artwork

Keşke ben yapsaydım: Damla Bal

11 yıl önce

0

Damla Bal – Pixelplus Interactive Dijital Strateji Dir., Likeable Istanbul Yaratıcı Dir.

Marka: Oreo , Ajans: Draftfcb 360i New York, İş: Daily Twist

Haftalarca bir basın ilanı üzerinde çalışmak, yaratıcı bir fikir bulabilmek için günlerce düşünmek… Reklamcılığın geleneksel tarafında bu heyecanı ve yorgunluğu çok yaşadık, hala da yaşıyoruz. Ama dijital pazarlamanın ve onun bir parçası olan sosyal medyanın hayatımızı bu denli kaplaması; dijitalin bildiğimiz, okulda öğrendiğimiz, ailemize “tabelacılık değil bu” diye anlatmaya çalıştığımız reklamcılığın önüne “geleneksel” kelimesini eklemesi bizi çok farklı süreçlere getirdi. Özellikle sosyal medya işinde olmanız demek, her gün yeni ve yaratıcı bir basın ilanı çıkarır gibi çaba sarf etmeniz demek. Sadece bu da yetmiyor. Gündemi yakalamak, hızlı harekete geçmek, yaratıcılığını zorlamak, konuşulanları takip etmek, diyalog kurmak, her fırsatı ve krizi değerlendirmek gibi yapmanız gereken o kadar çok şey var ki… Ve bunların hepsini size verilen 1-2 haftalık sürelerde değil, 1 günlük deadline’lar içerisinde yapmalısınız. Hatta çoğu zaman gerçek zamanlı yapmak durumundasınız.

Oreo, “every day is production day” diyerek bunu en iyi başaran ve benim gönlümü çalan markalardan biri. “Daily Twist” kampanyası da tamamen bu mottonun bir ürünü. Ve evet, keşke ben yapsaydım.

1912 doğumlu Oreo için artık 100. yaşını kutlama vakti gelmişti. Peki, herkesin gözünde oldukça geleneksel ve yaşlı bir imajı olan Oreo, bu kutlamayı gençleşerek nasıl yapabilirdi? “Her güne yeni bir reklam yaratarak.” 100. yılını kutlamak için “100 güne 100 reklam” yarattı. Her sabah, o günün trend konuları, kültürel olayları belirlendi ve onlara Oreo ile biraz tat, biraz krema, biraz da şekil verildi.

Proje, sosyal medya paylaşımlarında ve medya gösterimlerinde ulaştığı rakamlarla RT’yi, Cannes Lions, CLIO, Effie gibi yarışmalarda aldığı ödüllerle de FAV’ı fazlasıyla hak etti.

100 günün sonunda Times Square’de yapılan oylama ve hazırlanan çalışmaların basın ilanına dönüştürülmesi ise “sadece her güne bir içerik yaratılmasıyla” ortaya nasıl bütünleşik ve tadından yenmez bir kampanya çıkarılabileceğini gösterdi.

Afiyet olsun.

Bu yazı Campaign Türkiye Eylül 2013 sayısında yayınlandı.