artwork

Keşif: Elif Sezgin

10 ay önce

0

Freelance illüstratör Elif Sezgin, bu sayımızda keşif bölümümüzün konuğu oldu.

Elif Sezgin 1996 yılında İstanbulda doğup büyüdü. Ayvansaray Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünden 2019 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra illüstrasyona yöneldi ve halen illüstrasyon alanında işler üretmeye devam etmektedir.

 

Burak Becan: Elif Sezgin kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Elif Sezgin: Her çocuk gibi ben de küçükken resim yapmayı, boyamayı çok severdim. Hayallerimi kağıda dökmek beni çok mutlu ederdi. Eğitim hayatım  biraz sancılı oldu. Üniversitede hangi bölümü okuyacağıma uzun bir süre karar veremedim,daha sonra kendimi grafik tasarım okurken buldum ve illüstrasyon derslerine diğer derslere göre çok daha fazla ilgim oldu. Grafik Tasarımcı mı yoksa İllüstratör mü olacağımı hiç düşünmedim. Mezun olduktan sonra çizimlerimi paylaştığım bir instagram sayfası açtım. Bu sayfa sayesinde işler almaya başladım ve hâlâ çizmeye devam ediyorum.

Burak Becan: İllustrasyona ne zaman ve nasıl başladınız?  

Elif Sezgin: İllüstrasyona ilk olarak 2019 yılında başladım bu dönemde öğrenci kimliğiyle dersler için bir şeyler çiziyordum. 2020 yılında @elifsezginillustration adlı hesabı açtığım zamanı başlangıç olarak sayıyorum bu yüzden. O hesabı açtıktan sonra neredeyse her gün bir çizim koymaya çalışıyordum ve bu beni oldukça eğitti. Çizimlerim beğenildikçe çevremdekilerden övgü aldıkça daha çok zaman harcadım çizmeye. Bilmediğim şeyleri öğrenmeye, daha çok gözlem yapmaya bunları kağıda nasıl yansıtacağıma odaklandım.

Burak Becan: Çalışmalarınızda ilham kaynağınız neler oluyor? İlham aldığınız sanatçılar var mı? 

Elif Sezgin: Çalışmalarımda ilham kaynağım kesinlikle hayal dünyam ve duygularım. Duygularımı genel olarak yansıtmayı çok seven bir insan değilim, bu yüzden çizerken her şeyi oraya aktarıyorum ve bu beni oldukça rahatlatıyor. Çizmek bir nevi terapi gibi de aynı zamanda benim için.  İlham aldığım sanatçılara gelecek olursak Jon Macnair derim. Çizgileri ve karakterleri beni büyülüyor.

Burak Becan: Kendinizi konumlandırdığınız bir tarz var mı? En çok ne tür şeyler yapmaktan keyif alıyorsunuz?

Elif Sezgin: Kendimi belli başlı bi tarza bağlı olarak görmüyorum ama sürreal çalışmak, dünyada var olmayan bir şeyi ya da olan bir şeyi farklı şekilde yansıtmak çok hoşuma gidiyor.

Burak Becan: İllüstrasyonlarınızı ne zaman NFT haline getirmeye karar verdiniz? NFT dünyası ve bu dünyanın geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Elif Sezgin: NFTye girmeye bu senenin Ekim ayında karar verdim ve verdiğim en iyi kararlardan biri diyebilirim. Tüm dünyadan sanatçıların eserlerini görüp keşfetmek, onlarla etkileşim halinde olmak beni mutlu ediyor. Koleksiyonerlerin eserleri satın almaları bana kendimi ve işimi değerli hissettiyor ve beni motive ediyor. Gelecekte daha fazla ön plana çıkacağını ve şu anki talepten daha fazla talep olacağını düşünüyorum.

Burak Becan: Hedefleriniz ve hayalleriniz neler? Bunların şu an için neresindesiniz?

Elif Sezgin: Çok büyük bir hayal belki ama dünya çapında tanınan bir sanatçı olmak istiyorum. Kendimi günden güne geliştirmek, iyi projelerin içinde yer almak ve her zaman bu mesleğin içinde bulunmak istiyorum.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 122. sayısında yayımlandı.