Marka Sadakati Oluşturmanın 5 Yolu

Başarılı bir işletmeyi büyütmek söz konusu olduğunda marka sadakati çok önemlidir. Captains & Cowboys kurucusu Jonathan Riff bunu başarmanın 5 yolunu anlatıyor. 

Bir markanın sektörde kalabilmesi için sürekli olarak yeni satışlar çekmesi ve gelir getirmesi gerekir. Bunu başarmanın iki yolu var: Yeni müşteriler çekmek veya mevcut müşteri tabanınıza satış yapmak.

İkinci seçenek hem çok daha kolay hem de maliyet dostu. Mevcut müşterileriniz markanıza zaten aşinadır, sosyal medya ve e-posta yoluyla neredeyse sıfır maliyetle pazarlanabilir.

Mevcut bir müşteri tabanı, her zaman tekliflere daha duyarlı olacak ve markayla bağlantı hissettiklerinde muhtemelen satın almayı sürdüreceklerdir. Bu her sektörde böyledir. Örneğin ayakkabı sektörünü ele alalım; başka bir markadan spor ayakkabı satın almayı bile düşünmeyen Nike müşterileri var. 

Aynısı otomobil üreticileri, giyim, hatta sağlık ve güzellik markaları için de geçerlidir. Sadık bir müşteri tabanı, markanızı bir sonraki seviyeye yükseltmenize yardımcı olabilir. İşte daha sadık müşteriler yaratmaya yardımcı olacak beş basit yol:

  1. Çevrim içi bir topluluk oluşturun

Müşterilerinizin birbirleriyle ve markanızla etkileşime girmesi için çevrim içi bir topluluk oluşturmak, sadakat yönünü daha da artırır. Ayrıca, günümüzde çoğu satışın çevrim içi olarak gerçekleşmesiyle, topluluk etkileşiminden satın alma dönüşümüne kadar kusursuz bir köprü oluşturur.

Topluluğunuzu haberler, güncellemeler, satışlara erişim ve daha fazlası için bir buluşma noktası olarak kullanın. Web sitenizin bir uzantısı ve özelliği olarak, üyeler hesaplarına giriş yaptığında erişilen bir çevrim içi topluluk oluşturabilir veya özel bir grup oluşturarak Facebook gibi üçüncü taraf bir platformda varlığınızı gösterebilirsiniz. 

Topluluğunuz büyüdükçe, markanız üzerindeki etkisi de artar. Topluluk üyeleriniz için bir hashtag oluşturun ve kaç kişinin bunu sosyal medyada organik olarak kullanmaya başlayacağını takip edin.

  1. Yüksek kaliteli bir ürün veya hizmete sahip olun

En büyük pazarlama bütçesine, ünlülerle dolu bir orduya ve iyi tasarlanmış bir plana sahip olabilirsiniz ancak ürününüz veya hizmetiniz düşükse, asla sadık bir müşteri tabanı oluşturamazsınız. Tüketiciler bir mil öteden az çabayla kolay para kazanmaya çalıştığınızı fark edebilir ve memnuniyetsizliklerini sosyal medyada dile getirmekten çekinmezler. 

Hizmetinizin  veya ürününüzün en yüksek kalitede olduğundan emin olmadan müşteri tabanınızın markanızı sevmesini, sadık bir savunucusu ve destekçisi olmasını bekleyemezsiniz. Akıllı bir marka, müşterilerinin ihtiyaçlarını, isteklerini, arzularını ve beklentilerini bilecek ve bunların hepsini yerine getirecektir.

Kaliteyi her şeyin önüne koyduğunuzda müşterilerinizin başka bir yere gitmek için bir nedeni olmayacak. Harika bir hizmet veya ürün, herhangi bir markanın başarısının temelidir.

  1. Müşteri hizmetinizi bir sonraki seviyeye taşıyın

Müşterilerinizin size sadık olmasını mı istiyorsunuz?  O zaman satış sonrasında markanızla hoş bir deneyim yaşamalarını sağlayın. Müşteri hizmetlerinin bir maliyeti vardır: 7/24 çevrim içi sohbet temsilcilerine sahip olmanız, sosyal medya uzmanlarının etiketleri, yanıtları, direkt mesajları kontrol etmeleri ve telefonla iletişim kuracak müşteri temsilcilerinizin olması gerekir. 

Güvenilir müşteri hizmeti sunduğunuz zaman, sadık bir müşteri tabanı oluşturma üzerinde olumlu bir etkisi olur. Daha önce bir şirketin müşteri hizmetlerine ulaşıp birden fazla temsilciyle görüştüğünüz halde sorununuzun çözülmediği oldu mu? Bu sinir bozucu tecrübe bir daha asla markayla bağlantı kurmak istememenize neden oluyor.

Müşteri hizmetlerinize yatırım yapın ve ne kadar getiri sağladığını görün. Uzun süre piyasada olmayı planlayan her marka, müşterilerine sunduğu hız ve kalite desteğine büyük yatırım yapmalı. 

  1. Sosyal medyada şeffaf olun

Tüketiciler, kurumsal logonun ötesinde onlara duygu ve insani yön gösteren markaları daha çekici bulur; bu markalara sadık olmaya daha eğilimlidirler. Sosyal medya size, müşterilerinize reklamların ötesinde her yönünüzü gösterebileceğiniz bir platform sağlar. Farklı personellerle soru-cevap ve canlı yayınlar yapmak için sosyal medyayı kullanın. Takipçilerinizi üretim tesisiniz, deponuz ve ofislerinizde kamera arkası turlarına çıkarın.

Markanız sosyal medyada ne kadar “gerçek” görünürse, bu bağlantı o kadar güçlü olur ve doğrudan müşteri sadakatine dönüşür. Tüketiciler satışın ötesinde kendilerini bağlı hissettiklerinde, markanın faaliyetlerine dahil olma hissini sürdürmek için markayı desteklemeye devam edeceklerdir.

  1. Bir müşteri sadakat programı başlatın

Daha sadık müşteriler mi istiyorsunuz? Bağlılıklarını bir ödül programıyla ödüllendirin. Bu, mağaza kredisi, indirimler veya ücretsiz ürünler için kullanılabilecek bir puan sistemi olabilir. Birçok işletme bu fikre karşı çıkıyor çünkü bunu maliyetle ilişkilendiriyor. Elbette bir maliyeti var ancak markanızın yeni bir müşteri çekmek için harcayacağından çok daha az.

Sadakat programları, özellikle yüksek fiyatlı bir ürüne sahip markalar için faydalıdır. Sadakat programı üyelerine küçük bir indirim sunmak, özel bir indirim aldıkları için tüketicileri daha düşük maliyetli bir seçenek karşısında dahi markanızı seçmeye yönlendirebilir. 

Jonathan Riff

Captains & Cowboys Kurucusu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.