Köprüler kuruyoruz

Yapı Kredi bomontiada, İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Bomonti’nin kültür mirası içinde yaşayan, canlı müzik, performans, tasarım, yeme-içme kültürü ve çağdaş sanata ev sahipliği yapan bir platform. Doğuş Grubu tarafından 2015 yılında şehrin kültür sanat dünyasına kazandırılan bomontiada, 2019 yılında Yapı Kredi ile ortak güçlü bir iş birliğine imza attı.

“Üreten bir fabrika” olarak da nitelendirdiğimiz Yapı Kredi bomontiada’da sahne sanatları, görsel sanatlar, film gösterimleri, müzik etkinlikleri, akademik ve sektörel buluşmalar, atölyeler ve her yaş grubuna hitap eden etkinlikler ile multidisiplinler arasında köprüler kuruyoruz. 

Yapı Kredi bomontiada bünyesinde yer alan Ara Güler Müzesi ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi, Türkiye’nin en büyük fotoğraf arşivlerinden biri olan Ara Güler arşivinin topluma açılması ve fotoğraf sanatının gelişimine katkıda bulunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Yenilikçi işlere ve yeni yaratıcıların deneyim paylaşımlarına olanak sağlayan ALT, hem kendi takvimimiz doğrultusunda organize ettiğimiz, hem de Yapı Kredi Kültür Sanat’ın küratörlüğünü üstlendiği sergilere ev sahipliği yapıyor. ATÖLYE ise girişimciler için akademik ve yaratıcı bir platform sunuyor. Yıl boyunca tüm ziyaretçilerimize açık etkinliklere sahne olan 3 bin metrekarelik “Avlu”muzda özellikle yaz ayları boyunca açık hava sinema gösterimlerine ve birbirinden keyifli konserlere ev sahipliği yapıyoruz. 

Geçtiğimiz mart ayından itibaren kültür-sanat program akışımızı çevrim içine taşıyarak devam ettik. Böylece daha da fazla kişiye ulaşmaya başladık. Yapı Kredi World sponsorluğundaki World Akustik konser serimiz ve 4.Kat’ta gerçekleştirdiğimiz Salı Klasikleri’ni devam ettirdik. Performansların yerini ise öykü, kitap ve şiir okumaları aldı.

Bu süreçte özellikle diğer kültür-sanat kurumları ile iş birlikleri yürüterek sanata alan açmaya çalıştık. Ülkemizin öncü kültür-sanat kurumlarından İKSV tarafından düzenlenen 24. İstanbul Tiyatro Festivali geçtiğimiz yıl ilk kez hem fiziki hem de çevrim içi olarak düzenlendi. Binamızın fasadında festivalin sıra dışı açılış gösterisi Diagonale Ascendante’ye ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduk. 

Craft Tiyatro ile yaptığımız iş birliği, tiyatro alanındaki projelerimizin sürdürülebilirliği açısından çok önemli. Çevrim içi devam ettiğimiz projelerden biri de Craft’ın tiyatro atölyeleri oldu. 

Geçtiğimiz yıl iş birliği yaptığımız bir diğer proje ise Mamut Art Project’ti. Türkiye genelinde 8 yıldır kesintisiz olarak bağımsız yeteneklere sergi alanı sunan Mamut Art Project’in 2020 edisyonu için pandemi koşullarına uygun bir sergileme alanı ve ziyaretçi sistemi sunarak, ziyaretçilerin randevu alarak eserleri deneyimlemeleri sağlandı.

Sanat ortamının güncel koşullarında Galeri ve ALT’ta sanatçılara ve sanatseverlere alan açan sergilerimiz de devam ediyor. BüroSarıgedik iş birliği ile on üç sanatçının farklı dönemlerinden eserlerin yer aldığı “Tutunmak” isimli karma sergiye ve Eda Çekil’in ilk kişisel sergisine ev sahipliği yaptık. Murat Germen’in “Masal” sergisi Cue Art Space iş birliği ile yine Yapı Kredi bomontiada ALT’ta düzenlendi. Fotoğrafı bir ifade / araştırma aracı olarak kullanan Murat Germen’in el ile müdahale ettiği, tek edisyon eserlerinden oluşan fiziksel sergimize sanal bir sergi de eşlik etti.  

Önümüzdeki dönemde de mevcut iş birliklerimize sanatın her alanından ulusal ve uluslararası projeler ekleyerek müzikten, tiyatrodan ve sanattan fiziksel olarak uzak kalan misafirlerimize yeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz.

Emrah Yamaç 

Yapı Kredi bomontiada Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.