Kalıcı ve değerli deneyimler ediniyoruz

Neslihan Üner,                                                  Salt İletişim, Genel Müdür

Salt İletişim Grup olarak; PR, etkinlik, kreatif ve dijital olmak üzere dört ana iletişim disiplininde bütünleşik hizmet veren bir yapıyız. Salgın koşulları bu döneme uygun yeni yöntemler ve stratejiler geliştirmeyi gerekli kıldı. Bütünsel yapımız bize bu dönemde yaratıcılık, hız ve uyum sağlama noktasında avantaj sağladı. Türkiye’de ilk vakalar ortaya çıkmaya başlar başlamaz ajans olarak evden çalışma sistemine geçiş yaptık. Tüm çalışanlarımızı ve paydaşlarımızı hem COVID-19 ve korunma yöntemleri konusunda hem de evden çalışma sistemini verimlileştirme noktasında sürekli bilgilendirdik. Sürecin yönetiminde şeffaflık ve kaygı yönetimini ön planda tuttuk. Herkes gibi çalışanlarımızın ve müşterilerimizin de sürece ve geleceğe dönük kaygıları olduğu gerçeğini göz önünde tutarak moralimizi ve enerjimizi diri tutacak bir dayanışma zinciri kurduk. Entegre bir yapımız olduğu için koordinasyon konusunda bir sorun yaşamadık ama bunu da mükemmelleştirmek amacıyla PR, dijital, kreatif ve etkinlik ekiplerimizin tümünün katıldığı düzenli çevrimiçi buluşmalar gerçekleştirdik. Diğer taraftan pek çok sektörde olduğu gibi bizim de iş yapış biçimlerimizde değişikliklere gitmemiz gerekti. Bu dönüşümü de tüm ekiplerimizin kolektif katkısıyla çok hızlı bir şekilde gerçekleştirip müşterilerimize dönemin koşullarına uygun projeler sunduk.

Pandemi sonrasında sosyal aktivasyon, kurumsal vatandaşlık, paydaş iletişimi gibi başlıkların her zamankinden daha fazla önem kazanacağı ve markaların bu yönleriyle hedef kitleleri tarafından daha kapsamlı şekilde sorgulanacağı bir döneme gireceğiz. İletişimin her koşulda devam etmesi gerekiyor. Salgının ilk günlerinden itibaren müşterilerimizle durumu ve önümüzdeki dönemde bizi bekleyen gelişmeleri açıklıkla değerlendirdik. Mevcut planlarımızı revize edip neler yapabileceğimizi gözden geçirdik. Müşterilerimizi her aşamada anlık, günlük, haftalık, aylık raporlarla besledik ve kendi tüketicileri ile de bu bilgileri düzenli olarak paylaşmalarını sağladık. Kriz kasları ve refleksleri güçlü bir ajans olduğumuzdan bu dönemde müşteri ve paydaş ilişkilerinde görece daha az sorun yaşadık.

Yaratıcılığın doğasında bir farklılaşma söz konusu değil ancak yöntemler ve sınırlar her zaman olduğu gibi böyle dönemlerde de değişiyor. Süreç herkese bir şeyler öğretti ancak biz iletişimciler çok kalıcı ve değerli deneyimler edinerek, yolculuğumuza devam ediyoruz.

İşimiz; yaratıcılık temelli üretim. Biz açıkçası bu süreçte her zamankinden daha üretken olduk; daha çok çalıştık. Özellikle dijital üretkenliğimizi ve verimliliğimizi artırdık. Danışmanlık yaptığımız kurum ve markalarımız özelinde de pek çok fikir ve proje önerileri geliştirdik; hayata geçirdik. Dijital kanalların etkin kullanımı çok önemli bir konum kazandı. Medyanın öncelikleri de döneme uygun şekilde değişim geçirdi. Bu çerçevede markalarımıza hem mevcut durumda hem de pandemi sonrasında uygulanabilecek yeni fikirler ve projeler sunduk. Gerçekleşemeyen fiziki etkinliklerimizi dijital ortama taşıdık. İç iletişimi, lider iletişimi, çevrimiçi etkinliklerle mevcut stratejilere uygun çözümler üretmeye çalıştık.

NN Hayat ve Emeklilik için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ilk kez evlerde kutlanan 100. yılı özelinde Hayalimdeki Meslek Instagram AR Filtresi ile tüm çocuklar ve çocuk ruhunu kaybetmeyenler için eğlenceli bir dijital proje hayata geçirdik. NN Türkiye Instagram hesabında yayınlanan uygulamanın bilinirliğini artırmak için anne ünlü ve influencerlarla iş birliği de yaptık. Bu sayede herkes, 23 Nisan coşkusunu yarının doktoru, hemşiresi, bilim insanı, astronotu ve polisi olarak yaşadı. Hayalimdeki Meslek filtresinin uygulama içerisinde gösterimi 2.362.832, çekimi 65.455 ve paylaşımı 7.580 şeklinde gerçekleşti. 2.140.061 toplam erişim, 35.768 toplam etkileşim ve 3.166.455 toplam gösterim elde edildi.
Deneyimli gazeteci, yazar ve moderatör Elif Ergu ile Lipton sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz Elif’le Evde 5 Çayı Instagram Canlı Yayın projemiz kapsamında iki ay boyunca hafta içi her gün, iş dünyasından sanata, modadan iyi yaşama çok farklı kategorilerde ünlü ve alanında uzman konuklarla takipçilerin evlerine; mobil ekranlarına konuk olduk.

Mevcut markalarımıza yenilerini eklemenin heyecanı ve gururunu da yaşadık.

18 ülkede, 34 havalimanı ve 1.000’den fazla çalışanıyla faaliyet gösteren TAV İşletme Hizmetleri’nin, kreatif ve dijital reklam stratejilerine yönelik çalışmaları için açtığı konkurdan galip olarak çıktık. Bu çerçevede Nisan ayından bu yana TAV Operation Services, TAV Primeclass, TAV Passport, Hello Sky, LoungeMe, Tavport.com ve GIS gibi markalarının tüm kreatif ve dijital iletişim çalışmalarını yürütüyoruz.

Yaratıcılığın doğasında bir farklılaşma söz konusu değil ancak yöntemler ve sınırlar her zaman olduğu gibi böyle dönemlerde de değişiyor. Süreç herkese bir şeyler öğretti ancak biz iletişimciler çok kalıcı ve değerli deneyimler edinerek, yolculuğumuza devam ediyoruz.

 

Neslihan Üner,

Salt İletişim, Genel Müdür

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.