artwork

Marka Konferansı 2019 – 1. gün

4 yıl önce

0

Var olduğu ilk günden beri İstanbul’dan ilham alan; cesur, kozmopolit, dinamik, renkli, yenilikçi, farklı görüş ve inançları kucaklayan karakteriyle İstanbul’a çok benzeyen MARKA Konferansı’nın evi de hep İstanbul oldu. Dünyanın en özel, en eşsiz, tarihsel değeri en yüksek noktalarından biri olan İstanbul’un gelecekte de sadece İstanbullulara değil dünyaya katacağı çok şey var. Bu potansiyelin anlaşılması ve etki alanının genişlemesi için MARKA platformu 20. yılında İstanbul markası için bir sıçrama tahtası olmayı hedefliyor. Türkiye’nin en güçlü fikir platformu olarak anılan MARKA Konferansı bu yıl için hazırladığı içeriğiyle, seçtiği çok özel konuşmacılarıyla ve Türkiye’nin en güçlü STK’ları liderliğinde başlattığı projeleriyle İstanbul markasını daha da güçlendirip, geleceğe hazırlama sorumluluğuna, seferberliğine liderlik ediyor.

MARKA Konferansı 2019’da, Tüm Zamanların Marka Konferansı Moderatörü BJ Cunningham, açılış konuşmasını yapmak için sahneye çıktı. Kentlerin Kraliçesi İstanbul’u yeni yaklaşımlar ve yeni hikayeler ile deneyimlediğimizi belirten Cunningham,” Marka bu yıl çok önemli bir projeye imza atıyor. Plastik kullanımını sonlandırıp İstanbul’u da örnek bir şehir yapmak istiyoruz.” dedi.

BJ Cunningham’ın ardından günün ilk konuşmasını gerçekleştiren Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, dinleyicilere, “Unutmayalım ki İstanbul’un kendisi açık bir müze, kenti de biz bir müze kadar sevmeliyiz. Kentimize de müze kadar sevgi duymalı ve hoyratça el koymalardan sakınmalıyız.” dedi.

Ünlü Tarihçi Yazar, Akademisyen İlber Ortaylı “İstanbul’u Haketmek” isimli konuşmasında, İstanbullular artık adresleri Avm’lere göre veriyor, bu medeniyetsizliktir.” dedi.

Marka Konferansı 2019’da Ayşe Ege ve Ece Ege sahnede yerini aldı. Yaptıkları projelerle ilgili olarak ikili:” Hazırladığımız her elbise şehir hayatının bir dönüşümü niteliğinde. Her şeyin toprağa döndüğü bir durumda her bir yapının temelini ayrı ayrı tasarladık. Teknolojiyi kullandık ve tasarladıklarımızın üstünü kumaşla kapladık. Bu işi yaparken bize duygularımız kılavuzluk etti. Bütün elbiseler el ile titizlikle hazırlandı.” dedi.

Marka Konferansı’nın bir sonraki konuğu, Psikiyatri Profesörü Mehmet Sungur oldu. Sungur, şehir insanının endişeli ve stresli hayatını şöyle anlattı: “Kaygı oluştuğu zaman endişe devreye girer. Eğer istediğim gibi performansı göstermezsem rezil olurum düşüncesi gelir. Ancak endişenin bir işlevi olmalı. Gelecekte olacak şeyler için önlem olarak başlatılan düşünceler endişeyi oluşturur.” dedi.

Müzisyen İskender Paydaş, Marka Konferans 2019’da İstanbul’un tarihini, şarkılarla tanımladı.

Yürekli Holding Yönetim Kurulu Başkanı AYŞEGÜL YÜREKLİ ŞENGÖR, Marka Konferansı ile ilgili her şeyin bir fikirle başladığını belirterek, “İnsanın en büyük şansı aklın bağımsızlığı ve düşünmek. Kısıtlamalara  ve şartlara bağlı olmadan hür olabilmek, yani özgürlük. Düşünce özgürlüğü dediğimiz şey fikirleri doğurur. Hep özgün ve özgür fikirlerin peşinde olduk, bundan sonra da buna devam edeceğiz.” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, yaptığı konuşmada,” Türk iş dünyası dinamik bir dünya ve globalde var olmak istiyor. Bunun için tahmin edilebilir bir ortam ve kurumsallaşmaya ihtiyaç duyuyor.” dedi.

Komedyen, Yazar Kaan Sekban, Marka Konferansı 2019 kapsamında yayınlanan “Plastik Avcıları” kampanyasını anlattı.

TÜSİAD – Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Kaleağası: Dünya Nasıl Değişiyor? İstanbul Nasıl Değişmeli? isimli konuşmasında.”Belki bazı şeyler geçmiş zamanda daha iyi olabilir ama bunu geniş zamanda düşünmek gerekir. Düşünürken geleceği de işin içine katmalıyız” dedi.

Konda Araştırma ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Post – Truth sonrası Dünyada Modernizm ve İstanbul konusunu konuşmak için Gazeteci Şirin Payzın ile bir araya geldi. Bekir Ağırdır: “Bizler sadece kendi akvaryumumuzun içini biliyoruz başkalarının akvaryumları bizi korkutuyor. Bu yüzden içimize siniyoruz. Bugünkü hayatta Vikipedia’yı yasaklayarak, biber gazı sıkarak toplumu yönetemezsiniz.” dedi.

Tarihçi, Seyahat Yazarı Saffet Emre Tonguç, “Kanatlarımdaki İstanbul” kitabını Marka Konferansı 2019’da tanıttı. Saffet Emre Tonguç yaptığı açıklamada, İstanbul’un muhteşem bir şehir olduğunu belirterek İstanbul yedi tepeden oluşur ve bu tepelerin hepsi tarihi yarımada içerisinde yer alır ve her tepede de bir adet cami vardır.” dedi.

Moda Tasarımcısı Mary Katranzou, Marka Konferansı’nda Poseidon Tapınağı’nda gerçekleştirdiği defileyi anlatarak “Poseidon Tapinağı’nda defile yapmak benim için müthiş bir şey oldu. Bunu yapmak çok önemliydi. İklim degişikliği ve cinsiyet eşitliği mesajını bu tapınakta vermiş olduk. Bu defile ile 2500 yıl öncesine dönmüş olduk.” dedi.New York Modern Sanat Müzesi Direktörü Glenn D. Lowry “Modern Düşünmek” konusunu Marka 2019’da anlattı. Glenn D. Lowry yaptığı konuşmada, “Güncel toplumumuzda bizler sadece sanatsever değiliz. Çağdaş sanat müzeleri sayesinde müzeye giden kişiler aynı zamanda bir katılımcı haline geliyor.” dedi.

Dekoratör ve Mekan Tasarımcısı Ayşe Torfilli Somer, Marka Konferansında sahneye çıktı. Ayşe Somer yaptığı açıklamada, “Meslek olarak estetik ve güzele meraklıyız. İnsanlara güzel mekanlar yaratmak bizim işimiz. Güzelliğin salt bedensel güzellik olarak kalamayacağını hepimiz biliyoruz.” dedi.

Arçelik, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Yalım Uzun, McCann Dijitalden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Jon Carney ile Beko’nun global arenadaki başarısını konuştu. Zeynep Uzun, “her şey hayal kurmakla ve samimi olmakla ve inanmakla başlıyor.” dedi. John Carney ise yaptığı açıklamada, “Markaların bir amacı olması ve tüketiciye güven vermesi gerekiyor, bunun yolu da partnerler ile birlikte iş birliği gerçekleştirmektir.” dedi.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Borusan Holding önceki CEO’su ve Startup Yatırımcısı Agah Uğur, Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Komedyen Kaan Sekban moderatörlüğünde, sektördeki beyaz yakalıları Marka 2019’da konuştu.

Boyner Grup  Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cem Boyner, katıldığı Marka Konferans 2019’da “Bütün icatların ve yeni fikirlerin hep sorgulamadan ve yaratıcılıktan meydana geldiğini” söyledi. Boyner açıklamasının devamında, “Bu itiraz ve cesaretin olmadığı toplumların dünyada çok etkin olmasını bekleyemeyiz. Eyvallahı kaldırıp her alanda itirazın ve hata yapmanın doğal olduğunu anlatmalıyız.” dedi.

Marka Konferansı 2019’da konuşma yapan Bayer Ülke Müdürü Taygun Günay, “Hayatımıza modern sağlık girdi. Artık tedaviden ziyade önlemeyi konuşuyoruz. Artık sağlık, sağlıklı beslenmek ve spor yapmak demek. Hayatımız çok ciddi bir şekilde değişti.” dedi.

Şişecam Cam Ev Eşyası Grubu Başkanı Cemil Tokel yaptığı açıklamada, Bugüne kadar Şişecam olarakhep üretim odaklı olduklarını ancak artık müşteri odaklı bir yapılanmaya gittiklerini belirtti.

Lucca ve Cantinery  Kurucusu Cem Mirap, yaptığı konuşmada, “Şu an bizim için en önemli trendlerden birisi sağlık. Durum böyle olunca menülerimiz de buna göre kurgulanıyor. Sağlığın dışında en çok önem verdiğimiz konular sürdürülebilirlik ve etik.” dedi.

Çırağan Palace Kempinski Genel Müdürü Ralph Radtke, zamanın ötesinde bir marka olmanın sırlarını Marka Konferansı 2019’da katılımcılarla paylaştı. Ralph Radtke yaptığı açıklamada,”Çalışanlarınıza yatırım yapmazsanız ve çalışanlarınız sizin vizyonunuza güvenmezse başarılı olamazsınız.” dedi.

Kotwara Prensesi Kenize Murad, yaşadıklarını Marka Konferansı 2019’da katılımcılarla paylaştı.

Games Medya Kurucu Ortakları Narod Çetinkaya ve Mina Saygı, oyuncu Nilperi Şahinkaya ile birlikte Short Content Akımı: Aynen Aynen’i tartıştı.

Mutfak 1 Şehri Dönüştürür isimli konuşmasıyla Ünlü Şef Mehmet Gürs, genç yeteneklere ilham vermek için Marka 2019’da sahneye çıktı.

Marka Konferansı 2019’un 1.günü son olarak Müzisyen Hindi Zahra, Hayat Ağacı: Müziğimin, Yaşamın ve Ötesinin Daima Canlı Kalan Yolculuğu isimli konuşmasını yapmak için Marka Konferansı 2019’da sahneye çıktı.