İş birliği yapmayı önemsiyoruz

Bugünün ve gelecek nesillerin yaşam kalitesini artırmak için 186 ülkede 116 yıldır faaliyet gösteren bir marka olarak insana, topluma ve gezegene karşı duyduğu sorumlulukla sürdürülebilirliği iş stratejilerinin merkezine alıyoruz. İş stratejilerimizi kurgularken doğayı iyileştirecek bir dönüşüm yaratmanın yollarını arıyoruz. Bu doğrultuda ürün ham maddelerinin tedarikinden atık dönüşümüne kadar, ‘Generation Regeneration’ başlıklı yolculuğumuza çıktık ve ‘koru-onar-yerine koy’ vizyonuyla faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz.

Bu yolculuktaki ‘2050 yılına kadar Net Sıfır emisyon’ taahhüdümüzü, küresel çapta şeffaflık politikasıyla koyduğumuz denetlenebilir hedeflerle güçlendirdik. Taahhütlerimiz arasında; plastik atıkların azaltılması için 2025 yılına kadar tüm ambalajların geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir hale getirilmesi, ormansızlaşmanın engellenmesi için 2030 yılına kadar 200 milyon ağaç dikilmesi gibi hedefler bulunuyor. Onarıcı tarıma verdiğimiz öncelikle ise 2030 yılına kadar tarımsal kaynakların %50’sini onarıcı tarım yoluyla elde etmeyi planlıyoruz.

Hedef: Karbon Nötr Markalar  

Ekim ayında küresel çapta uygulanan Nescafé Planı kapsamında, kahvenin geleceği için onarıcı tarıma 1 Milyar İsviçre frangının üzerinde yatırım yapacağız. Kahve ve çikolatada kullandığımız ham maddelerin de sürdürülebilir tarım uygulamalarından elde edilmesi için Nescafé liderliğinde 2010 yılında hayata geçirdiğimiz Nescafé Planı’nı, 2030 yılına uzanan stratejik bir çalışmayla genişlettik. Nestlé, Nescafé 2030 Planı ile karbon emisyonunun azaltılmasına ve kahve sektörünün gelecek nesiller için büyümesine destek olacak. Aynı zamanda Nespresso markamız 2022 yılında karbon nötr oldu ve daha fazla karbon nötr marka yaratmayı amaçlıyoruz.

Dönüşüm için Güç Birliği 

Nestlé sürdürülebilirlik yolculuğunda çalışanları ve tüketicileriyle güç birliği yapıyor. Tüketici beklentilerini daima göz önünde bulunduruyoruz. Değişen ihtiyaçlara uygun, beklentileri karşılayabilecek ürünler geliştiriyoruz. Sürdürülebilirlik, tüketicilerimiz ve çalışanlarımızla güç birliği yaparak kazanım elde alabileceğimiz bir alan. Bu doğrultuda, sürdürülebilirliği Nestlé’nin şirket kültürünün bir parçası haline getirmeyi başardık. 2021 yılında SIA Araştırma Şirketi ile yaptığımız araştırmada Nestlé Türkiye’de 10 çalışandan 8’inin sürdürülebilirlikle ilgilendiğini gördük. Buradan hareketle, bu konuda farkındalığı üst seviyelere çıkaracak etkinlikler, workshop’lar ve webinar’lar düzenliyor, bilgilendirme içerikleri hazırlıyoruz. 

Diğer taraftan şirket içerisinde sürdürülebilirlik konulu bir fikir yarışmamız var ve sürece tüketicilerimizi dahil etmenin yaratıcı yollarını arıyoruz. Bu yıl, yarışmamızın sonucunda Z jenerasyonunun beklentilerine uygun ve onları harekete geçirecek bir proje başlattık. Nescafé Xpress ürünlerimizin ambalaj atıklarını, gençlerin katkılarıyla geri dönüşüm kutularında biriktireceğiz ve İzmir’de bir kaykay pistine dönüştüreceğiz. Yine bu alandaki farkındalığı güçlendirmek için Nestlé Damak ve Nestlé Waters ürünlerimizin ambalajlarında tüketicilerimizi bilinçlendirmeye yönelik bilgilendirmelere yer veriyoruz. 

Yeni nesillerin hassasiyetlerinin farkındayız. Bu yaklaşım, ortak geleceğimizi ilgilendiren sorunlar karşısında kurumları ve markaları çözümün bir parçası olmaya teşvik ediyor. Nestlé’de yenilikçi girişimlerle iş birliği yapmayı önemsiyor ve önceliklendiriyoruz.

Zeynep Sungu

Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin Sürdürülebilirlik Özel sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.