artwork

Marka Konferansı 2019 – 2. gün

4 yıl önce

0

MARKA Konferansı 2019, 2. gün oturumları ile devam etti.

Birbirinden önemli konuşmacıların sahne aldığı ilk günün ardından ikinci gün de tüm hızıyla devam etti.

MARKA Konferansı 2019’in 2.gününde Tüm Zamanların Marka Konferansı Moderatörü BJ Cunningham, günün açılış konuşmasını yapmak için sahneye çıktı.

BJ Cunningham’ın ardından günün ilk konuşmasını gerçekleştiren Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur,“İstanbul’da 39 ilçenin içerisinde 10 ilçenin nüfusu 6 milyon. Dünyada yeni yeni şehirlerin katıldığı bir trend var: Aktif Şehir. Gideceğiniz yere yürümeniz, otobüsten erken inmeniz, bisiklet kullanmanız, yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullanmanız aktif şehrin oluşmasına yardımcı oluyor. İstanbul’daki insanları daha hareketli olmaya teşvik ediyoruz.” Diye konuştu.

Gürmen Grup Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan: “Biz erkekler için tasarlıyoruz ama tüm süreçte kadınların etkisi çok büyük. Çalışanlarımızın %52’si, 5 kişilik yönetim kurulunun 3’ü kadınlardan oluşuyor.” Dedi. Opet Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Zengin ve Gazeteci Aslı Şafak “Metropolde Ultra Değişim” konusunu Marka Konferansı 2019’da ele aldı.

Murat Zengin,”Değişimin ana kaynağı metropol insanının hız ihtiyacı. Hepimiz gün içerisinde sürekli bir yerlere koşturuyoruz. Tüketicisi neredeyse oraya giden ya da yol üzerinde olan markalar da böylelikle daha başarılı oluyor.” dedi.

Moda Tasarımcısı Sir Paul Smith ve GQ UK Genel Yayın Yönetmeni Dylan Jones “Londra’nın Ruhunu Dünyaya Hissettiren Modacı” konusunu Marka Konferansı 2019’da konuştu.

Sir Paul Smith, “Paul Smith markasının gelişim süreci bir anda olmadı. Yavaş yavaş gerçekleşti. Bugün bu işe girişmiş olsam yine yavaş yavaş ve emin adımlarla ilerlerdim.” dedi.

Bir sonraki oturumda, Tabanlıoğlu Mimarlık Ortağı Melkan Gürsel, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Kutman ile birlikte “Tutku mu? Amaç mı?” konusunu tartıştı.

Melkan Gürsel yaptığı açıklamada, “Hayatta önümüze daima bir şeyler konuluyor. Önemli olan onları benimseyip arkasından gitmek. Seni sabah yataktan kaldıran iyi bir motivasyonun varsa bence başarılısın demektir.” dedi.

Maça Kızı Bodrum Kurucu Ortağı Sahir Erozan, GQ UK Genel Yayın Yönetmeni Dylan Jones ile birlikte “İstanbul’un Üçüncü Yakası, Bodrum’un Efsanesi Maça Kızı’nı” konuşmak için Marka Konferansı 2019’da sahneye çıktı.

Sahir Erozan, “Aramaya devam ettiğiniz sürece aradığınız şeyi muhakkak bulursunuz. Ben gençlere de bu tavsiyeyi veriyorum. Yaptığım şeyi iş gibi görmüyorum. Hayatımı kolaylaştıran şeylerden biri işimi sevmem oldu.” dedi.

İKSV Yöneticileri, Görgün Taner, Yeşim Gürer Oymak ve Özlem Ece, Marka Konferansı 2019 kapsamında “İstanbul’un Birleştirici Gücü: Kültür Sanat” konusunu Şirin Payzın’ın moderatörlüğünde konuştu.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner konu hakkında, “Kentin çok genç nüfusu var ve bu şehirde herkes için bir şeyler var. Gerçek İstanbul 500T isimli otobüs diyebiliriz. İstanbul Geçmişten günümüze çok katmanlı bir şehir.” dedi.

İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak, “Bu şehir bize onlarca hikaye verebilecek bir şehir. Biz yeni dönemde istanbul’u marka yapmak için yerel hikayemizi global dille anlatmalıyız.” dedi

İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece, “Kültür sanatla yeşerecek yeni vahalara ihtiyacımız olduğunu belirtirken sadece kamunun elindekiler değil özel sektörün elindeki yerler de sanata açılmalı.” önerisinde bulundu.

“Tasarımda Sürdürülebilirlik ve Geri Dönüşüme Yönelmeler” konusu Heavenly Made Kurucusu Haldun Demirhisar ve DDF Kurucu Ortağı Arhan Kayar tarafından Marka2019’da ele alındı.

Arhan Kayar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Eskiden bina yapıldığında bunun 100 yıllık geleceği düşünülürdü. Ancak şimdi 20 yılda bunlar değişim gösteriyor. Hayatta daima “yeni ne var?” diye bakıyoruz.” derken Haldun Demirhisar ise “Biz ömrünü tamamlamış ağaçtan yapılan evleri söküyoruz ve alaçatı’ya getiriyoruz. İçerisinde hiçbir kimyasal olmayan bu evleri yeniliyor ve kimi zaman bunlardan mobilya yapıyoruz.” dedi.

Gazeteci Cüneyt Özdemir, gençlere ilham vermek için “Tek Başına Medya” konusunu Marka 2019’da anlattı. Esprili bir anlatım anlatım gerçekleştiren Cüneyt Özdemir, “Youtube’da fenomen olmak için genç kuşağı yakalamalı ve onların beklentilerine cevap vermeniz gerekiyor.” dedi.

Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere ve Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen “İstanbul’a Tat Katanlar” konusunu konuşmak için Ece Üner moderatörlüğünde bir araya geldi.

Konuyla ilgili olarak Nafiz Karadere: “Entertainment dediğimiz bir kavram var. İnsanlar artık sadece yeme içme için bir mekana gitmek istemiyor. Aynı anda gezmek ve eğlenmek istiyorlar.” açıklamasını yaptı.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen ise, “Bugün Gastronomi, ülkelerin dış dünyaya kendilerini en iyi tanıtma yollarından biridir.” dedi.

“Doğu’nun Batı’da Yükselişi” konusunu Yabancı Gazeteci Fatima Bhutto, Marka 2019’da konuştu. Fatima Türk dizilerinin hayranı olduğunu belirterek “Güney kore bütün kültürel ürünlerini dünya çapına yaymayı başaran bir ülke. Türkiye’de ise televizyon-dizi sektörü bu başarıyı elde etti. Gezdiğim tüm ülkelerde Türk dizilerini izleme imkanı buldum.” dedi.

BluTv Kurucusu ve CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ ve Gazeteci Ebru Baki “Medyada Ana Akım Artık Dijital Platformlar” konusunu tartıştı.

Aydın Doğan Yalçındağ, Dünyada Türk dizilerinin çok büyük oranda tüketildiğini aktararak “Şirketi kurarken biz Türk dizilerini yurtdışına götüren bir platform olmayı hedefledik.” dedi.

Gazeteci Çınar Oskay ve Sanatçı Halil Altındere, Marka Konferansı 2019’da “Şimdi Bu Topraklarda Yaşamanın Zamanı” demek için sahneye çıktı.

Sanatçı Halil Altındere projeleri ile ilgili olarak “Mülteci konuları çok hassas ve sömürüye açık. Onlar hakkında ahkam kesmektense projelerde ve sahnelerde bizzat onların yer almasını istiyorum.” dedi.

Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Özlem Cankurtaran Marka Konferansı 2019’da katılımcılara “İç Mutluluk Seviyen Kaç?” sorusunu sormak için sahneye çıktı.

Motivasyon verici nitelikte bir konuşma gerçekleştiren Dr. Özlem Cankurtaran, “”Güzel olan şeyleri çok kolay bir şekilde kabul ediyoruz. Ama hayatı her yönüyle, olduğu gibi kabul etmeliyiz.” dedi.

Kramp Reklam Ajansı Başkanı Ahmet Akın, Marka Konferansı 2019’da “Yükselen Yalnızlığımız & Dijital Arayışlarımız” adlı konuyu konuşmak için sahnede yerini aldı.
Ahmet Akın, “Yalnızlık sadece Türkiye’de değil dünyada da bir bulaşıcı hastalık gibi.” dedi.

LES Benjamins Kurucusu ve Kreatif Direktörü Bünyamin Aydın, “Les Benjamins markasının öyküsünü, Marka Konferansı 2019 katılımcılarıyla paylaştı.

Bünyamin Aydın markasının öyküsünü anlatırken “80’li ve 90’lı yıllarda çevrenizdeki belli bir toplulukla büyür ve yaşardınız. Ancak günümüzde sosyal medyanın da hayatımıza girmesiyle bu büyük ölçüde değişti.” dedi.

Marka Konferansı 2019’un 20. yıl kutlama mesajını Yürekli Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Yürekli Şengör verdi. Şengör konuşmasında, “Marka Konferanslarını güzel ve kaliteli yapan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.” Dedi.

Marka Konferansı 2019’un son konuğu, Ünlü Yazar ve Besteci Zülfü Livaneli, “Buluşturan Şehir İstanbul” konusunu Gazeteci Balçiçek İlter ile birlikte ele aldı.

Ünlü Yazar ve Besteci Zülfü Livaneli: “Mesele pencereden baktığımız dönemde dostça yaşamak ve dünyayı birbirimize zehir etmemektir. Ülke insanı olarak Aşağılık duygusuna kapılmamıza gerek yok. Bizim üst kültürümüz var diyerek övüneceğimiz yerde kartları en alttan açıyoruz” dedi.

Zülfü Livaneli konuşmasını bitirdiği sırada sahneye ünlü sanatçı Kenan Doğulu çıktı. İkili birlikte Livaneli’nin “Ey Özgürlük” şarkısını seslendirdi.