Markalar bu yaratıcı girişime nasıl dahil olabilir?

Forbes Kurul Üyesi Alexander Fernandez, metaverse’ün ortaya çıkışının ardındaki sebepleri sıralarken, dijital ve fiziksel dünyayı birleştiren bu yeni kavramın sunduğu fırsatlara değiniyor.

Dünya, ekonomimizi ayakta tutacak çözümler için çabalarken birçok marka üretkenlik, iş birliği ve iletişim için tasarlanmış bir sistemden yararlandı: Video oyunları sektörü. Fiziksel ve dijital ortamlar arasındaki boşluğu kapatmanın, yeni pazarlama deneyimleri veya dönüştürücü iş modelleri yaratmanın yollarını araştırdılar. Bu dijital yaratıcı girişimler sayesinde metaverse’ün ışığı dikkatleri çekmeye başladı.

Metaverse nedir? 

Metaverse, hiper marka ve müşteri uyumuna olanak tanır, fiziksel ve dijital gerçekliğin buluştuğu bir ortamdır. Medya, eğlence, iş ve teknolojinin olduğu bir venn şemasının kesişimidir. Video oyunları sektörü, ana akıma girmesinden çok önce metaverse için zemin hazırladı.

Hareket halindeki metaverse’ün en son örnekleri arasında Aralık 2020’de Sonbahar 2021 defilesi için bir video oyunu yayınlayan moda evi Balenciaga yer alıyor. Epic Games’in Travis Scott ve Fortnite Present Astronomical konserinde müzik endüstrisi bu fırsattan yararlandı. Sanal ve fiziksel alanlar, bölünmez bir ittifak oluşturdu.

Metaverse’ün doğuşunun arkasında dört tetikleyici olduğuna inanıyorum:

  1. Baby boomer’ların emekliliği; video oyunları oynayarak, internette gezinerek ve dünyayı dolaşarak büyüyen X jenerasyonu; Y kuşağı ve Gen-Z’nin yükselişi.
  2. Hayatın tüm yönleriyle bütünleşen finansal varlıkların dijitalleştirilmesi. Örneğin; blokchain, akıllı sözleşmeler, kripto para birimleri ve NFT’ler.
  3. İş hayatının geleceği açısından pandemi; bilgiye dayalı işletmelerin şeffaf kültürlere, süreçlere ve onları destekleyen teknolojilere sahip oldukları sürece uzaktan çalışabileceklerini ortaya koydu.
  4. Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Afrika’da gelişmekte olan piyasalar belirdikçe iki milyar insan, küresel ekonomiye katılmaya istekli doğuştan yetenek kaynakları haline geldi.

İster marka sadakatini korumanın yeni yollarını arıyor olun ister yeni müşterilerle etkileşime geçin veya iş akışınızı düzene sokun, video oyunu teknolojisi ve metodolojisi bunlar için anahtar olabilir. Sadece yaratıcı endüstriler değil, aynı zamanda sağlık, ulaşım ve eğitim gibi geleneksel endüstriler de faydalanıyor. Oyunlaştırmanın ne zaman önemli olduğunu hatırlıyor musunuz? Bu sadece başlangıçtı. Üçüncü oyun çağı geldi ve beraberinde metaverse’ü getiriyor.

Gelecek Nesle Fırsatlar Sunuyor

Oyun sektörü, strateji ve zekaya olan saygıyı desteklemek, değerini kanıtlamak için zorlu bir savaş verdi. Şimdi değeri oldukça açık. Gelişmekte olan piyasa ekonomisi için bir hızlandırıcı olarak kabul ediliyor. 2024 yılına kadar 200 milyar dolardan fazla gelir elde etmesi öngörülen oyun endüstrisi, yaratıcı medya ve eğlence pazarında aslan payına sahip. Şimdi olasılıklarını ortaya çıkarmak için oyun meselesine odaklanmalıyız.

Oyun sektörünün bu bölümü, hem iş hem de kaynak büyümesi için fırsatlar sunuyor. Ekiplerinizi ve sürecinizi geliştirmeye hazır olun. Video oyunu konseptlerini, teknolojiye öncelik veren yeni nesil bir iş gücü aracılığıyla uygulayabilirsiniz. Bu teknolojiyle sadece mevcut ekiplerinizi eğitmekle kalmaz, aynı zamanda bu konuda zaten yetkin olan insanlara da kapılarınızı açabilirsiniz: oyuncular.

Dünya çapında 2 milyardan fazla insan, kendini oyuncu olarak tanımlıyor. Birçoğu muhtemelen şirketiniz için çalışıyor. Bilinmeyeni benimserken yeteneklerinin ne olduğunu görmek, ekiplerinizi teknolojiye öncelik veren bir iş gücü haline getirmeye başlamanın yoludur. Oyun çerçevesinde ekiplerinizin toplu hedefler üzerinde uyumlu bir şekilde çalışması, hedefleri gerçekleştirmesi ve sağlıklı bir kâr elde etmesi için güçlendirmek kesinlikle mümkün.

İşin Oyununu Tasarlamak

Oyun geliştirmenin ruhu, hiçbir şeyin imkansız olmamasıdır. Oyun geliştirmenin ardındaki tekrarlayıcı nitelikteki süreç, her düzeyde problem çözme ve fikir paylaşımına dayalıdır. Massive Multi-Player Online (MMO) oyunlar aynı ilkeleri benimser. Oyuncular, birbirinden uzak bir ekibin sürekli iletişim kurması ve başarılı olmak için kendilerini organize etmesi gibi zorluklarla karşı karşıya kalır. Bir Forbes makalesinde Dijital Tedarik Zinciri Enstitüsü Yetkili Müdürü ve CRO’su George Bailey: “Fortnite dijital çağda iş liderlerinin değişim liderliğine nasıl yaklaşması gerektiği konusunda faydalı bir model.” dedi. Bu kendi kendini motive eden ve tekrarlayan süreç, deneyim ve uzmanlık oluştururken eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi de güçlendirebilir.

Ekip üyeleri ve yönetim arasındaki güven, çevrim içi olarak tanışan ancak mevcut araçları ve becerileriyle bir sorunu çözmek için birlikte çalışması gereken MMO oyuncuları arasında inşa edildiği için çok mühim. Kuruluşunuzun kültürel dokusuna bazı temel oyun özellikleri kazandırarak bu ruhu eyleme geçirilebilir ve değişim yaratabilirsiniz. Peki bu nasıl olacak?

  • Açıklık: Katılan tüm paydaşlar kendilerini değerli hissetmeli, samimi içgörüleri ve görüşleri paylaşmakta özgür olmalı.
  • Güven ve Şeffaflık: Tüm paydaşlar yalnızca yakın çevrelerindekileri değil, kararların birbirleri üzerindeki sonuçlarını anlamalı, empati kurmalı ve kabul etmeli.
  • Konu Uzmanları: Pozisyonu, disiplini, geçmişi veya görevi ne olursa olsun konu uzmanlarının yetkinliklerini tartmaya davet edin.
  • Takıma Öncelik Verin: Kendi kendini organize eden takımlara vurgu yaparak grup başarısını bireysel başarıya göre önceliklendirin.
Dijital Topluluklar

Aynı değerleri tüketicinize de uygulayabilirsiniz yani ‘topluluğunuza’… Bağlantı kurabileceğiniz, etkileşimde olabileceğiniz; marka sadakatini geliştirebileceğiniz deneyimler ve alanlar oluşturmak hayati önem taşıyor. Bu deneyimler metaverse’te barınır, oyun geliştirme araçları ve farklı iletişim yollarıyla oluşturulur; sanat, mühendislik, psikoloji ve interaktif tasarım. Oyun motorları metaverse’ü ve bu deneyimleri yönlendiriyor.

Meta’ya dönüşmek

Metaverse, birbirine bağlılığın özüdür. Bir gecede olmayacak olsa da erişilebilir, etkileşimli ve üç boyutlu gerçek dünya deneyimleri için döngüyü tamamlayacak. Metaverse’ün temel unsurları halihazırda cepte. Ana oyuncular, tüketicilerin katılımını yeniden sağlayan ve iş süreçlerine uygun olan mevcut metaverse versiyonuyla zaten iyi durumda. Yenilik yapan, uyum sağlayan ve harekete geçen şirketler oyunda kalabilir. Geriye bir soru kalıyor: Seviye atlamaya hazır mısınız?

Alexander Fernandez Forbes Kurul Üyesi,

Streamline Media Group Kurucu Ortağı ve CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.