“İşinizin başındayız”

İstanbul Dışı sayfalarımızın bu sayıdaki konuğu Renklam Creative oldu. Balıkesir’de faaliyet gösteren ajansa dair merak ettiklerimizi ajansın kurucularından Bahadır Aydoğandan dinledik.

2016 yılında kurulan ajans, kurulduğu günden bu yana Balıkesir ve Körfez bölgesine katkı sağlamayı hedefliyor. Planlamadan tasarıma, üretimden tedariğe kadar tam hizmet reklamcılık anlayışına sahip ajans, Butik Müşteri Sistemi ile müşterilerine tam hizmet sunuyor.

Burak Becan: Ajansınız Balıkesir’de yer alıyor. Balıkesir’deki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Bahadır Aydoğan: Butik anlayış ile hizmet verdiğimiz için İstanbul’a göre daha avantajlı durumdayız. Bölgemizdeki birçok firma markalaşma sürecine bizimle başlıyor. Daha önce dijital ile hiç tanışmamış ve üretici konumunda olan ancak kendi markası ile piyasaya girmemiş birçok şirket Renklam Creative ile sektöründe söz sahibi haline geliyor. Dijital teknolojilerin gelişimi ile birlikte artık hangi şehirde yaşadığımızın bir önemi kalmadı. Zaten birçok müşterimiz İstanbul’dan bizleri arayıp bulmaktadır. İstanbul’un yoğunluğundan uzak ama her anlamda İstanbul’a yakın şehrimiz Balıkesir bize zamandan tasarruf sağlamaktadır. Küçük şehirde yaşadığımız en büyük problem ise nitelikli personel azlığıdır. İstanbul’a göre tek dezavantajımız budur. Şunu da belirtmek isteriz ki yakın zamanda şirketimizin bir şubesini İstanbul’a açmayı düşünüyoruz.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Bahadır Aydoğan: Yerelden globale reklam çözümleri ve yenilikçi fikirler sunan ajansımız, kurumsal kimlikten digital marketing çalışmalarına, prodüksiyondan e-ticaret kurulumuna tam hizmet anlayışıyla işlerini anahtar teslim şeklinde sunmaktadır. Kaliteden asla ödün vermeden geliştirdiğimiz bu yöntemle müşterilerimize özel olduklarını hissettirmeyi amaçlıyoruz. Renklam Creative olarak Balıkesir, Ayvalık, Edremit ve Güney Marmara bölgesine katkı sağlamak için buradayız. Metropollerde edindiğimiz tecrübeleri müşterilerimize aktararak birlikte yeni yatırımlarla büyümeyi hedefliyoruz. Çünkü bizi mutlu edenin sadece iş yapmak olmadığının bilincindeyiz. Müşterilerimizin verdiğimiz hizmetlerle yükselişini görmenin bizim için en değerli kazanç olduğunun farkındayız.

Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Bahadır Aydoğan: 2016 yılından beri sektördeki yerimiz gittikçe gelişmekte ve adımız duyulmaktadır. “creative works!” yani yaratıcı işler mantığı ile hizmet veriyoruz. Bu mantıkta daima dinamik bir şekilde çalışmalarımızı sürdürerek hatırı sayılır bir konumda yer alıyoruz. Bizimle çalışan markaların rakipleriyle rekabet gücünün artmasının ajansımızın creative ve inovatif yönünün güçlü olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Butik müşteri anlayışımız, her müşterimiz için farklı tasarımlar demektir. Bundan dolayı adımızı “Renklam Creative” olarak belirlemiştik. Özellikle inovasyon çalışmalarımızda kreatif tasarımlara ciddi zaman ayırıyoruz.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bahadır Aydoğan: Öncelikle şunu belirtelim ki diğer ajanslarla rekabet etmek gibi bir amacımız hiç olmadı. Sektörümüzde butik ajans mantığıyla tam hizmet sağlayan ajans sayısının az olduğunu gözlemliyoruz. Belki bu durum bizi avantajlı konuma getirmiş olabilir. İnsan kaynağımıza bakacak olursak mevcut ekibimiz oldukça dinamik kimliğe sahip arkadaşlardan oluşmaktadır. Ulusal ve global yenilikleri sürekli takip ediyoruz. Her bir departmanın birbiri ile bağlantılı olarak işlediği bu sistemde; tasarımdan prodüksiyon çekimlerine, e-ticaret sistemlerinden sosyal medya yönetimine tüm çalışmalarımızı gelişen ve değişen dünyaya eşlik ederek ve özverili bir şekilde sürdürüyoruz. Klasik ajans mantığından çok butik sistemde çalışmamız ve medya, iletişim, tanıtım süreçlerinin her basamağını kendi bünyemizde gerçekleştiriyor olmamız sektörde bizi farklı ve dinamik kılıyor. Prodüksiyon ekibimiz ve ekipmanlarımız da yine kendi bünyemizde mevcut. Ajansımızın bir katı da tamamen ürün çekim stüdyosundan oluşuyor.

Burak Becan: Renklam Creative olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Bahadır Aydoğan: Çalışan bulmakta zorlanmıyoruz ancak bazı kriterlerimiz bulunuyor. Öncelikle ekip arkadaşlarımızın yenilikçi olmaları bizim için önemli. Fikir ve düşüncelerinde yenilikçi taraflarını yansıtarak çalışmalarını ele almalı, özverili olmalı ve çalışma ortamlarına rahatça uyum sağlamalılar. Çözüm odaklı yaklaşımlar da dikkat ettiğimiz bir diğer önemli husustur. Renklam Creative için insana yatırım oldukça önemli. Ekip arkadaşlarımızın her biri bizler için son derece kıymetli ve değerli.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi? Bu süreci nasıl yorumluyorsunuz ve bu sizi nasıl etkileyecek? -Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Bahadır Aydoğan: Elbette pandemi sürecinin yaşanmasını hiç istemezdik ama bu süreç bizi olumlu yönde etkiledi. Bu dönemde dijitalleşmeye artan talep ile birlikte birçok bölgesel markayı ulusal marka haline getirdik. E-ticaret ve sonrasında digital marketing çalışmalarımız katlanarak arttı. Hedefimiz değişen ve gelişen dünyaya uyum sağlayarak herkes için en iyisini sunmaktı. Pandemi sürecinde bu ihtiyacı herkes hissettiği için için işlerimizin oldukça arttığını söyleyebiliriz. Örneğin şu anda altı ay sonrasına gün vermekteyiz yeni iş anlaşmalarında. Marka büyütme ajansı olarak da adlandırılan Renklam Creative, birçok firmayı geliştirmeye ve hedeflerine ulaştırmaya devam ediyor. Daima mükemmel sonuç almak için işinizin başındayız, diyerek yola çıktığımız bu süreçte belirlediğimiz etik değerler ve sürdürülebilirlik anlayışımızla hizmete devam ediyoruz.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır. 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.