Marka sadakatini nasıl artırırsınız?

Mevcut müşteriyi korumanın yeni müşteriyi çekmekten daha kolay ve yüksek getirili olduğunu savunan Kenny Tripura, bunu gerçekleştirmede faydalı olacak stratejileri sıralıyor.

Birçok işletme yeni müşteri kazanmaya odaklanıyor ancak mevcut müşteriyi elde tutmaya yeterince odaklanmıyor. Sahip olduklarınızı elinizde tutmanız, yenilerini kazanmak kadar önemli. Mevcut müşteriler genellikle daha büyük yatırım getirir (onları elde tutmak yenilerini çekmekten 5-25 kat daha az maliyetli olabilir).

​​Potansiyel müşterileri ürünlerinizi veya hizmetlerinizi denemeye ikna etmek için birkaç girişimde bulunmak gerekebilir. Ayrıca ürünlerinizi ve hizmetlerinizi potansiyel müşterilere kıyasla mevcut müşterilerinize satma olasılığınız çok daha yüksektir.

Yeni şirketler kurulduğunda ve müşteriler reklam ve tanıtım stratejilerini gördüklerinde, onları denemek cazip gelebilir. Bu nedenle işletmelerin müşteri sadakatini teşvik etmeye vurgu yapmaları ve bunu sürekli olarak günlük operasyonlarının bir parçası olarak görmeleri gerekiyor.

Neyse ki bazı kanıtlanmış stratejileri doğru uygularsanız size iyi sonuçlar sağlayabilir.

Müşterilerden Geri Bildirim İsteyin

Geri bildirim, ürün ve hizmetlerinizi müşterileriniz için öncelikli hale getirmenin hayati bir parçasıdır. Bazı mutsuz müşterilerin ayrıldığını bile bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda, onların sizi terk etme sebebini bulma fırsatını kaybedebilirsiniz.

Geri bildirim almanın en kolay yollarından biri sosyal medyayı kullanmaktır. Müşteriler her zaman geri bildirim veya öneriler için aramayabilir ancak birçoğu yeni satın aldıkları ürünler veya yakın zamanda yararlandıkları hizmetler adına geri bildirim bırakmak için sosyal medyayı kullanır. Müşterileri ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında görüş veya öneri bildirmeye teşvik etmek için Twitter veya Facebook’u kullanın.

Müşteri memnuniyeti anketleri, şirketinizin performansını değerlendirmenin başka bir yoludur. Ürün veya hizmet tesliminden birkaç gün sonra hızlı bir anket göndermek size tüm önemli bilgileri sağlayacaktır.

Müşterilerin uzun, zaman alıcı formlardan ziyade kısa anketlere yanıt verme olasılıklarının daha yüksek olduğunu unutmayın. Bunlara hediye çeki veya çekiliş gibi bir teşvik ekleyebilirsiniz.

Şirketiniz belirli bir müşterinin geri bildirimlerine göre değişiklik yaptı ise onları sosyal medya kanallarınızda öne çıkarın. Bu, müşterinizin dikkate alındığını hissetmesini sağlayacaktır.

Müşterilerinizle Bağlantı Kurun

Bu, birçok işletme sahibi ve satış görevlisinin zaten bildiği ancak yetişemediği bir konu. Müşterilerinize, muhasebe dökümündeki rakamlardan ibaret olmadıklarını, işleriyle ve başarılarıyla birlikte onları önemsediğinizi bildirin.

Kendi işlerinde hangi sorunları yaşadıklarını bulmaları için proaktif olun. İşletmenizin onlara yardımcı olmak için yapabileceği bir şey olup olmadığını görün. Hizmetlerinizi ve tekliflerinizi müşterilerin tercihlerine göre uyarlayın. Unutmayın, müşterilerinize ulaşmak ilişkinizi güçlendirir ve marka sadakatini artırır.

Bir Şeyler Ters Gittiğinde Mutlaka Özür Dileyin

Gerekiyorsa özür dilemeyi ihmal etmeyin. Kusurlu bir ürün, fatura hatası veya başka bir sorun olsun, müşteriden özür dileyin. Dikkatinize sundukları için onlara teşekkür edin. Basit bir şikayet de dikkat edilmesi gereken bir sorun konusunda sizi uyarabilir. Dürüst olduğunuzda ve hatalarınızı görmezden gelmek yerine kabul ettiğinizde müşterinin size güvenme olasılığı daha yüksektir.

İletişim Takvimi Tutun

İletişim takvimi tutmak, müşteriyi elde tutmak için en faydalı pazarlama taktiklerinden biridir. Müşteriyle ne zaman iletişim kurarsanız, o günü takvime kaydedin. Takip etmeniz gereken zamanı da not edin. Bu, müşterilerin unutulmasını önleyecek ve onlara değer verdiğinizi bilmelerini sağlayacaktır.

Her zaman bir şirkette kiminle iletişim kuracağınız konusunda iletişim bilgilerinin güncel olduğundan emin olun. Birini arayıp isteyince altı ay önce ayrıldığının söylenmesi iyi bir izlenim bırakmıyor.

Müşterilerinizin tüm sorunları ve onlara sunduğunuz çözümler hakkında notlar aldığınızdan emin olun. Bu, azami dikkatle ele alınması gereken devam eden sorunları belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir Müşteri Sadakati ve Elde Tutma Programı Kullanın

Sadık müşterileri daima ödüllendirin. Onları indirimler, numuneler veya yeni piyasaya sürülen ürünleriniz ile donatın. Basit teşekkür kartları, müşterilerinizi elde tutma konusunda da etkili olabilir.

Birçok şirket, hobileri ve ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için müşterilerin sosyal medya sayfalarını kullanıyor. Bu nedenle öne çıkmak için alakalı tatil hediyeleri göndermeyi deneyin. Çeşitli gurme kahveler, şekerlemeler veya kurabiyeler göndermek de bir seçenek olabilir.

Müşteri sadakati oluşturmak, sadece satış yapma amacı taşımaz. İlişki kurduğunuzda siparişler gelecek ve unutmayın tekrarlanan siparişler, istikrarlı iş anlamına gelir.

Ekonomi ters gittiğinde yeni müşterileriniz daha iyi bir anlaşma yakalamak için başka bir tercihe doğru yönelebilir. Mevcut müşterileriniz ise sizin onlarla birlikte olduğunuzu bildikleri sürece yanınızda olmaya devam ederler.

Kenny Tripura

Edkent Media Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.