Keşke ben yapsaydım: Emre Ekinci

2006’da Dünya Kupası organizasyonu için hazırlanan Jose+10 kampanyası benim için son derece duygusal bir yerde. 15 yaşında futbol hastası bir ergenken, müzikten ünlü seçimlerine kadar, bir reklamın insanları ne kadar etkisi altında bırakabildiğini ilk defa bu kampanyayla hissettim diyebilirim.

Kampanyanın açılış filmi bana kalırsa kadrosu ile ‘şok edici’ reklamcılığın en akılda kalıcı örneklerinden. İnsanların gözünde kahraman haline gelmiş bu kadar çok karakteri tek bir toprak sahada toplamak inanılmaz heyecan verici bir olay. Lise zamanımda halı saha maçına başlamadan, bu reklamı arkadaşlar arasında tekrar canlandırdığımız anları hatırlıyorum.

Bir diğer eşsiz yanı ise CGI kullanımı. İzleyici kitlelerin bu teknolojiden haberdar olmadığı zamanlarda Platini ve Pele’yi o sahaya getiren CGI, herhalde atılan golde büyük role sahip. Son olarak, kampanyanın sosyal medya ayağında da Adidas, filmlerde ne izlettiyse aynısını hazırlanan kampanya sitesinde de yaptırdı ve kullanıcılara oyuncu seçimleri yaptırdı. Bu da “siteme gir, şunu şunu yap ve paylaş” denilen ilk örneklerden biriydi.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.