Keşif: Kübra Yeşil

Şubat 2018 sayımızda Keşif sayfalarının konuğu, grafik tasarımcı Kübra Yeşil oldu.

Keşif: Kübra YeşilYaratıcı işleriyle dikkatimizi çeken isimlere yer verdiğimiz Keşif sayfalarımızın bu ayki konuğu Kübra Yeşil oldu. Lise eğitimini Samsun İlkadım Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde tamamlayan Kübra, eğitim hayatına Anadolu Üniversitesi’nde devam ederek Güzel Sanatlar Fakültesi Baskı Sanatları bölümünden mezun oldu. Bundan önce oyun sektöründe, grafik ajansında ve belediye birimlerinde çalışan Kübra, şu an Eskişehir’de arkadaşıyla beraber çalışıyor. Şimdi de bu genç tasarımcıyı ve çalışmalarını daha yakından tanıyoruz.

 

Babaanneye anlatır gibi anlat. Tam olarak neler yapıyorsun?

Grafik tasarımcı olarak çalışıyorum. Aslında kendi mesleğimi, yani baskı sanatlarını yapmayı çok istedim ama koşullar beni grafik tasarımcı olmak zorunda bıraktı diyelim. Şu anki sürecime gelene kadar çeşitli sergilerde ve sanat kolektiflerinde yer aldım. Evimin bir kısmını atölye olarak kullanıp işten kalan vakitlerde baskı yapıyordum. Kendimi bu şekilde tatmin etmek zorunda kaldım çünkü bulunduğum şehirde uygun atölyeler pek yok. Kısacası grafik tasarım üvey, baskı sanatları öz evladım. İkisini bir araya getirip mutlu olmanın yolunu buldum diyelim.

Keşif: Kübra Yeşil

Türk rock tarihinin önemli parçalarını gün ışığına çıkaran Anatolian Rock Revival Project’te yer alan isimlerden biri oldun. Proje hakkında neler söyleyebilirsin? Bu çalışmaya nasıl dahil oldun?

Anatolian Rock Revival Project’te yer almak benim için önemli bir deneyimdi. Bir arkadaşım aracılığıyla Gökhan Yücel’le tanıştım. Aslında proje, illüstrasyon ağırlıklıydı ama konuştuğumuzda benim işlerimden bir tanesinin projeye çeşitlilik katacağına karar kıldık. Sanırım 2 yıl oldu ama hala çok tatlı geri dönüşler alıyorum. Proje muhteşem ilerliyor. Çok değerli insanların sanat eserleriyle dolu. Adını sanını duymadığım bir sürü şarkıyı Anatolian Rock Revival Project’le öğrendim. Böyle bir işin içinde olmak kendim adına gurur verici.

Keşif: Kübra Yeşil

Keşif: Kübra Yeşil

Proje kapsamında Melih, Faruk, Serdar, Saygun dörtlüsünün “Gurbet Acısı” şarkısı için illüstrasyon hazırladın. Neden özellikle bu şarkı, sen mi seçtin onu? Çalışmayı hazırlarken nasıl bir mesaj vermeyi hedefledin?

Aslında şarkıyı bana Gökhan yolladı. Daha önce hiç dinlememiştim ama çok tanıdık geldi şarkı. Mutlaka eski bir film veya dizide karşıma çıkmıştır diye düşündüm. Ya da bilemiyorum işte, bir yerlerden tanıdık geldi. Düşündüm, ‘’Kübra bu ne hissettirdi şimdi sana?’’ diye sordum, cevabıyla da işi yaptım. Aslında hüzünlü hissettirmişti şarkı bana ama tasarıma bakınca hala gülesim geliyor. İroni hoşuma gidiyor çünkü. Popülerliğinden midir bilmem ama hoş yani. Çeşitlilik katıyor insana. Hiç bir işimde mesaj olayına girmiyorum ama istemsiz bir şekilde aklıma gelenler sanırım bir mesaj oluşturuyor. Gurbet Acısı bana İç Anadolu’yu anımsatıyor, dağlık kurak falan. O nedenle adamı dağların arasında yalnız bıraktım.

Keşif: Kübra Yeşil

Kısa bir süre önce, Orçun Ayata’nın kısaçalarını Meaning için hazırladığın kapak tasarımıyla ismini duymuştuk. Geçmişte de bunun gibi çalışmalar yaptın mı? Müzikle bağlantılı başka çalışmalar var mı gelecek planlarında?

Etrafımda müzisyen çok arkadaşım var ama özellikle müzisyenlerle çalışıyorum diye bir olayım yok. Yani ne bileyim, seçmiyorum. Benim işim çok anlık gelişiyor açıkçası. Bundan 2-3 yıl önce yurt dışından bir ajans, benim işlerimi görmüş, benden dijital baskı istemişlerdi. Şaşırmıştım, ne alaka falan demiştim ama düşününce, yaptığım işlerin birilerine ulaşması, ilgi görmesi olağan aslında. Sadece çok alışkın değilim çünkü çok fazla paylaşım yapmıyorum işlerimle ilgili. Yaptığım şey bir nevi dijital ortamda sergi. İnsanlar görüyor, beğeniyor, çalışmak isteyenler iletişime geçiyor. Orçun’la çalışmak çok keyifliydi çünkü yaptığı müzik ve benim yaptığım tasarım bütünleşti. Meaning’in tasarımı da aynı Gurbet Acısı gibi, çizerken gelişti. Çalışmanın ilham kaynağı Free Will of a Hill adlı şarkısı.

Keşif: Kübra Yeşil

Keşif: Kübra Yeşil

İlham aldığın ve seni etkileyen isimler?

Yalan değil; bunu söylerken bir düşündüm “Kimdi yahu bu?” diye. Ama gerçekten işlerine bayıldığım isimler arasında Alexis Mata Ciler var. Kendimi yakın hissediyorum onun sanatına. Ha, bir de işlerimi hazırlarken görselden çok işitsel durumum daha ön planda benim. Böyle karanlık, derin ama aynı zamanda inanılmaz huzur verici ve duygulu şarkılar önayak oldu bana. Çünkü şarkı dinlerken aklıma türlü türlü şeyler geliyor. Hani yürürken şarkı dinlediğinizde kafanızda klip çekersiniz ya istemsiz, onun gibi (Yani çeker misiniz bilmiyorum). Özetle ilham kaynağım resimden çok müzik. Özellikle de ilk dinlediğimde kafamın içinde silahlı çatışmaya sebebiyet veren Lazerhawk’ın Arrival şarkısı.

Keşif: Kübra Yeşil

Gelecek hedeflerin ve hayallerin neler?

Gelecek planlarımda hep baskı sanatlarıyla uğraşmak var çünkü mutlu ediyor. Sergilerde yer almak olabilir, atölyede çalışarak ya da baskı sanatçılarının workshop’larına katılarak olabilir, bilemiyorum. Hayallerime ‘’Şunu yapmak istiyorum’’ diye bir kısıtlama getirmedim hiç. Hayallerim kendimi mutlu etmekle ilgili. O ya da bu şekilde olabiliyor. Ama tabii beni şöyle Edinburgh Printmakers gibi bir yere bıraksınlar, orada takılayım, baskı yapayım, kahvemi içerken gelene gidene sataşayım falan da diyorum içimden.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2018 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.