Keşif: Ethem Onur Bilgiç

87. sayımızın Keşif sayfalarının konuğu İllüstratör ve Tasarımcı Ethem Onur Bilgiç oldu.

2007 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım bölümüne girdi. Dergilere kapak ve konu çizimleri, yayınevleri için kitap kapağı tasarımı üretti. Bir dönem İthaki yayınlarında sanat yönetmenliği yaptı. Çeşitli festivaller için afiş çalışmaları yaptı. Rock’n Coke 2011, Bursa Film Festivali, Malatya Film Festivali ve Antalya Film festivali için afişler, animasyonlar ve tanıtım kampanyaları hazırladı. OT dergisi için yaptığı kapak MediaCat tarafından seçilen 2016’nın en iyi dergi kapakları arasında yer aldı.

 

Ethem Onur Bilgiç tam olarak kimdir bize kendinizden bahseder misiniz?

Freelance olarak çalışan bir illüstratör ve tasarımcıyım. Çeşitli tiyatrolar ve festivaller için afiş, reklam ajansları ve dergiler için illüstrasyon, yayınevleri için kitap kapakları gibi çalışmalar üretiyorum. Bunların dışında canlandırma filmler yapıyorum. Çalışmalarıma İstanbul’da kendi atölyemde devam ediyorum.

Yaptığınız çalışmaların ilham kaynaklarını, dayandıkları detayları bize anlatın desek, neler derdiniz?

İllüstrasyon ve tasarımlarda konuyu en net biçimde hedef kitleye ulaştıracak imgeyi bulup kullanmaya çalışıyorum. Bu nedenle her çalışmanın dayandığı detaylar değişiyor. Yani her projenin kendi dinamikleri oluyor. Kişisel işlerimde ise mitler, destanlar ve rüyalar ilham aldığım, baktığım yerler.

Eleştiri aldığınız aykırı bir çalışmanız oldu mu?

Her işin eleştiri alması bence normal. Görünürlük arttıkça da eleştiri sayısı artar. Tasarım yaparken belli kararlar alıyor, akıl yürütüyor ve fikirler ortaya koyuyorsunuz. Fikir koyduğunuz her alanda da tartışma olacaktır. Bu noktada eleştiriyi kimin yaptığı önemli. Bu alanda yetkin bir noktaya gelmiş herkesin yorumunu önemserim. Hatta iyi yorumlardan çok, kötü eleştiriler beni daha fazla besliyor.

Daha önce reklam kampanyalarında yer aldınız mı?

Profesyonel olarak bir reklam ajansına yaptığım ilk işin üzerinden on yıl geçti. Bu süreçte hemen hemen bütün reklam ajanslarıyla büyük-küçük projeler yapmışımdır. Aklıma gelen çalıştığım büyük ölçekli kampanyalar: Nike – icons in İstanbul, Rock’n Coke 2011, Türkiye İş Bankası 88. Yıl reklamı ve Turkcell – Futbol Ne Güzel Şey.

Yurt dışından ve yurt içinden takip ettiğiniz sanatçılar kimlerdir?

Çok fazla isim var. Aklıma ilk gelenler; Kent Williams, Ashley Wood, Drew Struzan, Mike Mignola, Ralph Steadman, Barron Storey, Bill Sienkiewicz, Rei Kamoi, James Jean, John Alvin, Sergio Toppi, Robert McGinnis, Sadi Güran, Bahadır Baruter, M.K.Perker.

Kariyerinize yönelik gelecek planlarınızdan söz eder misiniz?

Yayınevleri, sinema filmleri ve tiyatrolara iş yapmaya devam ediyorum. Reklam ajanslarıyla da projeler devam ediyor. Bunların dışında kısa canlandırma film projelerim var. Zaman yarattıkça onlara bakıyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.