artwork

Kazanmaya Yardımcı Olacak 6 Seçim Kampanyası Fikri

10 ay önce

0

Seçim günü yaklaştıkça, siyasetçiler destekçileriyle iletişim kurmanın daha verimli yollarını arıyor. Seçim kampanyaları için pek çok fikir bulabilirsiniz ancak hangileri en etkili?

Modern siyasi kampanyalar, sosyal ağların hayatımıza girmesi ve mobil cihazların gelişmesi sayesinde artık farklı şekilde işliyor. 

Kampanya Mesajı Nasıl Seçilir?

Kampanyanın mesajı, adayın seçmenlerle paylaşmak istediği fikirleri içerir. Görüşlerini paylaşanlar, zaman geldiğinde bu mesajlar aracılığıyla destek vermeye ikna edilir. Mesaj sıklıkla siyasi konularla ilgili birkaç önemli noktaya değinir. Seçmenler üzerinde kalıcı bir izlenim bırakmak için bunlar, genellikle kampanyanın ana bakış açılarını tekrarlar.

Pek çok seçimde rakip parti, ikna edici konularla alakası olmayan siyaset veya kişisel çıkar konularını gündeme getirecektir. Çoğu kampanya, en fazla sayıda potansiyel seçmene ulaşmak için mesajlarını genel tutmayı tercih eder. Aşırı derecede spesifik bir mesaj, seçmenleri rahatsız edebilir veya adayın bazı şeyleri açıklığa kavuşturmasının daha uzun sürmesine neden olabilir.

Örneğin; 2008 Amerikan başkanlık seçimlerinde John McCain, vatanseverlik duygusunu ve siyasi uzmanlığını vurgulamak için “Önce Ülke” mesajını kullandı. Daha sonra mesaj, “Orijinal Maverick” olarak değiştirildi. Barack Obama, kampanyası boyunca aynı basit, değişmeyen “değişim” mesajını sürdürdü.

Bir kampanya ekibi, kampanyanın mesajını nasıl yayacağını, gönüllüleri nasıl bulacağını ve para toplayacağını düşünmelidir. Kanunlar, mevcut kaynaklar ve katılımcıların yaratıcılığı, siyasi kampanyaların görüşlerini yaymak için kullanabileceği kanalları kısıtlar. Strateji; bir kampanyanın hedefini, mesajını, hedef kitlesini ve mevcut kaynakları dikkate alır. Tipik olarak kampanya, mesajı iletirken destekçileri bulmaya çalışır. Aaron Burr, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 1800 başkanlık yarışması sırasında modern, şeffaf kampanya sürecini budu.

Bir siyaset bilimcisi olan Joel Bradshaw, etkili bir kampanya planı oluşturmak için dört temel fikir belirliyor:

  • Herhangi bir seçimde tespit edilebilecek 3 tür seçmen var: Adayın destekçileri, muhalefetin destekçileri ve kararsızlar.
  • Önceki seçim sonuçlarından, seçmen kayıtlarından, anketlerden ve medya takibiyle elde edilen bilgiler kullanılarak bu grupların her birine ait olan bireyleri belirlemek mümkün.
  • Herkesin desteğini almak ne mümkün ne de gerekli.
  • Başarılı olmak için kampanyaların tüm kaynaklarını (zaman, para ve mesaj) kritik seçmen gruplarına odaklaması gerekir.

Modern Teknoloji ve İnternet

Çağdaş siyasi kampanyaların önemli bir bileşeni internettir. E-posta, web siteleri, podcast’ler ve videolar gibi iletişim araçları, vatandaşlarla daha hızlı temasa geçilmesine ve mesajın geniş bir kitleye yayılmasına olanak tanır. Bu internet tabanlı araçlar; örgütlenme, lobicilik, topluluk oluşturma, gönüllülük vb. için kullanılır. Ek olarak, bireysel siyasi adaylar seçim kampanyalarını çevrim içi olarak tanıtıyor. Norveç seçim kampanyaları üzerine yapılan bir çalışmada, politikacılar sosyal medyada insanlarla etkileşime girdiklerini ve bunu pazarlama amaçları için kullandıklarını belirtti.

Günümüzde çevrim içi seçim kampanyası bilgileri, landing page’ler, Google snippet’leri, sosyal medya açık grafikleri vb. 2020 Kerala seçimleri ve 2015 Aruvikkara seçimleri bunu test etti ve başarıyla da sonuçlandı.

2019 belediye başkanlığı seçimleri için başvuran ilk aday, bir sosyal medya danışmanı, blockchain geliştiricisi ve 2015 Denver belediye başkanlığında ikincilik için rakip olan Marcus Giavanni idi. Marcus Giavanni, son teknoloji algoritmalar, yapay zeka ve ses indeksleme tahminleri kullanan kampanyalar yürüttü.

#1 Sosyal medya ve canlı video aracılığıyla halkla etkileşim kurun

Sosyal medya videosu, politikacıların kendi haberlerini vermelerine ve geleneksel haber yayınlarının yerini alarak vatandaşlarla gerçek zamanlı diyaloglara girmelerine olanak tanır.

Örneğin; birçok politikacı artık destekçileri ve destekçileri olmayanlarla etkileşim kurmak için Facebook ve Instagram’da düzenli olarak canlı yayın yapıyor. Canlı video, seçmenlerle anlamlı ve ilgi çekici sohbet imkanı sağlıyor. Canlı sosyal video, büyük haberlerde yer alması çok olası olmayan sorunları ele alması gereken daha küçük, yerel politikacılar için özellikle etkilidir.

Florida Temsilcisi Anna Eskamani, insanlara COVID-19 boyunca işsizlik yardımları ve diğer konular hakkında bilgi vermek için Facebook Live’ı kullandı. Alexandra Ocasio-Cortez, seçmenlerini bilgilendirmek için Instagram canlı yayınının düzenli olarak ele aldığı konuları kullanıyor.

Canlı video, kamera arkası görüntülerinden sanal belediye binalarına kadar politikacıların kullanması gereken belki de en ilgi çekici sosyal medya unsurlarından biri.

#2 Soru sorun ve cevaplayın

Sosyal medyada etkileşimi artırmanın başka bir yolu da soru sormaktır. Soru-cevap, siyasi hesapların temel dayanağıdır. Takipçilerinize uygun sorular sormak, karşılıklı iletişimi teşvik etmek için iyi bir yaklaşımdır. Ayrıca destekçilerinizin söyleyeceklerini duymaya istekli olduğunuzu da gösterir.

Sorularınızı özel olarak inceleyebilir ve yanıtları Instagram Stories gibi araçları kullanarak takipçilerinize gönderebilirsiniz. Bu, daha içgörü dolu yorumlar yayınlamanıza olanak tanır.

#3 Influencer’lar

Bir seçim kampanyası sırasında, ünlü kişilerin veya diğer güçlü şahsiyetlerin desteği, bir adayın görünürlüğünü artırabilir. Tanınmış bir ünlü veya oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip biri; bir adayı, halka duyurular yapmak, kampanya reklamlarında yer almak hatta aday adına para toplamak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde destekleyebilir.

Obama’nın “Yes, we can” sloganı bugüne kadarki en sıra dışı kampanya reklamlarından birinde yer aldı ve yalnızca çevrim içi olarak erişilebilirdi. Black Eyed Peas’den Will.i.am ve Bob Dylan’ın oğlu Jesse Dylan, Obama’nın New Hampshire ön seçimi için hazırlandığı reklamın müziğini yaptı. Şarkı sözlerini söyleyen 30’dan fazla ünlü şarkıcı var. Film YouTube’a ilk yüklendiğinde kısa sürede popüler oldu ve birkaç gün içinde 26 milyondan fazla görüntülendi. 

#4 Seçim kampanyanız için web sitesi oluşturun

İyi bir kampanya web sitesi; kullanıcı dostu basit ama bilgilendirici ve ilgi çekici olmalıdır. Aceleyle bir araya getirilmiş gibi görünmemeli, aşırı derecede karmaşık veya darmadağın da olmamalıdır. Bazı politikacılar kendilerini sosyal medya ve diğer kanallarda pazarlamayı tercih ederken, birçok politikacı kampanya web sitelerine sadık kalıyor.

#5 Medya ile temasa geçin

Kabul etmesi zor olsa da, Oregon Üniversitesi SOJC’deki Agora Gazetecilik Merkezi’nin Yönetici Müdürü Regina Lawrence, isimlerin tanınmasının seçimleri etkileyen birincil faktör olduğunu iddia etti. Araştırmaya göre, bazı adaylar medyanın ilgisini çekmezse neredeyse görünmez hale gelebilirler.

Seçim kampanyanızın olumlu dönüşler almasını istiyorsanız, medyaya ulaşın ve ne yaptığınızdan haberdar olduklarından emin olun. İnsanlara etkinlikleriniz ve planlarınız hakkında bilgi vermek için yerel gazeteler, radyo istasyonları ve TV kanalları ile iletişime geçebilirsiniz. Basın bültenleri, kampanyanızın reklamını yapmak için kullanabileceğiniz başka bir araçtır. Medyada yeterince yer almak, kampanyanızın ivme kazanmasına ve daha fazla seçmene ulaşmasına yardımcı olabilir.

Sunčica Čuljak

determ İçerik Uzmanı

 

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 131. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu: “Türkiye bölgesel bir üs…

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin sunduğu yatırım fırsatlarını küresel iş...