artwork

Kadın olmak için harika bir dönem

5 sene önce

0

Ülkemizde henüz kutlanmasa da dünyada kendisinden söz ettiren “Kadın Tarihi Ayı” (Women’s History Month) şu sıralar Amerika ve Avrupa’da yürüyüşler, söyleşiler ve reklam kampanyalarıyla tam gaz ilerliyor. New York’ta yer alan bağımsız butik ajans Fancy’nin kurucu ortağı ve kreatif direktörü Katie Keating, içinde yaşadığımız zamanın “Kadın olmak için harika bir dönem” olduğunu söylüyor.

Katie Keating – Fancy kurucu ortağı ve kreatif direktörü

Kadın Tarihi Ayı, isminden de anlaşılacağı gibi, her zaman biraz dönüp geriye bakma anlamı taşır. 52 haftanın dördünde kız kardeşlerimizin başarılarını kutlarız. Cinsiyet çalışmaları grupları tartışma panelleri düzenler. Bizi dinleyen herkese bu dönemde “Bize bakın! Bakın neler başardık!” deriz.

Dinleyen varsa tabii.

Bu yıl farklı. Bu sene sadece tarihi izlemekle kalmıyor, kendimiz de tarih yazıyoruz. Kadın Yürüyüşü, She Should Run, #BenDe, Zaman Doldu (Time’s Up) hareketi, Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde meydana gelen saldırının ardından ayaklanan genç kız ve erkekler… Kadınlar rekabet etmeden, yargılamadan, birbiri için neler yapabileceğine odaklanarak, topluca ayaklanıyor. Birbirimiz için neler yapabileceğimizi düşünüyor, bir şeylerin değişmesi gerektiğini ve şu andan itibaren değişeceğini haykırıyoruz. Kendi yaşam süremde, kadın olmak için daha heyecan verici bir dönemle karşılaşmadım. Üstelik böyle düşünen sadece ben de değilim. 2 Mart tarihli New York Times’da Helen Mirren, “Şu anda 18 olmalıydım diye düşünmeme neden olan tek şey, günümüz 18’liklerinin çok farklı bir dünyada yaşıyor olması” demecini verdi.

Artık sesimizi çıkarıyoruz

Yaşadığımız dönem aynı zamanda reklam sektöründeki kadınların da gücünü gösterdiği bir dönem. Hepimizin hikayeleri var – bazıları diğerlerine göre korkunç. Ancak şimdi bu hikayeleri içimizde tutmak ya da adımız çıkmasın diye sadece en yakın çalışma arkadaşlarımıza “Aman kimse duymasın” uyarısıyla fısıldamak yerine sesimizi çıkarıyoruz. Muhalif Instagram hesabı @dietmadisonavenue tüm bu tartışmaların kaybolup gitmesini engelliyor. Times Up Advertising, 180 adet kadın ajans liderinin arkamızda durmasını sağlıyor. Ajansımızla aynı yıl çalışmalarına başlayan 3% Conference ise yaratıcı departmanlarda eşitliği talep ederken, wherearethebossladies.com da hedefimize ne kadar yaklaştığımızın hesabını tutuyor. Her gün bu alanda mücadele veren yeni gruplarla karşılaşıyoruz.

Kişisel kanıma göre içinde yaşadığımız dönem, sektörümüzün cinsiyet eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık hakkında doğruları dile getiren müthiş, yetenekli, eğlenceli, esprili ve güçlü kadınlarıyla çalışmak için mükemmel bir dönem. Sahipleri ve yöneticileri %100 kadınlardan oluşan küçük bir butik ajans olan biz, reklam sektöründe büyük bir fark yarattığımızı umuyoruz. Kararlıyız. Kadınların etkinliğinin, sosyal itibarının ve ekonomik gücünün hızla evrimleştiği tartışılmaz bir gerçek. Bu hareket daha fazla hız kazanırken, biz de kadınları elimizden gelen her şekilde desteklemeye ve güçlendirmeye devam edeceğiz.

Dolayısıyla bu aya sadece “Kadın Tarihi Ayı” olarak bakamıyorum. Bence bu ay, “Tarih Yazan Kadınların Ayı”.

Bu sadece bir ay değil, bir akım.

Harekete geçin ya da yolumuzdan çekilin. Artık olanları engelleyemezsiniz.

Katie Keating – Fancy kurucu ortağı ve kreatif direktörü