Kahramanlar: Ferhat Çelik

K A R P A T ’ta reklam yazarlığı yapan Ferhat Çelik, bu ay “kahramanın kim” sorusunun yanıtını arayan isim oldu: “Yalnızca benim bildiğim, bugünlerimde hâlâ birlikte yürüdüğüm kahramanım kim?”

Ferhat Çelik,                                                              Reklam Yazarı, K A R P A T

“Kahramanın kim” sorusu, insanı başta çocukluğuna götürüyor. Ben de önce 90’ların sonu 2000’lerin başı Ankara’sına gidip oraları kolaçan ediyorum. Ne kadar sebze sevmesem de Temel Reis kadar güçlü olabilmek için ıspanak yiyorum. Sonra cipsten çıkan Ash tasosu için arkadaşımla kavga ediyorum. Bugüne dönüp yazmak için bilgisayar başına oturduğumdaysa Temel Reis’in de Ash Ketchum’ın da benim için çok geride kaldığını fark ediyorum.

Olmak istediklerimi düşünüyorum. Dizi ve filmlerde kötülerin düşmanı iyilerin dostu olan başrolleri, okuduğum kitaplardaki karakterleri, annemin çalıştığı hastanede hayat kurtaran doktorları, öğretmenlerimi… Onlar herkesin kahramanları. Benim kahramanım bana özgü olmalı.

Peki yalnızca benim bildiğim, bugünlerimde hâlâ birlikte yürüdüğüm kahramanım kim?

 

Bu soruyu sorar sormaz kafamda bir ışık yanıyor: Başarısızlık. Onunla ilk kez ne zaman tanıştım, hatırlamıyorum. Belki ilk adımımı atmaya çalışıp düştüğümde, belki de daha eskide. Ama yalnızca bir kez tanışmadığımı biliyorum. Sokakta her sobelendiğimde, ütüldüğümde, dizlerimi kanattığımda, okulda sınavlardan çaktığımda, derslerden kaldığımda, azar yediğimde… Sosyal hayatta insanları kaybettiğimde, reddedildiğimde, terk edilip bir başıma bırakıldığımda… Sektörde staja kabul edilmediğimde, başlık ve fikirlerim beğenilmediğinde, konkurlar kaybedildiğinde, işten kovulduğumda, iş görüşmelerinden sonra geri dönülmediğinde… Ve daha birçok yerde, hatta çok daha fazlasında…

Her seferinde tekrar tekrar tanıştım onunla. Ama her tanışmamdan sonraki ilk adımımda, kahramanım oldu. Hırslandırdı. Denemeyi bırakmadıkça bana yol gösterdi. Hatta yeri geldiğinde cesaret bile verdi. Bana bugün olduğum yeri, dönüp bakınca gurur duyduğum her şeyi kazandırdı.

Kahramanım hayatım boyunca yanımda olmaya devam edecek. Onunla yeniden her tanışmamda, önce bir sigara yakacak, sonra “iyi ki” diyeceğim. Çıkaracağım yeni tecrübelerle kazanmak istediklerime giden yolda yürümeye, denemeye devam edeceğim.

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.