Komik reklamlar da ödül almalı

Cannes 2021 sonuçlarına bakarak komik reklamların ödül kazanmadığını gören Campaign Yardımcı Editörü Kate Magee, çok fazla çalışmanın, reklam dünyasını çok sıkıcı bir yer haline getirdiği görüşünde.

Cannes’da kazanan komik bir reklam duydunuz mu?

Biz de duymadık.

Aslında bu yıl gerçekleşen sanal Cannes Lions Festivali sırasında sadece bir mizahi reklam önemli bir ödül getirdi. O da Creative Strategy Grand Prix’ini kazanan Goodby Silverstein & Partners’ın, Cheetos “Can’t touch this Cheetos” için hazırladığı 2020 Super Bowl reklamıydı.

Peki mizahi reklamlar neden jüri üyelerinden bu kadar az alkış alıyor?

Bir yere kadar, bu durum ödüllerin uluslararası doğasından kaynaklanıyor. Komik reklamlar, dil engellerini kolayca aşabilen somut mizah kullanırlar. Mizah tamamen bağlamla ilgilidir, bu nedenle bilgi paylaşımı olmadan bazı şakaları kabul etmek zor olabilir.

Ayrıca komik bir şey yaratma becerisinin tanınmasında genel bir eksiklik var. Bu beceri, iyi bir yazı ve mizah anlayışını paylaşan bir müşteriye gereksinim duyar, böylece daha çok satabilir. Dünyayı kurtaracağını iddia eden ciddi, amaca yönelik bir kampanya ile saygısız, komik bir reklam arasında seçim yapmaya çalışırken, sadece kıkırdamanıza neden olan bir tanesini öne çıkarmak zor olabilir.

Bir başka sebep de geçtiğimiz yıl hepimizi etkileyen mâlum durum… Birçok marka, bir trajedi olduğunda şaka yapmanın uygun kaçmayacağını düşünüyor. Sosyal medya ortamındaki tartışmalar, markaların saldırgan olarak yorumlanabilecek her şeyden uzak durmasına da yol açıyor. Mizah, en iyi ihtimalle sevecen bir şekilde olsa da, nihayetinde biriyle veya bir şeyle dalga geçer. Ancak kabul edilebilir olanın sınırları şu anda test ediliyor.

Sue Higgs

Dentsumcgarrybowen Ortak Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

Cannes Film son liste jürisinde yer alma onurunu yaşadım. Hepimizin geçirdiği yorucu sene göz önüne alındığında, evet yine mizaha başvurabilirdik ama bir elin parmaklarını geçmezdi.

Harika mizah ölmekte olan bir sanattır, zordur. Harika bir yazıya ve mizah anlayışınızı paylaşan bir müşteriye ihtiyacınız vardır. Belki de bu yüzden nadiren brief veriliyor. Seyirci genellikle mizahı paylaşmaz, çeviride sıkıntı yaşayabilir.

Mizahın iki insan arasındaki en kısa mesafe olduğu söylenir ve bu yüzden onun eksikliği gülünecek bir şey değildir.

Trevor Robinson

Quiet Storm Kurucusu ve Yönetici Yaratıcı Yönetmeni

Cannes’da her zamanki gibi olağanüstü işler vardı. Geçen yılın gündemine hakim olan koronavirüs, Black Lives Matter ve Trump çok yoğun ve duygusal bir ortam yarattı. “#WombStories”den “You love me”ye kadar tüm bu işler, zamanın yansımalarıydı. Dr Dre, siyahilerin nasıl hissettikleri ve kendilerine nasıl davranıldığı konusunda katı bir yorumda bulunuyordu. 

Şahsen, işler kötü gittiğinde her zaman komik olanı seçerim. Akıl sağlığımı korumak için gülmeye ihtiyacım var. Bu yıl kazanan yapım, geçtiğimiz yıla uygun ama bence yine de gülmeye ihtiyacımız var.

Tom Bazeley

Gaggle Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü

Birini güldürmeyi, iki kişi arasındaki mesafeyi kısaltmak olarak tanımlamayı seviyoruz. Bu bir kabullenme, “sen ve ben dünyayı aynı şekilde görüyoruz” diyen kısacık bir bağ. Espriyi yapan herhangi bir kişi de olsa, marka da olsa aynı prensip geçerli.

Ancak rahatsız edici gerçek şu ki; komik olmak oldukça zor ve eğer bunu başaramazsanız, sahne dışında alay konusu olabilirsiniz. Komik olmak, en iyi durumda bile cesaret ve hassasiyet gerektirir. Ayrıca COVID-19 döneminde linç kültürünü ortadan kaldırır. Yazık çünkü insanlar beğendikleri markalardan alışveriş yapıyorlar ve komik olmak beğenilmenin en kısa yolu.

Kate Magee

Campaign Yardımcı Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 114. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.