Kadın gücü ile büyüyen ajans: Kraft Agency

Kraft Agency Yönetici Ortağı Hazal Haznedaroğlu; ajansın iş kapsamından, sektördeki diğer ajanslardan farkından ve müşterilerine verdikleri ek hizmetlerden bahsediyor.

Kadın nüfusunun yüksek ve esnek bir iş dağılımının olduğu Kraft Agency’nin verdiği hizmet ile ilgili detayları, hangi sektörlerden müşteriler ile çalıştığını ve 2021’in geri kalanı için ne gibi hedefler belirlediklerini Hazal Haznedaroğlu’ndan dinledik.

Campaign Türkiye Hazal Hanım öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Hazal Haznedaroğlu 1990 doğumluyum, eğitim hayatımı Stockholm-İstanbul arasında git gel yaparak geçirdim. Bir sanat okulu olan Blommensbergsskolan ve son olarak Marmara İletişim Fakültesi’nde eğitim gördüm. Şirket kökleri 1950’li yıllara dayanan, ülkemize büyük katma değer sağlamış sanayici bir aileden geliyorum.

Üretim her zaman hayatımda oldu. İlk stajımı 15 yaşında yaptım, ilgimi çeken okul değil, iş oldu her zaman. Özellikle kadın üretimine dayanan alanları kendime hedef edindim. Hep çok girişimci ve inovatif bir ruhum oldu, sürekli yeni fikirler bulup yeni projeler peşinde koşarım.

Campaign Türkiye Dilerseniz ortağı olduğunuz Kraft Agency ile devam edelim. Müşterilerinize sağladığınız hizmet tam olarak nedir?

Hazal Haznedaroğlu Kraft Agency bir ‘promosyon ajansı’. Promosyon deyince insanların aklına ne geliyor bilmem ama benim aklıma gelen ikonik bir İş Bankası Kumbarası, Nescafe’nin kırmızı kupası veya her evde mutlaka olan Coca-Cola bardakları. Kurumsal markaların bilinirliklerini geniş kitlelere ulaştırdıkları minik jestler de diyebiliriz.

Campaign Türkiye Bahsettiğiniz kurumsal markalar hangileri, müşterileriniz kimler?

Hazal Haznedaroğlu İş ortaklarımızın %70’ini Türkiye pazarından telekomünikasyon firmaları, bankalar ve teknoloji sektörü oluşturuyor. %20’lik kitle ise tanışıklığımızın olduğu aile şirketleri. %10’luk bir kısmı ise ihracat odaklı: İngiltere, Kıbrıs, İskandinavya ve Afrika bağlantılarımız mevcut.

Campaign Türkiye Yaptığınız işte kendinizi farklı tanımlıyorsunuz sektördaşlarınıza göre. Nedir bu farklar?

Hazal Haznedaroğlu Kadın nüfusu yüksek bir ajansız. Hatta ekibimiz sadece kadınlardan oluşuyor diyebiliriz. Bu harika kadınlar yeri geliyor ihalelere katılıyor, yeri geliyor hep beraber koli bantlıyor hatta teslimata çıktığımız, şoförlük yaptığımız da oluyor. Bizi büyüten ve besleyen en büyük unsurlardan biri aslında iş dağılımı konusunda hepimizin esnek ve müşterinin talebini en hızlı şekilde karşılamak adına en iyisini yapma güdümüzün yüksek olması. Bunun dışında farkımız aslında ekibimizin bir hayli donanımlı olması, iyi okullardan mezun kurumsal hayatın tozunu yutmuş bir ekip. Aramızda Westminister mezunu da var ODTÜ’lü de… Ama günün sonunda sabaha kadar paketleme yaptığımız da oluyor.

Campaign Türkiye Kendi üretiminiz yok, tedarik sürecini nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Hazal Haznedaroğlu Evet kendimize ait bir üretimimiz yok, tanıtım malzemesi sektörü çok büyük bir ürün yelpazesine sahip. Bunların hepsinin üretimini yapmak imkansız. Yurt dışından ithalat yaptığımız oluyor ancak yerli üretimimiz o kadar kaliteli ki, artık 15 yıllık satın alma ve üretim takip sürecinin vermiş olduğu tecrübe ile bizler uzun soluklu dirsek dirseğe çalıştığımız yerli üreticilerimizle ilerliyoruz.

Campaign Türkiye Tanıtım malzemesi dışında verdiğiniz bir hizmet var mı?

Hazal Haznedaroğlu Biz müşterilerilerimizle uzun soluklu çalışmayı seviyoruz. Kimyamız tutunca uzun seneler birlikte yol alıyoruz. Bu süreçte markanın kurumsal kimliğine çok iyi hakim oluyoruz. Örneğin; marka kreatif ajansını değiştiriyor, kurumsal iletişim ekibi değişiyor ama markanın DNA’sını bizim ekip o kadar iyi benimsemiş oluyor ki markanın ajansına tasarıma gidilmeden, tarafımızdan tasarımsal süreci projeyi hızlandırmak adına markaya jest olarak kreatif ekibimizin yaptığı çok oluyor.

Campaign Türkiye Kraft Agency’nin 2021’de hedefleri nedir?

Hazal Haznedaroğlu Az önce bahsettiğim tasarımsal süreç ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Değişen ve dijitale dönüşen dünyayı da takip ederek yeni bir kreatif direktör ve bambaşka bir müşteri kitlesi hedefi ile moda ve sanat alanında sosyal medya küratörlüğü hizmeti vermeye başladık.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.