artwork

Keşif: Nurcan Kaya

7 ay önce

0

Ressam, resim öğretmeni ve illüstratör Nurcan Kaya, bu sayımızda keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Nurcan Kaya

Nurcan Kaya, Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği – Grafik Anasanat Dalı bölümünden mezun. 

Resim öğretmenliği ilk hedefi değildi fakat her zaman içinde bir yerde çocuklara dokunma isteği olduğu için, iki bölümü birden okumayı o dönemde kendisi için doğru bir tercih olarak görmekte. 

Öğretmen yönünü, daha çok dezavantajlı çocuklara destek olarak kullanmayı sevmekte. Sanat yönünü ise, içinde durmak bilmeyen heyecanını dışarıya aktarmak için kullamakta.

Burak Becan: Çizim ile ilk tanışmanız nasıl oldu? 

Nurcan Kaya: Resim yapmaya 9 yaşında terapi niyetine başladım. Hayatım resim oldu bir yerden sonra. Sadece çizim yaparak hayatımı sürdürebileceğimi farkettiğim anda dünya daha da güzelleşti benim için. Bu andan sonraki tüm hamlelerim güzel sanatlar üniversitesi okumak adına oldu.

Burak Becan: Kendinizi konumlandırdığınız bir tarz var mı? En çok ne tür şeyler yapmaktan keyif alıyorsunuz?

Nurcan Kaya: Bir tarzım hem var hem yok. Duygulara dokunduğum, minimal çizgilerle illüstrasyon yaptığım bir tarzım var fakat bu beni anlatan bir tarz mı emin değilim. Sadece burda birilerinin duygusuna eşlik ediyor olmak hoşuma gidiyor. Soyut dünyaları resmetmeyi seviyorum. Dünyada var olmayan karakterler, absürt diyebileceğimiz mekanlar ve iç içe geçmiş fakat ayrıntısında çok şey barındıran çizimler yapmak hoşuma gidiyor.

Burak Becan: Bir eseri yaratma süreci nasıl işliyor? Ne tür malzemelerle çalışıyorsunuz? 

Nurcan Kaya: Bu süreç benim için bazen çok kısa oluyor bazen de o eserden uzun bir süre uzaklaşmam gerektiğini hissederek ara veriyorum. Öncelikle çok fazla örnek bakıyorum ama bunu hobi olarak yapıyorum. Bir şeyleri incelemek kafamda başka kapılar açıyor. Sonrasında eskizi kafamda mutlaka çizmiş oluyorum. Bu da genelde uyumaya çalışırken oluyor. :)

Uzun zamandır tek kullandığım malzeme iPad Pro. Hayatımı mobil yaşamayı sevdiğim için kurtarıcım oldu.

Burak Becan: Çalışmalarınızda ilham kaynağınız neler oluyor? İlham aldığınız sanatçılar var mı? 

Nurcan Kaya: İlham kaynağım her şey olabiliyor ama genelde hayatın içinden şeyler ilham kaynağım oluyor. Bazen bir şarkı sözü, bazen yaşadığım bir problem, bazen arkadaşımla ettiğim bir sohbet…

Burak Becan: Hedefleriniz ve hayalleriniz neler? Bunların şu an için neresindesiniz?

Nurcan Kaya: Hayallerim tam da planladığım gibi ilerledi :) fakat üretmekle ilgili tatminsizlik peşimi bırakmıyor. Çok zor beğeniyorum yaptığım işleri ve hep daha iyisi nasıl olur takıntısıyla kafayı yiyorum. Bu yüzden durmak yok üretmeye devam!

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 134. sayısında yayımlandı.