artwork

İyi bir müşteri yolculuğunun üç temel yapı taşı

8 ay önce

0

Campaign’in Performance Marketing 360 konferansında konuşan The LEGO Group ve Reprise Digital uzmanları, müşteri deneyimini stratejinizin merkezine nasıl koyacağınızı açıkladı.

Pazarlamacılar; anlamlı sonuçlar, işlerinde daha iyi sonuçlar ve yaşam boyu değer sağlayan performans stratejilerini nasıl oluşturabilir? Reprise Head of Paid Social Matt Scott için her şey “müşteri akışına” yardım etmekle ilgili, yani hedef kitlenize markanızı / ürünlerinizi ilk keşfettikleri andan itibaren kalıcı müşteriler haline geldikleri ana kadar rehberlik etme süreci…

2022 Kampanya Performans Pazarlama 360 konferansında toplanan temsilcilere şunları söyledi: “Performansı artırmak ve iş sonuçları sağlamak için tüm huni boyunca yenilikçi müşterilerle çalışıyoruz. Bunu yapmanın bir yolu; deneyim, içerik ve medya genelinde akış metodolojimizi kullanmaktır.”

Bu üç yapı taşı, pandemi sırasında Reprise’ın The LEGO Group ile yürüttüğü dijital pazarlama kampanyasının merkezinde yer aldı. LEGO için 2020’nin getirdiği aksaklık ve sokağa çıkma yasakları, zorlukların yanı sıra fırsatlar da getirdi. The LEGO Group Performans Pazarlaması Direktörü Robert Vocke: “İnsanların hobi aradığını biliyorduk. Aileler çocuklarıyla evde zaman geçirebilecekleri, ekrandan uzakta yapabilecekleri şeyler arıyordu. Ayrıca dikkatlerini verebilecekleri aktiviteler arayan yetişkinleri de gördük.”

Tüm işletmeler gibi LEGO da pandemi sırasında, özellikle üçüncü taraf perakendecilerin ürün siparişlerini yerine getirmekte zorlandığı lojistik zorluklarla karşı karşıya kaldı. “Neyse ki kendi LEGO.com ekosistemimize ve markalı e-ticarete büyük yatırımlar yapıyoruz, bu nedenle şirket içinde hızlı yeni çalışma yöntemleri bulmamız ve önümüzdeki birkaç yıl için önceden planladığımız şeylere start vermemiz adına iyi bir fırsattı.” dedi Vocke.

LEGO ve Reprise için bu, 14 farklı pazarda yeni kitlelerin yanı sıra sadık müşterilerin ilgisini çekmeye çalışan bir kampanya başlatmak için harekete geçmek anlamına geliyordu. Potansiyel müşterilerin doğru mesajları, doğru ortamda, doğru zamanda görmelerini sağlamak için Reprise’ın hedefleme ve optimizasyon teknolojisini kullandı. Sonuç olarak kampanya, satışlarda %68 gibi etkileyici bir yükseliş ve tıklama oranlarında %50 artış sağlanmasına yardımcı oldu.

  1. Deneyim: Müşteri yolculuğundaki uyuşmazlıkları ortadan kaldırın

Sorunsuz bir müşteri yolculuğu internette nasıl görünür? Vocke: “Aslında bu, alışveriş yapan kişi için gezinme yolculuğunun ne olduğu konusunda çok net olmak ve mümkün olduğunca az tık ile ulaşacakları yere gitmelerini kolaylaştırmakla ilgili.” dedi. Bu, yeni müşteri beklentilerini, aradıkları şeye veya etkileşimde bulundukları sayfaların türüne bakarak bir ürün hakkında halihazırda karar vermiş olan başka bir müşteriden ayırt edebilmek anlamına gelir.

Vocke: “Birisi ne almak istediğini biliyorsa, önlerine çok fazla marka koymamız gerekmez, sadece onları doğrudan ürüne ulaştırmamız gerekir.” dedi. Anahtar, farklı kampanyalarda hedef kitleleri aç gözlülüğe itmek yerine çevrim içi pazarlama faaliyetlerini “kulvarlara” ayırmak.

  1. Medya: Müşterinizin dikkatini yönlendirin

Scott, günümüz pazarlamacılarının kitlenin dikkatini doğru şekilde yönlendirebilmeleri için medyayı daha akıllıca kullanmaları gerektiğini savundu. “Performans medyasıyla dikkatleri yönlendirmek; “paid social” ekiplerimizin tıklama ve dönüşüm oranlarını iyileştirmek, sonuç olarak daha fazla satış sağlamak için kampanyaları anında optimize etmeleri anlamına gelebilir.”

Müşteri yolculuğunu doğru ayarlamak, potansiyel müşterilerin çevrim içi ortamda gördüklerini düzenlemek anlamına da gelebilir. Scott: “Birçok müşterinin ürün akışları, Google Alışveriş veya dinamik reklamlarla sosyal medyada yayınlanmaya uygun olmayabilir. Akış yönetimi platformumuzla, akışları temizlemek, optimize etmek ve bu içeriği müşterilerimiz için hızlı bir şekilde yayınlamak için gereken araçlara sahibiz.” dedi.

  1. İçerik: Alakalı ve dinamik olmalı

Hedef kitleniz marka hakkında daha fazla bilgi edinmek, daha fazla etkileşim kurmak veya gerçekten bir satın alma yapmak istiyorsa, sunduğunuz müşteri yolculuğunun doğru türde içerik göstermesi gerekir.

Vocke, bunun markanızın mevcut içeriğini akıllıca kullanmak anlamına gelebileceğini söyledi. “Ürün feed’i çözümünü kullanarak farklı reklam türlerini ürün feed’lerimize dahil edebildik. Odaklandığımız en önemli şeylerden biri, halihazırda etkileşimde olmayan kitleleri bulmaya çalışmak ve bu kitlelerin etkileşime başladıktan sonra da geri dönüşünü sağlamak için benzersiz hedefler bulmaktı. Reprise ile çalıştırdığımız platformlara entegre edilmiş makine öğrenimine gerçekten güvendik.”

Her iki pazarlamacı için de tüm içerik platformlarınızda doğru ses tonunu yakalamak çok önemli. Scott: “Reklamın ses tonu, açılış sayfalarında, Facebook ve Instagram gibi platformlarda performansı artırmak için muhtemelen test etmek isteyeceğiniz bir unsurudur. Her zaman A-B testini öneriyoruz, ayrıca farklı mesajlar ve farklı görseller içeren binlerce reklamı geniş ölçekte test etmek için özel teknoloji veya üçüncü taraf araçlarını kullanabiliriz.” dedi.

Kaynak: Campaign UK

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 127. sayısında yayımlanmıştır.