artwork

İz bırakmak – devam

8 sene önce

0

İlk sayımızın üzerinden tam 3 yıl geçmiş. İlk sayımızdan beri misyon edindiğimiz ‘iz bırakabilmek’ felsefesiyle yaptığımız çalışmalar konusunda bazı bilgiler vermek istiyorum.

Campaign 3. yaşa özel ilanlar

Bir sektörel klasik haline geldi doğum günümüze özel hazırlanan ilanlar. Yeni bir seneye başlarken bizi hem güldüren hem de çok mutlu eden birbirinden güzel ilanları hazırlayan marka, ajans ve iş ortaklarımıza çok teşekkür ederiz.

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali son iki yılda medya, iletişim ve pazarlama sektörümüzün en önemli etkinliği olmakla kalmadı, Cannes Lions’dan sonra dünyanın en büyük yaratıcılık festivali haline geldi. Reklamcılar Derneği’nin himayesinde 26 yıldır düzenlenen bu prestijli ödül töreninin, festival haline gelmesinde en önemli pay hiç şüphesiz ki 2013-2014 dönemi başkanı sevgili Alper Üner ve yönetim kurulu olmuştur. Bana göre sevgili Alper Üner, Eli Acıman liderliğinde kurulan Reklamcılar Derneği’nin 25. yılına yakışır bir şekilde bambaşka bir boyuta taşımış ve adını tarihe yazdıracak bir irade göstermiştir. Kristal Elma’nın festivale dönüşmesinde birlikte çalışmış olmaktan dolayı çok şanslıyız. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Campaign Academy

Bizim için en heyecanlı yeniliklerinden biri Campaign Academy. Uzun süredir sektörün nitelikli çalışanlarına ve yeni adaylarına ne katkı sağlayabiliriz diye kafa yormaktaydık. Vestel’in teknolojik altyapısını hazırlayarak büyük destek verdiği eğitim salonumuzu kurarak başladık. Bu çok amaçlı salonda hem roundtable, seminer gibi sektörel toplantılarımızı gerçekleştireceğiz hem de ihtiyacı olan tüm kurumlara bu imkanı sağlayabileceğiz.

Kurumsal İletişimciler Derneği Sertifika Programı: Sevgili Bengi Vargül liderliğindeki KİD’in 2015 yılında başlayacak ve derneğin birbirinden değerli üyeleri tarafından verilecek yaşanmış iş hikayelerinden oluşacak olan program, kurumsal iletişim sektöründe görev alan ya da sektöre adım atmak isteyen gençler için fırsat olacak.

Serdar Kuzuloğlu ile Trend Buluşmaları: Her şeyin çok hızlı değiştiği teknoloji çağında gerçek, anlamlı yeniliklerin ve trendlerin ne olduğunu kaliteli ve doğru ellerde filtre edilmiş bir halde bulmak neredeyse imkansız. Her ay Serdar Kuzuloğlu ile Campaign Academy salonunda gerçekleştireceğimiz bu buluşmalarda içerik, ‘trend’ olacak. Buluşmalarda olup bitenler bir sonraki ay dergimizde ve her 3 ayda bir ise özet rapor olarak sevgili Serdar yönetiminde yayınlanacak.

Roundtable Toplantıları: Campaign’in klasikleşen sektörel toplantıları bütün hızıyla artık kendi salonumuzda yapılacak. Birçok başlıkta yeni sertifika programı ve eğitimleri sıraya aldık, çeşitli sürprizlerle karşınızda olacağız.

Kardeş Dergiler: Autocar, FourFourTwo, Stuff

İlk sayımıza “İz Bırakmak” diyerek başlamıştık. Campaign Türkiye’nin 3. yılının kutlarken bir güzel gelişme daha oldu. Kurucusu ve yayıncısı olduğum ve 2005 yılından beri TurkMedya bünyesinde yayınlanan, Campaign’in global yayınevi Haymarket’e ait dünyanın ilk otomobil dergisi Autocar, yine dünyanın en çok satan ve en çok ülkede yayınlanan teknoloji ve gadget dergisi Stuff ve futbol endüstrisinin en önemli dergisi FourFourTwo, Şubat 2015’ten itibaren Lift Content Factory bünyesinde yayınlanmaya başlıyor. Birbirinden değerli üç marka, aylık dergi formatının yanı sıra birer içerik ve etkileşim platformu olarak dijital ile mobil mecralarda da yayınlanacak, markaları farklı segmentlerde tüketicilerle buluşturan etkinlikler gerçekleştirerek iz bırakmaya devam edeceğiz.

hangioto.com

Uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir proje de hangioto.com ve beraberindeki ‘hangi’ platformu. İngiltere’de whatcar.com adı ile yayınlanan ‘otomobil alım rehberi’, ülkemizde hangioto.com adıyla devam edecek ve önümüzdeki iki sene içerisinde benzer yapıyla teknoloji, spor, seyahat, yeme-içme, araç, konut ve daha bir çok segmentte tüketicilerin satın alım kararı vermeleri konusunda önemli bir boşluğu dolduracak bu büyük projenin heyecanı içerisindeyiz.

JR by Campaign

Sona bıraktım ama bence Campaign’in geleceği açısından en önemli adım Mart ayından itibaren yayın hayatına başlayacak olan JR by Campaign olacak. Editoryal ekibinin tamamının 30 yaşın altında olacağı bu ‘genç ve dinamik’ derginin içerisinde haber veya içerik olarak ‘senior’ kimseye yer yok. Campaign’de kendine yer bulamayan, projesini anlatamayan, CEO’lardan, genel müdürlerden, pazarlama direktörlerinden kısacası üst düzey yöneticilerden kendisine ne zaman sıra geleceği konusunda ümitsiz kalan yeteneklere, junior art direktörlere, stajyerlere, üniversite öğrencilerine kısacası geleceğin Campaign dergisini şekillendirecek olan gençlere yönelik bir dergi olacak. Genç editörümüz Didem Öner liderliğindeki Junior,  kağıdıyla, tasarımıyla, çok daha geniş içerik yapısıyla, mobil, dijital platformlardaki versiyonuyla ve üniversitelere kadar yaygın dağıtım yapısıyla 2015’in en heyecan verici projesi olacak, tabii ki sevgili Tolga Tuna’nın yakın desteğiyle :)

Bir avuç, ancak kabiliyet ve kapasite olarak yüzlerce insanın kapasitelerine eş değer çok değerli ve bir o kadar gurur duyduğum bir ekibin hazırladığı 3. yıl özel sayımız ile sizi baş başa bırakmak istiyorum. Bakın geçtiğimiz sene neler olmuş.

Sevgiyle 

Ömer Erdem

Campaign Türkiye Yayıncısı

Twitter: @omerdem 

 Bu yazı Campaign Türkiye Ocak 2015 sayısında yayınlanmıştır.