Kişiselleştirilmiş çözümler ön planda

2020’yi tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının gölgesinde tamamladık. Ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda büyük değişim yaratan pandemi sürecinin, gündelik yaşamdaki birçok alışkanlığı da değiştirdiğini gördük. Bu dönemde tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticarete yöneldi. Pandeminin alışveriş alışkanlıklarında yarattığı bu etkiyle e-ticaret sektöründeki büyüme yıl içinde daha da arttı. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre; 2020 yılının ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre %64 artarak 91.7 milyar liraya ulaştı. Resmi rakamlar henüz açıklanmadı ancak yıl sonu itibarıyla e-ticaret hacminin 200 milyar TL’yi aştığı tahmin ediliyor.

GittiGidiyor olarak, bu dönemde yaptığımız bütün çalışmaların merkezine her zamanki gibi müşterilerimizi koyduk. Tüketici davranışlarını yakından takip ettik ve onların ihtiyaçlarına göre planlamalar yaptık. Değişen talebe göre çok hızlı aksiyonlar aldık. Kullanıcıların dönemsel ihtiyaçlarını kapsayan kategorilere yönelik ürün envanterimizi genişlettik ve kampanyalarımızı bu ihtiyaçlara göre şekillendirdik.

Günümüzde tüketiciler daha iyi anlaşılmak, hayatlarını kolaylaştıracak akıllı bir yapıdan hizmet almak istiyor. Bu beklenti pandemi sürecinde kendini daha da net şekilde gösterdi. Bir teknoloji şirketi olarak değişen tüketici beklentileri konusunda çözümler üretmeye çok daha önce başlamıştık. 2020’de bu çalışmalarımıza hız verdik. Bu doğrultuda kişiselleştirilmiş çözümleri ön plana çıkardık. Yalnızca hedefli içerik ya da ürün gösterimi tarafında değil, kullanıcıya özel hizmetlerin sunulmasında da kişiselleştirme uyguladık. Kullanıcılarımızın taleplerini en doğru ve hızlı şekilde anlayıp onlara online bir satış danışmanı gibi hizmet vermeye odaklandık. Çeşitli algoritma ve tematik filtrelerle birlikte kişiye özel alışveriş deneyimi sunmaya başladık.

Yeni normal olarak tanımlanan dönemde, tüketicilerin dijital çözümlere de uyum sağladığını gördük. Temastan uzak durmanın büyük önem taşıdığı bu süreçte, tüketiciler dijital dünyanın sağladığı kolaylıklardan daha fazla yararlanmaya başladı. Bu trendin 2021’de de devam edeceğini ve sektörün %60 civarında büyüyeceğini öngörüyoruz.

Dijitalleşme süresinin bir parçası olarak internet ve akıllı mobil cihaz kullanımı ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Evde geçirilen zamanda kullanıcıların mobil deneyimlerinin artması, bu alanda yapılan geliştirmeleri de hızlandırdı. GittiGidiyor’da mobil trafiğin toplam trafiğin içindeki payı %80’i geçmiş durumda. Benzer şekilde mobil satışın da toplam satış içindeki payının %70’e ulaştığını görüyoruz. Bu artış trendini dikkate alarak, yaptığımız geliştirmelerde mobile öncelik veriyor, kullanıcıların ihtiyaçlarını mobil cihazlarından çok daha kısa sürede ve sorunsuz gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. 2021’de de kullanıcılarımıza mobilde çok daha konforlu bir alışveriş deneyimi sunmaya ve mobil alışverişi daha da kolay hale getirecek yatırım planlarımıza devam edeceğiz.

Genel olarak, 2021’deki stratejimiz çerçevesinde yine kişiselleştirmeyi ve tüketicinin ihtiyaçlarını ön planda tutup gereksinimlere hızlı adapte olmaya odaklanacağız. Hız ve kolaylık başta olmak üzere, her açıdan alışveriş deneyimini iyileştiren çözümler sunmaya devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde yardımlaşmanın ve sosyal faydanın önemi giderek artarken sosyal sorumluluk çalışmalarımıza da ara vermeden devam edeceğiz. Bu anlamda, tüketiciyle bağ kuran ve sorumluluk üstlenen bir marka olarak yeni projeler hayata geçirecek, toplum yararına sosyal etki yaratmayı sürdüreceğiz.

 

Feyza Dereli Fedar

GittiGidiyor Pazarlama Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.