Keşif: Zeynep Papuçcu

Campaign Türkiye’nin 95. sayısında Keşif sayfalarının konuğu Freelance Fotoğrafçı Zeynep Papuçcu…

Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde eğitim aldı. Yaklaşık 7 senedir fotoğraf sanatçısı olarak çalışıyor. 2015’te tasarım ve sanat dünyasının gözdesi haline gelen Mamut Art Project’te ve 2017’ de Maison Européenne de la Photographie Paris’ te “Dance With Me” sergisinde yer aldı. Fotoğraf ve video çalışmalarına moda alanında “Vatkaco” markasıyla devam etmekte.

Kamer Yılmaz Babaanneye anlatır gibi anlat. Tam olarak neler yapıyorsun?
Zeynep Papuçcu
Freelance olarak fotoğraf çekiyorum. Son iki yıldır moda fotoğrafçılığı alanında çalışmalar üretiyorum. 4 yıl öncesine kadar tam zamanlı olarak prodüksiyon şirketlerinde çalışıyordum. İstifa etmem hayatımın en büyük dönüm noktası oldu. O zamandan beri ‘eş zamanlılık’ kavramını hayatımın en başına yerleştirdim. Sabır ve çaba olduğu sürece bütün kapıların açıldığını görüyorum. Buna inanmak ve sonuçları görmek beni güçlendiriyor hep.

Kamer Yılmaz Fotoğraf çekmeye ilk ne zaman başladın?
Zeynep Papuçcu
2006 yılından beri fotoğraf çekiyorum. Ablama alınmış küçük bir dijital fotoğraf makinesi vardı. Gizli gizli kaçırıp kullanırdım. Hatta o kadar fazla kullandım ki sonunda kırdım. Ablam hala bunun lafını yapar. 🙂 Yetenek sınavlarına hazırlanmak için ailemden gizli bir kursa başladım. Onlar öğretmen olmamı istiyorlardı. Sonrasında kursa gittiğimi öğrendiler ve hocam onları sınavlara girmem için ikna etti. Aslında bir yandan da iktisat kazanmıştım. Tek bir sınava girip kendime tek bir şans verdim. Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü kazandım. Ve fotoğrafı hiç bırakmadım. 2011 yılında Portekiz’de Porto Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bir yıllık Erasmus eğitimim oldu. Oradan sonra video da hayatıma girdi. Döndüğümde ‘Beş Ben’ adında, fotoğraf ve videolardan oluşan bir sergim oldu. 25 yaşındaydım, hayatımı 5 parça ile anlatan çalışmalar yer alıyordu.

Kamer Yılmaz Çalışmalarını tanıtmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor musun?
Zeynep Papuçcu
En aktif olduğum yer; Instagram. Hayatımdaki görüntüleri işlerimle birlikte bir düzen içinde paylaşıyorum. Bir influencer kadar olmasa da aktif kullanmaya çalışıyorum. 🙂 Bana göre, özellikle sanatın insanlara en hızlı ulaşabildiği yer orası.

Kamer Yılmaz Seni takip edenler için fotoğraflarını görünce bunu “Zeynep çekmiştir” hissi uyanıyor. Sence içinde bulunmaya çalıştığın bir tarz var mı; bu tarzı nasıl oluşturdun?
Zeynep Papuçcu
Renkler ve grafik birleşimi diyorum. Kişilik olarak düzeni seven biriyim. Bunun da yansıması var fotoğraf çalışmalarımda. Sanat çalışmalarımın hepsi renklerin aksine, siyah – beyaz. Bu çalışmalarımı üretim süreçlerinde sadece siyah – beyaz olarak hayal edebildim. Rüyalarımı hiçbir zaman renkli hatırlamıyorum. Bu çalışmalar da galiba bunun yansıması. Videolarımda da kullandığım bir teknik var: Reverse. Performanslardaki hareketleri geriden ileriye doğru çalışıyorum. Çekim sonunda bütün görüntüyü sadece geriye sarıyorum. Yani izlediğiniz sonlar aslında hikayelerin başlangıcı. Bu tekniği başka bir algıyla fotoğrafta da çalışmaya başladım. Fotoğrafların sunumlarını ters yaparak daha güçlü algılandığını düşünüyorum.

Kamer Yılmaz Ayrıca farklı bir projenin içinde de yer alıyorsun Vatkaco ile. Bize biraz bahseder misin?
Zeynep Papuçcu
Bir sene öncesinde İstanbul Moda Akademisi’nde moda fotoğrafçılığı eğitimi aldım. Aslı, burada tanıştığım, güzel eş zamanlılıkla hayatıma giren arkadaşım ve Vatka’nın kurucusu. Ben fotoğraf ve video üretim tarafındayım. 7 ay oldu, daha çok yeniyiz; ama çok fazla şey ürettik. Vatka; her yıl bir konu üzerinden, kendini moda ile sınırlamayan bir üretim projesi. 2019’u ‘doku & form & hareket’ ile tamamladık. 2020 için çok heyecanlıyız, konumuz şimdilik bizde saklı. 🙂 Şu an bunun çalışmalarını sürdürüyoruz. Ayrıca Vatka’nın fotoğraflarını sadece analog makinelerle çekiyoruz. Dijital dünyadan bu noktada ayrılmak bize büyük heyecan ve farklı sonuçlar veriyor.

Kamer Yılmaz İlham aldığın ve seni etkileyen isimler var mı?
Zeynep Papuçcu
Eskilere gidersek; Guy Bourdin; renkleri ve grafikleri ile moda ürünlerini arka plana atıp, fotoğrafın gücünü artırmış. Michal Pudelka; son yıllarda en sevdiklerimden… Maurizio Cattelan ve Pierpaolo Ferrari ikilisinin Toiletpaper Magazine adında bir dergileri var. Çalışmaların çarpıcı renkleri ve iğdeleyici konuları göze çarpıyor. Uzun zamandır çok sevdiklerimden. Hatta son zamanlarda olay olan bantlı muz çalışması da Maurizio ya ait. 🙂 Şakir Gökçebağ; gündelik hayattaki eşyalarımızla müthiş grafikler üreten takip ettiğim sanatçılarımızdan.

Kamer Yılmaz Hedeflerin ve hayallerin neler?
Zeynep Papuçcu
Son 8 yıldır çok fazla geziyorum. Freelance çalışmanın da verdiği zaman torpili ile bunu daha da fazlalaştırdım. Gördüğüm her farklılık çalışmalarıma da hayatıma da yardımcı oluyor. Sonu gelmeyen gezmeler, yaratmalar, eş zamanlılıklar ve sağlık… Tek bir hayal olabilirse dileğim budur. 🙂

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.