artwork

İyi içerikler daima kazanır

2 sene önce

0

Bundan 10 yıl önce Harvard öğrencilerinin Türkiye’de yaptıkları sektör ve izleyici araştırmasında Türk izleyicisinin o dönem üyelikli platformlara hazır olmadığı sonucu çıkmıştı. Bugün rekabetin ne boyuta geldiğini görüyoruz. Pandemi süreci aslında izleyicilerin dijitalden içerik tüketme alışkanlığı kazanmasını hızlandırdı. Dijital platformlar, birkaç senede alabilecekleri yolu çok daha kısa sürede almış oldu. Dijital platformlara yapılan yatırımlar bizi çok memnun ediyor. Bu yatırımların hiçbirini boşa yapılmış olarak görmüyoruz, iyi içerikler izleyicide her zaman karşılık bulacak.

Çocuktan yetişkine çok geniş bir hedef kitleye hitap eden dünyanın en büyük medya ve eğlence şirketi The Walt Disney Company olarak faaliyet alanlarımız arasında Film Stüdyoları, Genel Eğlence ve Spor gibi üç ana kategoriden sinema, lineer kanallar ve dijital platformlarımıza içerik geliştirme ve üretimi de bulunuyor. Disney Türkiye operasyonlarımız özelinde, içerik yatırımlarımızın tüm kanal ve platformlarımızda artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Örneğin FOX, lokal içerik üretiminde çok güçlü olan bir markamız. TV izleyicilerinin yanı sıra, internet kullanıcılarının da yerli içerik tüketirken aklına ilk gelen platformlardan biri fox.com.tr ve mobil uygulamaları. Sitemizde aranan anahtar kelimelere bakınca izleyicilerin artık fox.com.tr’yi bir içerik arama motoru gibi kullanmaya başladıklarını da gözlemliyoruz. 

Geçtiğimiz yıl salgının başlarında, setlerin araya girmesiyle neredeyse 3-4 ay süren yeni bölüm bile giremediğimiz o dönemde fox.com.tr’nin aylık tekil ziyaretçileri 4-5 milyon tekil kişinin altına düşmedi. Bu da izleyicilerimizin fox.com.tr alışkanlığına dair çok güçlü bir gösterge. TV içeriklerimizi belirlerken üst yönetimimiz ve drama ekibimiz mutlaka genç hedef kitleyi ve dijitali de göz önünde bulunduruyor. Bu strateji ile birlikte geçtiğimiz sezon hem Türkiye’de hem tüm dünyada çok ilgi gören Bay Yanlış ve Sen Çal Kapımı gibi gençlik dizilerinin yanı sıra Masumiyet ve Son Yaz dizilerimiz dijitalde çok iyi çıkış yakaladı. Yasak Elma ve Mucize Doktor gibi devam eden dizilerimiz dijitalde de izlenmeye devam etti. Tüm bu dizilerin fragmanları YouTube’da her hafta trend listelerinin başlarında yer aldı. Sen Çal Kapımı yayınlandığı her akşam neredeyse 30 ülkede Twitter’da trend listelerinde yer aldı. Sen Çal Kapımı için yaptığımız trend çalışmamız New York merkezli Shorty Awards’ta finale kalan işler arasında, merakla sonucu bekliyoruz. Bunun üzerinden birkaç hafta geçmeden yine dizimiz hakkında bir gecede 5 milyon tweet atıldı. Tanıtımda dizi fanlarımızın gücüne her zaman inanıyoruz.

İçerik ve tanıtım kadar önemli olan bir diğer konu kullanıcı deneyimi. Web sitemiz ve uygulamalarımız üzerinden şikâyet ve istekte bulunmak ziyaretçilerimiz için çok kolay. Kimsenin sayfalarca form doldurmasına gerek yok, geri bildirim kutumuz her yerde kullanıcının gözü önünde. İzleyicilerimize yüksek yayın kalitesi sağlamak ve veri analizleri ile kullanıcı deneyimine göre sürekli web sitemizi güncel tutmak bizim için çok önemli. Dijitalde izleyicilerimizi aktif tutmak için analytics, sosyal medya ve growth management araçlarını da aktif bir şekilde kullanıyoruz. Instagram’da yıl boyunca hem takipçi sayısında hem etkileşimlerde bir numaralı kanal olmaya devam ettik. İzleyicilerimizle sosyal medyada kurduğumuz bu bağ dijital izlemelerimize de yansıyor elbette. Öte yandan biz AVOD servisiyiz, isteyen kullanıcılarımıza reklamsız izleme seçeneği sunsak da ana gelir modelimiz reklam. Buna rağmen satış ekibimizin de iş birliği ve desteği ile en yüksek trafiğe sahip olan ana sayfasına reklam almayan tek TV platformuyuz. Yeni dönemde de hem içeriğe hem kullanıcı deneyimine dair yatırımlarımız hız kesmeden devam edecek. Örneğin; yeni fox.com.tr tasarımında öncelikle haber ve eğlence içeriklerinin görsel dünyasını birbirinden ayırıyoruz. FOX’un izlenme rekorları kıran tarafsız kaliteli haber bültenlerinin de izleyicinin kalbinde ayrı bir yeri var. Web sitemizde çok fazla günlük içerik güncellemesi de oluyor. Bunun için kullanıcılarımıza özelleştirilmiş anlık bildirimler sunuyoruz. Dizi tanıtım alanlarımızı da tamamen analytics verileriyle güncelledik. Kısaca, yenilenen web sitemizle ziyaretçilerimize daha iyi bir izleme deneyimi sunacağımıza inanıyoruz. Hem yaza hem sezona çok güçlü dizilerle geliyoruz, en güçlü hamlemiz yine içeriklerimiz olacak.

Evren Ünal

The Walt Disney Company Türkiye, Dijital Medyadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.