artwork

Korona günlerinde Blab kampanyaları

4 yıl önce

0

Son zamanlarda hepimizin gündemi değişti. Bundan 2 ay önce 2020 trendlerinden, sürdürülebilirlikten (gerçi geldiğimiz noktaya bakınca bu konudan hâlâ bahsetmemiz gerekir), ekonomiden, DAVOS’tan bahsederken şimdi hepimiz sadece tek bir şeye odaklandık ve yıllardır belki de bir çoğumuzun kulak ardı ettiği cümleleri eksik etmez olduk: “Önce sağlık”, her şeyin başı sağlık”, “sağlıklı olun da…” Koronavirüs salgını Çin’de çıktıktan sonra kendini tek bir ülke ile sınırlamayı reddetti ve son derece hızlı bir şekilde tüm ülkelerde yayılmaya başladı. Mart ayının ortasına kadar henüz işin ciddiyetinde değilken, sadece izleyiciyken bir anda biz de kendimizi bu küresel sağlık krizinin içinde bulduk. Endüstrimiz bu kriz karşısında hızla aksiyon alarak birbirinden etkileyici kampanyalara imza attılar.
Blab da virüsün ülkemizde görülmeye başladığı ilk günlerden itibaren yaratıcı işlerle salgına karşı savaşmaya başladı. Şimdi onlardan bu kampanyaları dinleyelim:

Meyhanedeyiz.biz

Pandemi nedeniyle ülkemizde önlemlerin alındığı ilk günlerde, meyhanelerin kapandığı hafta sonuna #yenidenbuluşacağız kampanyamızı yayına soktuk. Doğru zamanda yayına girmesi, Nejat İşler’in sesiyle anlamını kuvvetlendiren metni ve “Elbet bir gün buluşacağız” şarkısı ile çok dikkat çeken bir çalışma oldu. Takip eden günlerde bu filmin ruhu sektörde diğer markaların benzer çalışmalarına örnek teşkil etti, ama en önemlisi “Elbet bir gün buluşacağız” şarkısı gündemin ruh halini en iyi yansıtan müzik eseri olarak tüm çalışmanın viral etkisini artırdı. Bir hafta sonra ajans kolları sıvayarak müzik yapımcısı Cenk Çelebioğlu’nun yönetmenliğinde 18 sanatçıyı bir araya getirdi ve iletişimin ikinci ayağı, büyük kora ile daha da geniş kitlelere ulaştı.

Arçelik

Koç grubu ve Arçelik markası ülkemizde korona salgınının başlaması ile birlikte çok önemli ve somut adımlar atmaya başladı. Grubun ve markanın her zor durumda ortaya koyduğu lider duruşu Blab’a da cesaret verdi ve henüz 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı gündeme gelmeden üst yaş grubuna yönelik servislerin önceliklendirilmesi konusunu #öncebüyükler başlığı altında markaya sunduk. Arçelik ailesi binlerce kişiden oluşan bir organizasyon olsa bile saatler içinde gerekli organizasyonu yaptı ve konu ile ilgili harekete geçti. Birkaç gün içinde fikirden uygulamaya geçen ve hedef kitlesi ile buluşan #öncebüyükler, 65 yaş üstü kitlenin sevgisi ile sınırlı kalmadı, 65 yaş üstü yakını olan olmayan tüm halkın sevgisini kazandı.

Opet

#Evdekal kampanyasının başladığı günlerde markalarımızdan birinin evde kalması mümkün değildi. Opet, bu dönemde hala çalışmak durumunda olan insanlara hizmet vermeye devam ediyordu. Ve teşekkür borçlu olduğumuz insanları da unutmuyordu. Opet tarafından bakıldığında teşekkür etmemiz gerekenler arasında evde rahatça oturmamızı sağlayan kuryeler de vardı. Reklam setlerinin kurulamadığı bir ortamda bu teşekkür için sıra dışı bir çekim planladık. Zaten sokakta olan bir kurye kaskına yerleştirdiği go-pro ile İstanbul yollarında dolaşırken kameramanlarımızın evlerinin de olduğu sokaklardan geçti. Görüntüler Zoom ortamında film haline getirildi. Cem Yılmaz’ın seslendirdiği film ile “kuryeler için kapınıza bir teşekkür notu koyun” çağrısı tüm Türkiye’de karşılık buldu.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 98. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...