İyilik İçin Teknoloji

Teknoloji Zirvesi’nde “Hayat. Bugün. Şimdi” teması ile düzenlenen panellerin birincisi, “İyilik İçin Teknoloji” başlığı altında gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Turkcell Kurumsal İletişim Direktörü Neşet Dereli‘nin gerçekleştirdiği panelde Hayat Sür Derneği Başkanı Yasser Dallal, Turkcell Diyalog Müzesi Kurucu Ortağı Hakan Elbir ve Turkcell Engelli Çözümleri Ürün Müdürü Gamze Sofuoğlu görüşlerini paylaştılar. Panelde öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Hayat Sür Derneği Başkanı Yasser Dallal:

“Büyük şehirlerde yaşayan Suriyelilerin ana problemi dil bilmemeleri ve iletişim kuramıyorlar. Türk toplumuyla entegre olamıyorlar. Bilgi kaynaklarına ulaşamıyorlar. “Merhaba Umut” uygulaması Turkcell’in gerçekleştirdiği güzel çalışmalardan biri. Bir milyona yakın Suriyeli de bunu kullanıyor.

Proje 2016’dan beri kullanılıyor ve Suriyelilerin işine yarayabilecek işler için geliştirdik. Onların temel hayatta ihtiyaç duyduklarını karşılayabilmek için.

Suriyelilerin bir kısmı muhakkak burada kalacak ve bu nedenle uzun vadeli planlar yapılması gerekiyor. Aynı zamanda Türk toplumu bu konuda bilgilendirilmeli. Aslında iki taraf için de geçerli bu.”

Turkcell Diyalog Müzesi Kurucu Ortağı Hakan Elbir:

“Sosyal girişimcilik Türkiye’de çok yeni bir kavram. Biz de dedik ki kendi bilgi doğrultumuzda bir çalışma gerçekleştirelim dedik. Müzeler yoluyla empati kurma yolunun bir trend haline geleceğini gözlemledik. 

Bizim sloganımız ‘Öğrenmenin yolu karşılaşmaktan geçer’.

Bizde merkezde gerçek insan hikayeleri ve deneyim yer alıyor.”

Turkcell Engelli Çözümleri Ürün Müdürü Gamze Sofuoğlu:

“Erişilebilirlik kavramı yeterince önemsenmiyor. Bunun daha fazla önemsenmesi ve teknolojinin bu yönde kullanılması engelleri bir dezavantaj olmaktan kurtarabilir. 

Bizim “Hayal Ortamı” adında bir uygulamamız var. Bu uygulama sayesinde görme engellileri gittikleri mekanlarda yönlendiriliyor. Sinema salonunda bütün görselleri uygulama sayesinde görebiliyor.”

“İyilik İçin Teknoloji” paneli, Haliç Kongre Merkezi’nin Haliç Oditoryumu’nda gerçekleştirildi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.