Keşif: Burcu Aydın & Anıl Aydın / Mini Türk Mutfağı

Trend Alarmı: Minyatür Yemekler

Keşif: Burcu Aydın & Anıl Aydın / Mini Türk Mutfağı
Burcu Çelenoğlu Aydın & Anıl Aydın

Minyatür Yemekler; Miniature Space kanalından dünyaya yayılan ve Japonların da büyümesine öncülük ettiği bir trend. Bu minyatür dünyalar Katy Perry’nin klibi, Paulig’in reklam filmi derken hayatımıza girmeye devam ediyor. Şimdilerde ise kendisine Türkiye’de bizim kültürümüz ve lezzetlerimiz ile yer buldu. Mini Türk Mutfağı; çok yeni ama şimdiden ilgiyi üstüne toplamış bir proje. Videographer Anıl Aydın ve Sosyal Medya Uzmanı Burcu Çelenoğlu Aydın’ın birlikte ürettiği bu girişimde yemekler tıpkı dünyadaki diğer örnekleri gibi küçük ölçekli mutfakta hazırlanıyor. Orijinal pişirme şekillerinde minik sebze ve meyvelerle minicik tencere, tavalar kullanılarak yapılan yemeklerin hazırlık aşamaları da Türk kültürüne özgü detaylar barındırıyor.

Keşif: Burcu Aydın & Anıl Aydın / Mini Türk Mutfağı
Lahmacun

“Mini Türk Mutfağı” girişiminin hikayesi nedir? Fikir nasıl ortaya çıktı ve bugünlere nasıl geldiniz?

Burcu Çelenoğlu Aydın Minyatür yemek videolarına ilk olarak 3 yıl önce rast geldim. Ajansta baktığım yemek markaları sebebiyle dünyadaki yemek trendlerini takip ediyordum. Önceleri aşırı keyifli takip ettiğim videoları bir süre sonra “Türkiye’de neden olmasın!” diyerek izlemeye başladım. Ve daha sonra Anıl’a anlatıp hazırlıklarına başladık.

Anıl Aydın Projeyi 1,5 – 2 yıl önce kararlaştırdık. Günlük hayat koşuşturmasında fırsat bulabildiğimiz kadar ilgilendik. Mutfak malzemelerini Uzak Doğu’dan sipariş ettik, bazı eşyaları ise Türkiye’deki minyatür sanatçılarına hazırlattık. Evimizin bir odasını stüdyoya çevirip defalarca denemeler yaptıktan sonra hazır olduğumuzu hissettik ve yayına girdik.

Keşif: Burcu Aydın & Anıl Aydın / Mini Türk Mutfağı
kumpir

En çok zorlandığınız kısımlar neler oldu?

Anıl Aydın Projenin hazırlık aşamasında özellikle ölçeklendirme ile ilgili aklımızda birçok soru işareti vardı. Daha önce yemek videoları çekmiştik, işin matematiğini biliyorduk fakat minik objelerin çekimi gerçek yemek videoları kadar kolay olmadı. İzleyenlerin rahatlıkla algılayacağı videoları çekmek, o minyatür dünyada gerçek malzemelerle gerçek yemeklerin piştiğini göstermek. Bence işin doğasındaki en zor kısım bu.

Burcu Çelenoğlu Aydın Kamera önündeki o el benim, tarifleri ben hazırlıyorum. Yemeklerdeki doğru malzeme miktarlarını bulabilmek için bazen defalarca deneme yapıyorum. Çünkü ortaya çıkan sonucun da gerçekten büyüğü ile aynı lezzete ve görünüme sahip olması gerekiyor. Mini Türk Mutfağı’nın ilk videoları baklava ve sarmaydı örneğin. “Bu tariflerde zorlanmadım” desem yalan söylemiş olurum 🙂

Keşif: Burcu Aydın & Anıl Aydın / Mini Türk Mutfağı
Mini Türk Mutfağı

Böyle mini mini videoları hazırlamak ne kadar vaktinizi alıyor?

Anıl Aydın Minyatür eşyaları yurt dışından temin etmek işin uğraştırıcı kısımlarından biri. İlk çekimlerimizde bir video ortalama bir günümüzü alırken şimdilerde deneyim kazandığımız için çok daha hızlıyız. Videoların süreleri ortaya çıkan tarife ve sunumuna göre değişkenlik gösteriyor 🙂

 

Nasıl tepkiler aldınız şimdiye kadar?

Burcu Çelenoğlu Aydın Projeyi yayına alalı 2 ay olmasına rağmen Facebook ve Instagram’da takipçilerimiz beklediğimizden çok daha fazla oldu aslında 🙂 İçeriğin keyifli ve bizim kültürümüze ait olması oldukça olumlu yorumlar almasını sağladı. Fırının ve ocağın gerçekten çalışıp çalışmadığına dair yüzlerce soru alıyoruz. Ocakta margarinin erimesini ve kaynamasını görünce insanlar gerçek bir yemek hazırlandığını anlıyorlar. Tezgahın üstündeki sarı bezi çok seven de var, yaprak sarmanın üstüne tabak kapattığımız videoda Türk kültüründen bir parça görüp mutlu olan da. Mini bir viledamız vardı, kendi çapında fenomen oldu, o kadar çok yorum aldık ki 🙂

Elbette sevmeyenler, bunu yurt dışında yalnızca Tiny Kitchen’ın yaptığını düşünenler ve hatta “işsiz” olduğumuzu düşünenler de olmadı değil 🙂 Projenin herkese hitap etmesini beklemiyoruz ama aldığımız yorumların çoğunluğu çok güzel tepkiler.

Keşif: Burcu Aydın & Anıl Aydın / Mini Türk Mutfağı
Çöp şiş

Profesyonel iş hayatında öğrendiklerinizin nasıl bir katkısı oldu bu projeye?

Anıl Aydın Videographer olmam sebebiyle profesyonel iş hayatım boyunca bu işin mutfağından öğrendiklerimi Mini Türk Mutfağı’na da aktarmaya çalışıyorum. İzleyicinin sıkılmadan ve olayın örgüsünden kopmadan izleyebilmesi için de kamera arkasında ve yapım sürecinde elimden geleni yapmaya çalışıyorum diyebilirim. Kamera önünde izlemesi eğlenceli olan bu hobi kamera arkasındaki kişi için oldukça sabır gerektiriyor. Sabrın sonunda ortaya çıkan video ve takip edenlerin, izleyenlerin olumlu yorumları bizi fazlasıyla mutlu ediyor.

Burcu Çelenoğlu Aydın Profesyonel iş hayatımda; bir markanın dijital dünyada varlığını oluşturmak ve onun neyi nasıl anlatacağına stratejik olarak karar vermek gibi edindiğim deneyimler oldu. Bunları kendi girişimimde kullanmamam olmazdı tabii 🙂 Hedef kitlesini oluşturmak, onları dinlemek yapılan iş için oldukça değerli. Karşılarına çıkan videolardaki yemeklerin bildiği yemekler olması, onların kültürü ile hazırlanması… Bu içgörülere göre hareket etmek bizi bir adım daha öne çıkarıyor diyebilirim.

Keşif: Burcu Aydın & Anıl Aydın / Mini Türk Mutfağı
Çiğköfte

Bu kanalın önümüzdeki dönemdeki hedefleri neler? Bunun çevresinde yeni projeler var mı? Markalı içeriklerle çıkacak mı karşımıza?

Anıl Aydın Bu kanal için beklentimiz gerçekten çok daha fazla kişiye ulaşabilmek ve belki de bu yol ile dünyaya Türk Mutfağı’nı tanıtabilmek.

Burcu Çelenoğlu Aydın Bununla birlikte aklımıza gelen yeni işler de var fakat önceliğimiz Mini Türk Mutfağı’nın büyüyüp ayağa kalkarak yürümesi. Devamında markalı içerikler ve iş birlikleri ile de karşımıza çıkacak elbette.

Mini Türk Mutfağı’na ait video ve fotoğraflar YouTube ve Instagram hesaplarında.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Kasım 2017 sayısında yayımlandı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.