artwork

Keşke ben yapsaydım: Olcayto Cengiz

11 sene önce

0

Olcayto Cengiz / Ping Digital Kreatif Direktörü

Marka: Orcon Broadband, Ajans: Special Group, İş: Together Incredible, Ülke: Yeni Zelanda

2010 Cannes Lions’ta Grand Prix alan Together Incredible işini bir reklamcı nasıl kıskanmaz ki? Bir kere içinde Iggy Pop ve en ‘iggypopşinas’ olmayan insanın bile bildiği, duyduğunda nakaratına eşlik ettiği ‘The Passenger‘ şarkısı var. Kurgu basit:

Iggy Pop, The Passenger şarkısını tekrar kaydetmek istiyor ve bunu da Facebook Orcon sayfası ve YouTube Orcon kanalı üzerinden yapacağı seçmeler sonucunda belirlenecek ‘Yeni Zelanda‘da yaşayan’ müzisyenlerle canlı yapmak istiyor. Ve Iggy Pop Miami’de yaşıyor.

Kampanya 15 saniyelik TVC’lerle duyurulmaya başlıyor. Iggy Pop’un duyuruyu yaptığı ve Facebook sayfasına davet ettiği bu reklamlar eş zamanlı olarak ‘Play with Iggy Pop‘ posterleriyle destekleniyor. Toplamda 200’ün üstünde başvuru videosu geliyor ve gelen videolar toplamda 100 binden fazla izleniyor.

27 Ekim 2009’da başvurular arasından 8 müzisyen seçiliyor. 28 Ekimde ise 8 müzisyen ilk defa Miami’ye, Iggy Pop’un stüdyosuna bağlanıyor, provalar başlıyor. Ve Iggy Pop, Skype&Orcon bağlantısıyla 30 Ekim’de kayıt diyor. Ortaya çıkan yeni kayıt televizyon ve internette yayınlanıyor. Sonuç tam bir başarı. Kampanya öncesinde internette başlayan ‘buzz‘, videonun yayınlanmasıyla tavan yapıyor. Orcon hizmetinin ne kadar iyi ve büyük olduğunu, bunu söyleyen cümleler kurmadan karşı tarafa aktarmış oluyor.

Ve evine Grand Prix ödülü götürüyor.

Bu yazı Campaign Türkiye Şubat sayısında yayınlandı.