürülebilir gelişim için önemine inanıyoruz.

Herhalde marka amacını en kuvvetli şekilde pandemi döneminde gösterebildik. Her bir bireyi ve kurumu derinden etkileyen bu dönemin uzun soluklu etkileri olabileceğini öngörerek, pandemi başlangıcında İTÜ Çekirdek girişimcilik merkezinin #FightCOVID19 çağrısına destek olduk. Aylar süren bir çalışma sonrasında 11 girişimciye destek olarak projelerin hayata geçmesinde önemli bir rol aldık. Burada yarattığımız fark, pandemi ortaya çıktığında yapılan acil sağlık malzemeleri desteği ile yetinmemek oldu. Daha kalıcı ve kapsamlı, Türk girişimcilerini de destekleyen, hayatımıza derin etki bırakan pandeminin insan hayatına olumsuz etkilerini azaltacak, günlük hayatı kolaylaştıracak, kurumların bu yeni düzende daha rahat işlemelerini sağlayacak projeler bunlar.

Madeni yağlar sektörünün pandemiden oldukça etkilendiği dönemde paydaşlarımızın işlerinin tekrar canlanması için “Siftah Liderden” projesi ile perakende noktalarına 17.000 ürünü ücretsiz dağıtarak ekonomi çarklarının tekrar dönmesi için can suyu olduk. 

Gençlerimizin gelişimi için de sektörümüzde ilk defa çevrim içi staj imkânı sunduk. Sınıf içi eğitimlerin tamamının çevrim içi platforma taşındığı ‘Petrol Ofisi İle Geleceğe Bir Adım’ staj programımızda stajyerler, Petrol Ofisi’nin halen devam eden projelerine atanıyor ve gerçek iş deneyimine çok yakın bir tecrübe yaşıyorlar.

Her zaman olduğu gibi yine inovasyona önem verecek, en son teknoloji ile sürdürülebilir gelişime katkı sağlamaya devam edeceğiz. Türkiye’nin en büyük projelerine katkı ve hizmet vererek sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz. Girişimcilere katkımız çeşitli projeler üzerinden devam edecek. Ayrıca Türkiye’de kadın istihdamının artırılmasını ve kadınların iş hayatına daha etkin katılımlarını sağlayacak projeleri desteklemeye de devam ediyoruz. Milyon Kadına Mentor Programı’nın kurucu ortağı olduk. STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında çalışan ya da kariyer hedefleyen 15-25 yaş arası kadınları, sektör liderleri ile dijital ortamda bir araya getiren Milyon Kadına Mentor Programı ile 10 yılda, 1 milyon kadına ulaşılması hedefleniyor. Program kapsamında mentor havuzuna dahil edilen bu alanlarda uzman çalışma arkadaşlarımız, STEM alanında çalışan ya da kariyer hedefleyen genç kadınlara mentorluk desteği verecek.

Beril Alakoç

Petrol Ofisi CMO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.