İyi bir filmin arkasında iyi insanlar vardır

7 yıl önce

0

Yapı Kredi'nin "Türkiye'nin Dijital Bankası" mottosuyla başlattığı yeni kampanyasının reklam filmlerinin yönetmenliğini yapan Filmpark Film ve Medya Yapım Film Yönetmeni Bahadır Karataş, reklam filmlerini ve kampanya sürecini yorumluyor.

Daha önce pek çok reklam filmi deneyiminiz oldu ancak motion capture teknolojisi sizin için de bir ilkti. Bu deneyimi ve Türkiye’de nihayet bu düzeyde bir iş yapılmış olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Motion Capture teknolojisini Türkiye’de ilk defa kullanacak olmak gerçekten heyecan vericiydi.   Motion Capture işi artık çekimlerin doğal, kendiliğinden bir parçası gibi. Çekim günü boyunca Ahmet’in (Kural) giysisinin birkaç dakikada kalibre edilmesi dışında çekim programına ya da çekim tarzına olumsuz hiçbir etkisi yok. Herkes kaygı duymadan kolayca kullanabilir. Yapı Kredi, Rafineri, Filmpark ve Anima işbirliği tüm sektöre yepyeni bir ufuk açtı. Sadece reklam sektörü için değil, Türk sineması için de umut verici yepyeni bir yolun başlangıcındayız.

Murat Cemcir ve Ahmet Kural’la çalışmak nasıldı?

Murat Cemcir ve Ahmet Kural mükemmel oyuncular ve mükemmel insanlar. Son derece çalışkan, alçakgönüllü ve içtenler. Onları çok seviyorum. Birbirlerini çok iyi tanıyorlar. Yıllar boyu birlikte çalışarak geliştirdikleri eşsiz bir timing (zamanlama) duyguları var. Karakterlerinin üzerlerine titriyorlar. Bilirsiniz, yeni karakterleri oturtmak zaman ister. Ama biz bu süreci kolay atlattık. Şöyle bir yol tutturduk: Sevgili Emre’yi (Kaplan) de yoğun programından sıyırıp çekimden önce muhakkak dördümüz bir araya geliyoruz. Okuma provaları yapıyoruz, oyun provaları yapıyoruz. Yeni fikirler havada uçuşuyor. Ama en önemlisi, karakterleri sette değil, set öncesinde arıyoruz. Ve aramanın gerilimi ortadan kalkınca film seti hepimiz için sadece eğlenceli bir oyun bahçesi haline geliyor.

Yapı Kredi, Anima İstanbul ve sizin aranızdaki süreç nasıldı?

Yapı Kredi’yle, yapımevi Filmpark arasında nispeten dolaylı bir iletişim var. Doğal olarak, tüm sürecin merkezinde reklam ajansı olarak Rafineri bulunuyor ve Rafineri’nin bu zorlu süreci incelikle yönettiğini düşünüyorum. Hep birlikte yaşayarak gördük ki Motion Capture gibi yüksek teknoloji gerektiren bir kampanyanın önündeki en büyük sınav, işin takvimidir. Çekime ve çekim sonrası işlemlere ne kadar vakit ayırabilirseniz, elde edeceğiniz sonuçlar o kadar tatmin edici olur. Bu süreçte herkesin ne kadar büyük bir özveriyle çalıştığını yakından biliyorum. Yapı Kredi kampanyasının başarıya ulaşmasında en az sürecin merkezindeki Rafineri ve Filmpark kadar Anima’nın da büyük payı var. Hep söylerim, yine söyleyeceğim, iyi bir film tesadüf değildir. İyi bir filmin arkasında iyi insanlar vardır.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye Mayıs 2017 sayısında yayımlandı.


 

Yapı Kredi Marka Yönetimi Direktörü Arda Öztaşkın ve Rafineri Ajans CCO'su Emre Kaplan'ın kampanya sürecini anlattığı röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

Senin için
Tümünü göster
Daha İyi Bir Gelecek Platformu Kuruldu

Enerjisa Enerji ‘Daha İyi Bir Gelecek’ platformunu hayata geçirdi...