İş birliklerimiz güçlendi

Neslihan Olcay,                                                Mindshare, CEO

Mindshare’de uzun zamandır uzaktan çalışma uygulamamız var. Teknolojik altyapımız da buna hazır olduğu için pandeminin gerektirdiği aksiyonları almamız uzun sürmedi. 18 Mart’ta tüm GroupM ajansları olarak ofisimizi sadece zorunlu hallerde kullanacak şekilde, uzaktan çalışmaya başladık. İlk birkaç hafta topluca uzaktan çalışmaya; birbirimizle, müşterilerimizle ve mecralarla olan tüm toplantılarımızı ve sunumlarımızı görüntülü olarak online yapmaya adaptasyonla geçti. Ayrıca, müşterilerimizin pazarlama ve iletişim planlarının da hızlıca pandemi ve karantina ortamına uyumlu hale getirilmesi gerektiğinden toplantı sayılarımız arttı; çalışma saatlerimiz oldukça uzadı ve hafta sonlarına da sarktı. Ama bir süre sonra iş yoğunluğu anlamında belli bir rutine girdik. Fiziksel mesafelerimizi korurken, sosyal anlamda hem ekip olarak hem de müşterilerimiz ve mecra partnerlerimizle daha da yakınlaştığımızı ve iş birliklerimizin güçlendiğini düşünüyorum.

Ajans olarak her zamankinden daha sık ve daha
çok yaratıcı zihni dahil ederek beyin fırtınaları yaptık. Global ekiplerimizle temaslarımız, vaka analizi ve çözüm paylaşımlarımız arttı. Sektör olarak daha önce sorgulamadığımız genel geçerleri sorgular ve yeni uygulama çözümleri geliştirir hale geldik.

Bu dönemde müşterilerimizin tahmine değil, veriye dayalı kararlar alabilmelerini sağlayabilmek için, GroupM olarak henüz ülke çapında karantina gündemde bile değilken, bir araştırma başlatmaya karar vermiştik. 16 Mart’ta tüketicilerin farklı perspektiflerden pandemi sürecinden ne şekilde etkilendiklerini, kategori bazında satın alma kararlarının ve yolculuklarının nasıl değiştiğini ve medya tüketimlerindeki değişimleri takip ettiğimiz bu araştırmamızın ilk fazını başlattık. Şu ana dek araştırmanın iki fazı gerçekleşti ve 29 Temmuz’da hayatın nispeten normale dönüşünün etkilerini daha iyi anlamak adına üçüncü faz için sahaya çıktık. Mindshare olarak ayrıca birçok ülkede pandeminin etkileri üzerine bir araştırma gerçekleştirdik. Gerek Türkiye gerekse de global araştırmalarımızın bulguları pandemi sürecinde müşterilerimize yaptığımız önerilerde önemli bir rol oynadı. Görüntülü toplantı teknolojilerini kullanarak pazarlama iletişiminin farklı uzmanlık alanlarını kapsayacak şekilde gerçekleştirdiğimiz WPP Akıllı Çözümler Platformu etkinlikleri de müşterilerimizin karar süreçlerine ışık tutmakta faydalı oldu.

Bu süreçte içeriğinden ya da müşterilerimizin iş önceliklerinin değişmesinden dolayı zamanlaması değiştirilen ya da iptal edilen kampanyalarımız olduğu gibi, gündeme uygun yepyeni kampanyalar da devreye girdi. Mecra tüketimlerindeki değişimle de doğru orantılı olarak medya yatırımlarının kazananı televizyon ve dijital oldu. Uzun zamandır konuşulan “sosyal marka” kavramının uygulamaları hızlı bir şekilde hayatımıza girdi. Pandeminin yaratıcılığımızı artırdığına inanıyorum. Bunu hem yaratıcı fikirleri ortaya çıkarma yöntemlerimizde, hem kampanya içeriklerinde, hem de kampanyaların uygulama yöntemlerinde gördük. Ajans olarak her zamankinden daha sık ve daha çok yaratıcı zihni dahil ederek beyin fırtınaları yaptık. Global ekiplerimizle temaslarımız, vaka analizi ve çözüm paylaşımlarımız arttı. Sektör olarak daha önce sorgulamadığımız genel geçerleri sorgular ve yeni uygulama çözümleri geliştirir hale geldik. Dijital dönüşümün pandeminin yol açtığı zorunlulukla ivme kazanması da yaratıcı uygulamalara farklı bir boyut kazandırdı. İçeriğin tanımı da uygulama alanları da değişti; sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen canlı yayınlar hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Genel anlamda sektörümüzdeki dayanışmanın arttığını, ileride bunun da yaratıcılığı farklı şekillerde besleyeceğini söyleyebiliriz. Bu yeni bakış açıları, çalışma biçimleri ve dayanışma yaklaşımının kalıcı olacağını umut ediyorum.

 

Neslihan Olcay,

Mindshare, CEO

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 102. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.