Kreatiflere akıl sağlığı için 5 öneri

Ogilvy Grup Yaratıcı Direktörü Marc Hartzman, iş hayatımıza rağmen kendimize vakit ayırmanın bize kazandıracakları konusuna değiniyor.

Bir tasarımcı olarak bütün reklamları yapsam delirirdim; ama tabii ki bu işe girme nedenim yaptığım işi seviyor olmam. Reklamları, dijital deneyimleri ve bir pazarlama problemini çözen her şeyi seviyorum. Bir yandan da benden olan bir şeylere ihtiyacım var. Brief yok, KPI yok, kanun yok, işte bu nedenle iş hayatımda hep bir yan projem var. Metin yazarı olarak ilk işe başladığımda, bir dergide de yazıyordum. Sonra bu dergi, Tower Records ve diğer şirketler sayesinde kaldırımlarda satılan bir seviyeden uluslararası bir dağıtıma ulaştı. Sonunda enerjimi daha kârlı ve daha fazla insana ulaşabilecek bir şeye harcamaya karar verdim. O zaman eBay’de bulduğum tuhaf şeyleri içeren ilk kitabımı sattım. Altıncı kitabım, önümüzdeki Temmuz ayında bitecek konusu ise Dünya’nın Mars’a olan tutkusu. Televizyon reklamlarından çevrimiçi reklamlara, reklamlarımdan birinin yayınlandığını görmek beni gururlandırıyor ama kitaplıkta yarattığım bir eseri tamamen farklı bir heyecan olarak nitelendiriyorum. Kariyerime dönüp baktığımda, insanların öğrenmeye ve eğlenmeye devam edebilecekleri bir şey bıraktığımı bilmek istiyorum. İş arkadaşlarım bunu yaptığımı öğrendiğinde, genellikle aynı soruyu soruyorlar: Nasıl zaman buluyorsun? Çocuğun yok mu?
Kolay değil. Her gün fazladan birkaç dakika bulmam, baba olmamdan bu yana daha da zorlaştı. (Netflix, HBO ve Amazon Prime, BluTv) Ancak iş yoğunluğu ne olursa olsun, her zaman reklamların yanı sıra bu yazı gibi başka yazılar yazmaya devam etmenin bir yolunu buldum.
Bir kitap, senaryo, blog ya da iş dışında metinler yazabilmek için şu beş yolu uygulayabilirsiniz.

1. Bir fikir seçin
Bazen fikirler aklınıza biçimsiz düşünceler olarak gelebilir, onları bir yere örneğin telefonunuza yazın. Bir reklam gibi, bir kitap fikrinin bir süreliğine kuluçka dönemine ihtiyacı olabilir. Bazen, birdenbire heyecanlanıyor ve kendimde yoğun bir yazı yazma arzusu buluyorum. O anda bir sonraki adımı gerçekleştirmenin zor olmadığını biliyorum. Sonraki adımı gerçekleştirmek için daha evvel yazdığınız fikirleri kullanabilirsiniz.

2. Zamanınızın değerini bilin
Bir fikir sizi yakaladığında, bu fikri değerlendirmek için zaman bulacaksınız ve bu fikirle aylar belki de yıllar geçireceksiniz. İşle yani reklamcılıkla ilgilendiğiniz saatleriniz çılgın saatler olabilir, ancak birkaç boş dakikanız olduğunda onları kullanın. Benim gibi günlük olarak trenle seyahat ediyorsanız kulaklık takarak dış çevredeki sesleri engelleyebilir yazınıza konsantre olabilirsiniz. Fikirlerinizi geliştirmek için daima fırsatlar arayın.

3. Korkuları ortadan kaldırın
Yan projeler uzun vadeli çabalardır. Bir kitap yazıyorsanız, 60 bin ile 80 bin kelimeyi bir araya getirmek korkutucu gelebilir. Bu durumun sizi korkutmasına izin vermeyin. Günlük olarak kendinize belirleyeceğiniz kelime sınırı ile planladığınız zaman içerisinde yazılarınızı bitirebilecek ve motivasyonunuzu devam ettirme imkanına sahip olacaksınız.

4. Plan yapın
Tünelin sonunda bir ışık olduğunu bilmek çalışmanızı yaparken size yardımcı olur. Yazılarınız için çevrenizden görüş alın, yazılar yazan yayıncıları bulun ve onlara gönderin. İş görüşmesindeymiş gibi bir tavır takınmanız sizin yararınıza olacaktır.

5. İyi eğlenceler
Kendiniz için bir yazı yazdığınızda eğlenceyi de unutmamalısınız. Eğer yazdığınız metin bir kurgu ise, bir dünya yaratıyor ve ne yaşanacağına siz karar veriyorsunuz demektir. Eğer kurmaca değilse, dünyaya farklı bir bakış açısı sunuyor olabilirsiniz. İş yerinde olduğu gibi müşterilerden ya da ekipten geri dönüş almayacağınız için neye ilgi duyduğunuzu yazın ve tadını çıkarın. Yeni kitabımın benim için anlamı; gezegen bilimi hakkında bildiklerimden daha fazla şey öğrenmek, güzel ve etkileyici insanlarla (Mars’ı gezdiren insanlar) tanışmaktı.
Projeniz yayınlanmaya başladıktan sonra, kendinizi fırsatlara açın. Bir ödül, televizyon veya film gibi yeni bağlantılar elde edebilirsiniz. Yaratıcı olmak size enerji verecek. Fikirler bir araya geldiğinde, yeni bir şey öğrendiğinizde, bir sorunu çözdüğünüzde veya yapamayacağınızı düşündüğünüz bir şeyi başardığınızda kendinizi dinamik hissedersiniz. Bu momentum günlük işlerinizde ve mental sağlığınızda size olumlu yansıyacak.

Marc Hartzman
Creative Designer, Ogilvy

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.