İnsana ve doğaya saygılı ürünler

Pandemi döneminde “Yanı başınızdayız” diyerek; çalışanlarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve toplumu destekleyen aksiyonlar almak en büyük önceliğimiz oldu.

Pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte hepimiz duygusal ve davranışsal pek çok değişim yaşadık. Ancak bu sırada çalışmaya ve üretmeye ara vermedik. En iyi yaptığımız işe odaklanmaya, değişimi jean kültürü üzerinden yorumlamaya ve jean’de inovasyona devam ettik. Denim kumaş üreticileriyle çok yakın çalışarak Mavi’ye özel, dönemin ruhuna ve ihtiyaçlarına karşılık veren mükemmel jean’ler geliştirdik.

Bu olağan dışı döneme rağmen, 2020 yılı için belirlediğimiz stratejiden vazgeçmeden, müşterimizi yeniliklerle buluşturmaya ve celebrity iletişimlerinde ürünü hikayenin merkezine koymaya devam ettik. Kıvanç Tatlıtuğ’lu Mavi Black Pro ve Serenay Sarıkaya’lı Mavi Icon koleksiyonlarını genişleterek kadın ve erkek pazarında büyüme stratejimizi sürdürdük. Diğer taraftan markayı yepyeni müşteri kitleleriyle buluşturan sporty line’ımızı, Türkiye A Milli Futbol takımı ve Juventus’un yıldız oyuncusu Merih Demiral ile lanse ettik. Merih’in forma numarasından ilham alarak hazırlanan Mavi M28, aynı zamanda Türkiye’de bir futbolcu adına çıkarılan ilk koleksiyon oldu. Yeni müşteri kazanmanın en zor olduğu yıllardan biri olsa da yeni kazandığımız müşterinin %70’inin 35 yaş altı olması bizi çok mutlu etti.

Gençlerle büyüyen bir marka olarak her yeni jenerasyonu yakından tanımak, anlamak ve onlarla aynı dili konuşabilmek bizim için çok önemli. Ma Primi Giovani x Mavi iş birliği ve “Based On Youth” koleksiyonu da buradan doğdu.

2020, yıllardır dönüşüm içerisinde olan dijitalleşme için bir sıçrama etkisi yarattı. Hem değişen müşteri davranışları hem de bu kanalda aldığımız etkin aksiyonlarla e-ticarette iki yıl sonrası için planladığımız hedeflere ulaşmayı başardık. Mayıs ayından bu yana kendi kanallarımızın yanı sıra çeşitlenen ve büyüyen marketplace iş birliklerimiz sayesinde online satışlarımız yılın ilk 9 ayında globalde yüzde 113, Türkiye’de yüzde 161 arttı. E-ticaretin toplam gelirlerimiz içindeki payı ise yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Bu süreçte evden çalışma sisteminin etkisiyle giyim alışkanlıklarında da değişimler yaşandı. Mavi’nin sektörde lideri olduğu ‘casual şık giyim’ hem kadın hem de erkek için dönemin yükseleni oldu. Gömleklerin yerini polo yaka t-shirt ve sweatshirt aldı. Yaklaşık 1 milyon polo tişört sattık ve polo satışlarımızı %350 büyüttük. Boxer, çorap gibi temel ihtiyaç ürünlerinde büyük artış yaşandı. Erkekler e-ticaretten daha çok teknoloji ürünleri satın alırken, şimdi online modayla da tanıştı.

Mavi olarak çevreye olan duyarlılığımızı ve aldığımız aksiyonları her gün geliştirerek devam ediyoruz. Mavi’nin bugüne kadarki en sürdürülebilir jean koleksiyonu All Blue’yu yeni modeller ve ürün gruplarıyla genişletiyor, derinleştiriyoruz. Daha az su ve enerji kullanarak %100 vegan materyaller ve upcycle / recycle gibi inovatif tekniklerle ürettiğimiz All Blue koleksiyonundaki ürünlerin 2020’de 2 kattan fazla büyüme gösterdiğini gördük.

Türkiye’de hazır giyim alanında karbon ayak izini şeffaf bir şekilde açıklayan ilk ve tek marka olduk. Dünyanın en büyük çevresel raporlama platformu olan CDP İklim Değişikliği Programı’na yaptığımız raporlamayla, global sektör ortalamasının da üzerinde bir performans sergileyerek B notu aldık.

Mağazalarımızın çevreye olan etkisini ve karbon ayak izini azaltmak amacıyla sürdürülebilir bir mağaza konsepti tasarlayarak, ilk eco mağazamızı Zorlu AVM’de açtık. Mimari tasarımı daha az enerji tüketmek ve daha az malzeme kullanmak üzerine kurulan mağazamızda sürdürülebilirlik ve emisyon sertifikası olan malzemeleri tercih ettik.

2021 yılında da kalite ve inovasyonu odağımıza alarak jean’deki liderliğimizi sürdürmek her zaman en büyük hedefimiz. Önümüzdeki yıl yeni ürün iş birlikleriyle, hem mevcut müşterilerimizin alışveriş frekansını artırmaya hem de yeni müşteri kazanmaya devam edeceğiz. Gardıroplara yepyeni kategorilerde ve segmentlerde ürünler ekleyeceğiz. En büyük önceliğimiz ise, Mavi All Blue sürdürülebilirlik stratejisiyle hayata geçirdiğimiz insana ve doğaya saygılı ürünlerin koleksiyonumuzdaki yerini artırmak olacak.

 

Serpil Berkan

CMO, Mavi

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 108. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.