Kanıt arayışı büyük zorluklardan biri olacak

Publicis.Poke Baş Strateji Sorumlusu Jo Arden; ampirik düşünmenin, veriye dayalı teoriler kadar kritik hale gelmesiyle marka amacının bu yıl daha da güçlü bir ilgi odağı haline geleceği görüşünde.

Kendimizi farklı düşünmeye zorlamak için yeni yıldan daha uygun bir zaman yok. Marka oluşturmak ve ticari sonuçlar elde etmek söz konusu olduğunda, eski yöntemin her zaman tek yol olmadığını bizzat deneyimleyerek gördük.

Pandemi kısıtlamaları ve ilham verdiği yaratıcılık, şüphesiz 2022 IPA Etkenlik Ödülleri ana teması olacak. Bu yıl “amaç stratejilerinin” etkinliğini ölçmek için de büyük bir baskı var. Hem HFSS (High Frequency Structural Simulator) reklam yönetmeliğindeki değişiklikler hem de COP26’nın ardından çevre dostu olarak kendini konumlandıran markalardaki artış göz önüne alındığında bunun tam zamanı diyebiliriz.

Marka amacı konusunda artık hepimiz kapsamlı olarak bilgi sahibiyiz, bugüne kadar bu alanda benzersiz tartışmalar da oldu. Ekim ayında Eff Week 2021’de Peter Field, genellikle öznel olan marka amacı konusuna çok ihtiyaç duyulan bazı analizleri getiren yeni bir çalışma sundu. Bu çalışmada iki ana tema vardı: Kullanılan metodoloji ve bir strateji olarak analiz amacının uygunluğu.

Kullandığımız stratejilerin bilimi ile yeteneğimizin büyüsünü birleştirmeye çabaladığımız bir zamanda çalıştığımız için şanslıyız. Bunun büyük bir kısmı; bir şeyin işe yarayıp yaramadığını, ne derece ve ne zaman işe yaradığını anlamanın radikal yeni yollarına açık olmamızı gerektirecek.

Yeni çalışmanın önerdiği gibi; amaca yönelik pazarlama bazen işe yarıyor ve doğru yapıldığında sonuçlar çok iyi olabiliyor. Umuyoruz ki bu yıl, amaca yönelik stratejilerin hem toplumsal hem de ticari anlamda anlamlı sonuçlar çıkarıp çıkaramadığına ilişkin bu verilerin analizinde, daha fazla veri ortaya çıkacak ve daha fazla titiz olunacaktır. IPA Etkenlik Ödülleri 2022’de hem ticari hem de kâr amacı gütmeyen sektörlerde amaca yönelik faaliyetler için özel ödüller olacak.

Ayrıca Eff Week 2021’de Dr. Grace Kite, kendisi ve ortakları tarafından nispeten yeni Reklam Araştırma Topluluğu’nda (ARC) ortaklaşa yazılan yeni bir analiz parçası sundu. Çalışma 343 “özgün” kampanyayı sorguluyor. Kite, sunumunda bu analizin Les Binet ve Field’ın çalışmalarını tamamladığını ve ödül kazananların önemini daha geniş bir bağlamda anlamamıza yardımcı olduğunu açıkça belirtti.

IPA Veri Bankası ne kadar parlak olursa olsun, yine de kendi kendini seçen bir alt kümedir. Markaların ve ajansların IPA Etkenlik Ödülleri’ne katılmamalarının birçok nedeni var. Bunlardan en önemlileri zaman ve para. Her zaman değil fakat çoğu zaman bu zorluklar, daha büyük ajanslar ve daha büyük bütçeli müşteriler tarafından kolayca çözülebilir.

Sektörümüz değişiyor, içinde çalışan insanlar değişiyor ve bu insanların yapacağı ve ölçeceği işler de değişecek. Keşfin her alanında, insanların yeni bakış açılarından keyif alma ya da reddetme seçenekleri vardır.

Geçtiğimiz iki yıl, yaratıcılığın paylaşımcı mizaç ve açık fikirlilikten geldiğini gösterdi. Bu yılki ciddi çalışma sürecine girerken bu temayı sürdürmek için buradayız.

Jo Arden

Publicis.Poke Baş Strateji Sorumlusu 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.