Keşif: Onur Evin

91. sayımızın Keşif sayfalarının konuğu sanatçı Sr. Sanat Yönetmeni & Tasarımcı Onur Evin oldu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu, film, kitap, plak, model araba, figür kolleksiyonu yapan, bisiklete binen, fotoğraf çeken, dekorasyon ile uğraşan, kendini geliştirmeye çalışıp hayalleriyle yaş alan tasarımcı.

 

 

 

 

 

 

Onur Evin tam olarak kimdir bize kendinizden bahseder misiniz?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu, film, kitap, plak, model araba, figür kolleksiyonu yapan, bisiklete binen, fotoğraf çeken, dekorasyon ile uğraşan, kendini geliştirmeye çalışıp hayalleriyle yaş alan tasarımcı.

Yaptığınız çalışmaların ilham kaynaklarını, dayandıkları detayları bize anlatın desek, neler derdiniz?

Çoğu zaman, tanık olduğum ya da bizzat yaşadığım bir olaydan, duyduğum bir sözden, dikkatimi çeken herhangi bir objeden, üzerinde çalıştığım konu ile ilgili anlamlar katarak fikiri oluşturma aşamasına başlıyorum. Aslında fikir zaten hayatın içerisinde bir yerde gizleniyor ve bize düşen şey onu bulmak.

Ajans içerisinde, gelen brief üzerinden çalışmaları hazırladığımız için çok fazla işle kendimiz arasında o kişisel bağı kuramayabiliyoruz fakat.serbest çalışmalarda o bağı kurmak ve kendinizi yansıtmak çok daha kolay.

 

 

 

 

 

 

 

Yurt dışından ve yurt içinden takip ettiğiniz sanatçılar kimlerdir?

Özellikle “şu” diyebileceğim belli bir isim yok. Mesleki anlamda öncelikle kendi tarzıma yakın insanları takip ediyorum. En başta birlikte çalıştığım, bana çok şey katıp kimliğimi bulmamı sağlayan üstadlarım var. Sektör dışında; Derek Hess, Erick Centeno ve Banksy, çalışmalarını beğendiğim sanatçılar. Aynı zamanda bir Rembrandt hayranıyım.

Hayatınızda bir kırılım noktası var mı? Geriye dönüp baktığınızda hangi olay sizin için en kritik öneme sahip?

Hayatımdaki en büyük kırılma noktası 2005 yılında annemin vefatı olmuştur.

Kariyere dair kırılma noktası ise; 2006 yılında askerden döndükten sonra, portföyümün yeterli düzeyde olmamasına rağmen kadrolu olarak ilk reklam ajansım Celsius Brandteam’e girmem oldu. Sonrası kendiliğinden geldi zaten.

Onur Evin için en değerli şey nedir?

Ailesi ve hayalleri.

Kariyerinize yönelik gelecek planlarınızdan söz eder misiniz?

Zaman ne getirir bilemem ama mevcut kariyerimde henüz yapma fırsatı bulamadığım birtakım işler var. Arkama baktığımda ‘keşke yapsaydım’ dediğim bir şey olmaması adına onları tamamlama niyetindeyim.

Uzun vadede ise bir yandan Mimar Sinan Üniversite’sindeki part-time eğitmenlik görevime devam edip, bir yandan da atölye kurup marangozluk yapmak istiyorum.

Ancak dediğim gibi zaman ne getirir bilemem, belki tüm bunların dışında başka diyarlara da yol alabilirim.

 

Keşif: Onur Evin-campaigntr

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.